Wszystko co Musisz Wiedzieć o Chmielu

Chmielowe Abecadło, Wszystko co Musisz Wiedzieć o Chmielu

Czas czytania: około 7 min

Na naszej stronie powstał już alfabet piwosza, więc nie może zabraknąć chmielowego abecadła. Niekoniecznie jest to artykuł skierowany do chmielarzy.

 

Ale jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę o chmielu to na pewno nie możesz go ominąć!

 

Dowiesz się jak wygląda uprawa chmielu od kuchni, co jest konieczne i czego najbardziej nienawidzą chmielarze. A także czy kraftowa rewolucja ma wpływ na chmielarzy.

 

Sięgam tu też do swoich osobistych wspomnień jak jazda na pędach. To była główna rozrywka dla wszystkich dzieci podczas chmielobrania. A przynajmniej najbardziej oczekiwana 😉

 

Ok, bez zbędnego przeciągania zapraszam do lektury!

 

A jak Alfa-Kwasy

Alfa-kwasy to związki organiczne, które występują w szyszkach chmielu odpowiedzialne za nadawanie piwu charakterystycznej goryczki.

 

https://www.beerlovers.pl/piwopedia/piwne-pojecia/alfa-kwasy/ 

 

B jak Beta-Kwasy

Beta-kwasy natomiast to również związki organiczne, ale z tą różnicą, że uważa się je za nadawanie piwu smaku i aromatu.

 

https://birofilia.org/slownik/B/beta-kwasy.html 

 

C jak Cascade

Cascade to jedna z amerykańskich odmian chmielu. Niektórzy twierdzą, że to od tej odmiany zaczęła się kraftowa rewolucja. I zapewne mają rację. 

 

Cascade dał początek całej gamie niezwykle aromatycznych chmieli. Jak chociażby Centennial, Amarillo, Simcoe, Chinook, Columbus, Apollo i wiele innych.

 

Cascade to sztandarowy chmiel kraftowej rewolucji.

 

D jak Dożynki

Dożynki chmielarskie to najprzyjemniejsza część chmielarskiego rzemiosła. Odbywają się zawsze po chmielobraniu i mają na celu oczywiście uroczyste świętowanie zakończenie zbiorów.

 

Popularny “wianek” tradycyjnie zakładał standardową słowiańską biesiadę, na którą zaproszeni byli wszyscy ci, którzy pomagali przy chmielobraniu.

 

E jak Ewolucja

Uprawa chmielu podlega ciągłej ewolucji. Zmieniają się odmiany, trendy, narzędzia, nawozy, opryski, podejście i oczywiście wyzwania z jakimi muszą się mierzyć chmielarze.

 

Kiedy spojrzymy wstecz można dostrzec jak bardzo zmienił się cały proces uprawy i zbiorów. Chociaż ogólna zasada pozostała ta sama.

 

F jak Forma

Mam tu na myśli oczywiście formę fizyczną. Będę szczery – praca na plantacji chmielu wymaga naprawdę solidnego przygotowania siłowego, wydolnościowego i motorycznego.

 

Myślisz, że żartuję? To spróbuj przez 6 tygodni, 6 dni w tygodniu, 14 godzin na dobę biegać po schodach między 3 piętrami, machać łopatą i nosić 20-kilogramowe worki.

 

G jak Goryczka

Skoro mowa o chmielu to nie mogło zabraknąć słynnej goryczki. To właśnie dzięki chmielowi możemy się cieszyć w piwie tą cudowną goryczką. A obecnie także aromatami owoców i ziół.

 

Nie ma nic lepszego niż zimny i goryczkowy lager w upalny dzień.

 

H jak Hermetyczność

Jaki jest najlepszy sposób na przechowywanie chmielu? Zamknięcie go w hermetycznym opakowaniu i przechowywanie w temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

 

Okres przechowywania suszonego chmielu to około roku, granulat może poleżeć nawet 3 lata. A świeży chmiel? Po zerwaniu w praktycznie kilka godzin traci większość tego co ma najlepsze.

 

Dlatego chmiel poddaje się procesowi suszenia i następnie delikatnego nawilżania.

 

I jak IUNG

IUNG to Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jest to Państwowy instytut badawczy, który zajmuje się opracowywaniem nowych odmian chmielu oraz odpowiedniego sposobu uprawy i nawożenia plantacji chmielu.

 

J jak Jazda na Pędach

Niektóre maszyny do oddzielania szyszek chmielu od pędów posiadają sieczkarnię, która przerabia pędy na… no na sieczkę po prostu. Inne wyrzucają je za maszynę. 

 

Następnie, te pędy od czasu do czasu trzeba zaciągnąć ciągnikiem w inne miejsce. I właśnie wtedy zaczyna się zabawa. Można pojeździć na pędach. 

 

Jak? Trzeba stanąć na tych pędach, które ciągną się po ziemi i złapać za te, które są wyżej, żeby utrzymać równowagę.

 

Jak to wygląda w praktyce? Trochę jak jazda na nartach wodnych.

 

K jak Konstrukcja

Nie da się uprawiać chmielu bez odpowiedniej konstrukcji wysokiej na 7 metrów. Teoretycznie można również uprawiać chmiel na tyczkach, ale to bardziej rozwiązanie na domowy chmielnik.

 

Ewentualnie na szkółkę chmielu.

 

W praktyce, na skalę przemysłową taka konstrukcja jest wręcz konieczna. Więcej o zakładaniu plantacji możesz przeczytać pod tym linkiem

 

L jak Lupulina

Lupulina to najbardziej drogocenny składnik chmielu. W zasadzie jest to cała istota uprawiania chmielu. To właśnie w niej znajdują alfa-kwasy, beta-kwasy, flawonoidy i wszelkie związki aromatyczne.

 

Skład chemiczny chmielu i co oznacza każdy składnik dostępne tutaj.

 

M jak Mszyca

A dokładniej mszyca śliwowo-chmielowa. Jest to jeden z dwóch najczęściej występujących szkodników atakujących chmiel. Ten drugi gałgan będzie niżej, pod P.

 

Jeśli jesteśmy przy M to warto wspomnieć też o mączniaku rzekomym i mączniaku właściwym. To z kolei są najczęściej występujące choroby atakujące uprawy chmielu.

 

N jak Nawóz

Bez tego ani rusz, chmiel potrzebuje nawozu czyli pokarmu. Można stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe lub organiczne, najlepiej do tego nadaje się obornik koński.

 

O jak Opryski

Skoro była mowa i szkodnikach i chorobach, to warto wspomnieć o opryskach. Jest to kolejna wręcz konieczna sprawa przy uprawie chmielu. Bardzo trudno jest utrzymać plantację bez żadnych oprysków.

 

P jak Przędziorek 

A dokładniej przędziorek chmielowiec. Obok mszycy jest to najczęstszy niepożądany gość na każdej plantacji chmielu. Jego obecność objawia się żółknięciem i opadaniem liści.

 

O tych i innych zagrożeniach oraz o tym jak się przed nimi uchronić pisałem tutaj

 

R jak Rewolucja

Skoro była ewolucja to musi być rewolucja, a ta przyszła do nas pod postacią kraftowej rewolucji. Czy dla chmielarzy jest to coś pożądanego? Zdecydowanie!

 

Otwiera ona bardzo dużo możliwości i zwiększa zapotrzebowanie na nowe, niezwykłe odmiany chmielu. Także te polskie, już nieco zapomniane, które wracają do łask.

 

S jak Suszenie

Podczas chmielobrania jest to zdecydowanie najważniejszy proces. Aby chmiel nie stracił wszystkich swoich najbardziej drogocennych składników musi być wysuszony w przeciągu kilku godzin od zerwania.

 

Odbywa się to w temperaturze od 58 stopni Celsjusza do 63 stopni Celsjusza.

 

Następnie chmiel jest poddawany delikatnemu nawilżaniu, aby odzyskał odrobinę sprężystości. Dopiero wtedy można go spakować do worków.

 

T jak Tomyski

Wspomniałem o nieco zapomnianych polskich odmianach chmielu, które znów zyskują na popularności. Jednym z takich odmian jest chmiel tomyski. Znany też jako nowotomyski.

 

Chmiel ten był pierwotnie wykorzystywany do warzenia piwa Grodziskiego.

 

U jak Uprawa

Po prostu, uprawa chmielu. Zamiennie można mówić produkcja chmielu lub po prostu plantacja. Popularnym określeniem jest także “chmielnik”.

 

W jak Woda

Bez wody nie ma życia i ta prawda dotyczy także chmielu. Jest to roślina lubiąca dużo słońca i wilgotne gleby. W praktyce często te dwie rzeczy nie idą w parze.

 

Kiedy jest dużo słońca zazwyczaj wiąże się to z suszą.

 

W takim wypadku absolutną koniecznością jest podlewanie chmielu. Bez odpowiedniego nawodnienia nie ma co liczyć na udane zbiory.

 

Y jak Yeti

Serio, dalej nie wiem co tu dać… ¯\_(ツ)_/¯

 

Z jak Zaziarnienie

Zaziarnienie to zmora każdego chmielarza. W dużym skrócie oznacza to, że roślina została zapylona. Wpływa to na szlachetność chmielu i sztucznie podnosi jego wagę. 

 

Ziarenka nie są wykorzystywane w produkcji piwa ani kosmetyków.

 

Uprawia się tylko rośliny żeńskie, więc zaziarnienie szyszki oznacza, że gdzieś znajduje się roślina męska, która zapyliła uprawę. 

 

Problem polega na tym, że roślina męska może być oddalona nawet o kilka kilometrów i ciągle zapylić roślinę żeńską. Łobuz jeden.

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej