Czym Charakteryzuje się Piwo Leżakowane w Beczkach

Piwo Leżakowane w Beczkach, o co tu Chodzi?

Czas czytania: około 3 min

Piwo leżakowane w drewnianych beczkach zyskuje na popularności. Nie jest to może odrębny styl, chyba bardziej trend. Taki upgrade, coś co robi się z różnymi rodzajami piwa.

 

I wcale nie próbuję tutaj niczemu umniejszać! 

 

Uważam, że jest to bardzo zacna praktyka, ale o tym za chwilę. Kategoria “piwa leżakowane w beczce” jest nieco problematyczna. To historia trochę podobna jak z Brettem i wykorzystaniem dzikich drożdży

 

Niby jest to rodzaj piwa, ale ciężko wszystkie sklasyfikować pod jednym szyldem. Co prawda jest pewien wspólny mianownik, ale bardzo trudno jest porównać portera z lagerem…

 

Nie jestem wielkim znawcą, to tylko moja opinia i mogę się mylić.

 

Tak czy inaczej, klasyfikacja to chyba najmniejszy problem. To coś czym powinni się martwić ludzie, którzy naprawdę się na tym znają. Ja mogę natomiast napisać o walorach takiego rozwiązania.

 

A tych, piwo leżakowane w beczce, ma całkiem sporo.

 

Czym Charakteryzuje się Piwo Leżakowane w Beczkach

Zanim przejdę do tego czym charakteryzuje się takie piwo, muszę nadmienić, że może to być dowolny styl piwny (lager, ale, itd.), który następnie poddaje się leżakowaniu w drewnianej beczce.

 

Zwłaszcza ostatnia część jest bardzo zaskakująca 🙂 ale najważniejsza jest to, że może to być takie piwo, jakie sobie tylko wymarzysz. Nie ma tutaj specjalnych ograniczeń.

 

I to jest bardzo dobra wiadomość.

Jeśli chcesz przygotować piwo leżakowane w beczce to... możesz wybrać dowolny styl piwny 😉 nie ma tutaj specjalnych ograniczeń, wybierz takie, które lubisz najbardziej #piwoBeczkowe

 

Wybierasz po prostu swoje ulubione piwo i przelewasz je do beczki. I właśnie tu dzieją się te wszystkie fajne rzeczy. Leżakowanie lub dojrzewanie w beczce drewnianej ma za zadanie wzbogacić dane piwo.

 

Dzięki temu procesowi staje się ono bardziej szlachetne i zyskuje unikatowy beczkowy charakter. Beczka może być wykonana z dębu, jabłoni czy olchy.

 

Co więcej może to być beczka po winie, rumie, sherry albo whisky.

 

W ten sposób do piwa dostanie się jeszcze bardziej unikatowy smak i aromat. To jak piwo będzie smakować i pachnieć zależy przede wszystkim od piwa bazowego.

 

W drugiej kolejności od tego jaka beczka została użyta. Może ona zapewnić naprawdę wiele dodatkowych wrażeń, jak np.: wanilia czy czekolada. Należy jednak pamiętać o tym, że nie mogą one przesłonić stylu bazowego.

 

Jaki Chmiel do Piwa Leżakowanego w Beczkach

Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia jaki chmiel wykorzystasz do piwa leżakowanego w beczkach. Ok, może inaczej: jaki chmiel wykorzystasz do piwa, które ma leżakować w beczce.

 

A żeby być całkowicie poprawnym to… wszystko zależy od stylu jaki zdecydujesz się poddać temu procesowi. Z punktu widzenia leżakowania w beczce jest to bez znaczenia.

 

Czy są piwa, które nadają się do tego lepiej niż inne?

 

Zapewne najbardziej skorzystają na tym piwa ciemne i mocne. Jednym z nich byłby Porter Bałtycki. Nie brakuje również komercyjnych przykładów Stouta, Koźlaka a nawet Lagera.

 

Czy warto leżakować piwo w drewnianych beczkach? Odpowiedź poniżej 😉

 

https://piwnygaraz.pl/lezakowac-w-beczce-czy-nie-lezakowac/ 

Jaki Chmiel do Piwa Leżakowanego w Beczkach

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej