Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Brett Beer

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Brett Beer

Czas czytania: około 3 min

Z tego co ostatnio obiło mi się o uszy to sklasyfikowanych jest ponad 130 różnych rodzajów piwa. Jedyne co mi przychodzi do głowy to “wow”.

 

Jeszcze do niedawna rozróżniałem tylko jasne i ciemne, a faktycznie jest ich ponad 130?

 

Ok, nie było tak źle. Znałem pilsa, lagera, portera i ale. Ale to by było na tyle. Co ciekawe to licznik raczej na tych 130 się nie zatrzyma.

 

Jeszcze niedawno słyszałem o 120 stylach.

 

Pewnie w trakcie pisania tego tekstu pojawiły się kolejne 3 rodzaje piwa. Albo i więcej, bo pisanie idzie mi ślamazarnie. Ale to dobrze, kraftowa rewolucja = różnorodność.

 

Dzisiaj nie będziemy opisywać wszystkich stylów. 

 

Skupimy się na jednym.

 

Takim, który pewnie wprowadza najwięcej zamieszania. A mianowicie Brett Beer. Celowo używam angielskiego “beer”, zamiast polskiego piwo.

 

Chociaż osobiście wolę to drugie 🇵🇱

 

Czym Charakteryzują się Piwa Typu Brett

Brett Beer to bardzo szczególny rodzaj piwa, wręcz niezwykły. W anglojęzycznym internecie można spotkać mnóstwo tekstów w stylu “kim do cholery jest Brett i czego chce od mojego piwa?” – całkiem zabawne 🙂

 

Ale Brett jak się okazuje niczego nie chce. 

 

Brett jest bardziej szlachetny i raczej daje niż zabiera. Nazwa Brett Beer pochodzi od rodzaju drożdży, które zostały wykorzystane przy produkcji piwa.

 

A dokładnie Brettanomyces.

 

Nazwa #BrettBeer pochodzi od rodzaju drożdży, które zostały wykorzystane przy produkcji piwa. Po polsku nazywane też jako #drożdżeDekkera lub dzikie drożdże. Nadają one piwu wyjątkowego charakteru.

 

Po polsku nazywane też jako drożdże Dekkera lub dzikie drożdże. Nadają one piwu wyjątkowego charakteru. Chociaż niekoniecznie musi on każdemu przypaść do gustu…

 

Niektórzy określają je jako stajenne, mysie, szpitalne czy po prostu kwaśne.

 

Z drugiej jednak strony nie brakuje wielbicieli tego typu piw. Zastosowanie tych drożdży daje znacznie bardziej nieprzewidywalne rezultaty niż drożdże tradycyjne, określane jako szlachetne.

 

Piwo może wyjść fenomenalne lub całkowicie nieudane.

 

Piwa typu Brett mogą być uwarzone w 100% z wykorzystaniem drożdży Brettanomyces lub wykorzystane do przeprowadzenia drugiej fermentacji.

 

Pierwsza oczywiście z wykorzystaniem tradycyjnych drożdży.

 

Zatem piwa typu Brett nie do końca oznaczają jeden konkretny rodzaj. Chociaż za oceanem tak właśnie są traktowane. Ale może lepiej klasyfikować piwa typu brett jako rodzaj fermentacji?

 

Podobnie jak rozróżniamy fermentację górną i dolną.

 

Lub ewentualnie jako sposób na wzbogacenie konkretnego stylu, np.: brett IPA. Z drugiej strony oznaczałoby to, że rodzajów piwa jest już nie 130, a 260… ok, lepiej nie będę się już udzielał.

 

Jeśli chcesz poczytać nieco więcej na ten temat polecam kapitalny artykuł Michała Kopika.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Brett Beer

A jaki chmiel można wykorzystać do uwarzenia piwa typu Brett? Tak naprawdę to każdy. Wszystko zależy od stylu jaki ma być podstawą dla naszego bretta.

 

Nie jestem specjalistą, ale jeśli po prostu eksperymentujesz z brettem to w kwestii doboru chmielu rób co podpowiada intuicja.

Czym Charakteryzują się Piwa Typu Brett

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej