Zagrożenia dla Upraw Chmielu

Chcesz Założyć Plantację Chmielu? Oto co Musisz Wiedzieć

Czas czytania: około 5 min

W 2009 roku całḱowita powierzchnia plantacji chmielu w Polsce wynosiła 2233 hektary, co przełożyło się na blisko 3500 ton zebranego chmielu. Był to rekordowy dobry rok. Niestety, najgorsze miało dopiero nadejść.

 

Niecałe 12 miesięcy później areał chmielników zmniejszył się do 1768 hektarów. W 2013 roku było już tylko 1407 hektarów. Był to wynik powodzi, ale też dramatycznej sytuacji na rynku.

 

Chmielarze rezygnowali z produkcji, gdyż była ona bardzo nieopłacalna.

 

Kiedy wydawało się, że może być już tylko gorzej i powierzchnia upraw będzie w dalszym ciągu spadać, w 2014 roku coś drgnęło. Teoretycznie. 3 hektary upraw więcej. 350 ton chmielu mniej.

 

W sumie żaden powód do radości, ale w następnym roku przybyło kolejnych 14 hektarów i udało się zebrać już 2452 tony chmielu. Na rok 2018 w Polsce było 1662 hektary chmielu.

 

A zbiory? 3208 ton i rekordowa wydajność produkcji – 1,93 tony z hektara.

 

Można się więc spodziewać, że plantacji chmielu w Polsce będzie przybywać. I liczę na to, że tak właśnie będzie. Polski chmiel jest naprawdę wysokiej jakości, a polscy chmielarze to wybitni specjaliści.

 

Jako członek chmielarskiej rodziny czuję ogromną dumę, że polski chmiel przetrwał te naprawdę ciężkie czasy. Chmiel to niezwykła roślina, bardzo silnie związana z naszym krajem.

 

Wiążą się z nią jednak pewne wyzwania, o których przyszli chmielarze powinni wiedzieć.

 

Poniżej postaram się przybliżyć chociaż część z nich i mam nadzieję, że nie zniechęcę Cię do założenia swojej plantacji 🙂 chmielarstwo jest w sztosowe w opór.

 

Jakie są Zagrożenia dla Upraw Chmielu 

Plantacje chmielu są wystawione na cały szereg zagrożeń. W pierwszej kolejności są to zagrożenia pogodowe. Idealne warunki dla chmielu to takie, kiedy jest słonecznie i wilgotno.

 

Zdarzają się jednak lata kiedy warunki są dalekie od idealnych. W tamtym roku oficjalnie od 1 czerwca do 31 lipca trwała susza rolnicza na obszarze naszego kraju. 

 

W takiej sytuacji chmiel musi być regularnie podlewany.

 

Z drugiej strony wody może być także za dużo. To oczywiście sytuacja skrajna, ale w 2010 roku miała miejsce ogromna powódź, która zalała 400 hektarów upraw chmielu. Straty sięgnęły 10 milionów złotych.

 

Było to dramatyczny rok dla polskiego rolnictwa i wiele plantacji nigdy nie zostało odbudowanych. Przyczyniła się do tego także ciężka sytuacja na rynkach chmielu.

 

Praktycznie w ciągu 2 lat powierzchnia upraw zmniejszyła się o 32%.

Plantacje chmielu są wystawione na cały szereg zagrożeń. W pierwszej kolejności są to zagrożenia pogodowe jak powódź, susza, burza, grad oraz choroby i szkodniki #chmiel

 

Tragiczny w skutkach dla chmielników może być także bardzo silny wiatr lub burza. Chmiel uprawia się przy użyciu specjalnie przygotowanej konstrukcji.

 

W ostatniej fazie, tuż przed zbiorem musi ona utrzymać ogromny ciężar tysięcy dojrzałych krzaków chmielu. Silne podmuchy wiatru mogą doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

 

Innym bardzo niepożądanym zjawiskiem pogodowym jest grad z wiadomych powodów.

 

Oprócz warunków pogodowych chmielarze muszą mierzyć się także z różnymi chorobami, jak mączniak rzekomy i właściwy, czy werticilioza

 

Nie można zapominać także o szkodnikach jak chociażby mszyca śliwowo-chmielowa, opuchlak lucernowiec czy przędziorek chmielowiec. Jak więc widać jest tego wszystkiego całkiem sporo.

 

Lista możliwych zagrożeń dla uprawy chmielu:

  • Choroby
  • Szkodniki
    • Mszyca śliwowo-chmielowa
    • Opuchlak lucernowiec
    • Przędziorek chmielowiec
  • Susza
  • Grad lub burza
  • Silny wiatr
  • Powódź

 

Przykładowe preparaty zalecane do ochrony chmielu można znaleźć tutaj.

 

Jakie są Wymagania do Uprawy Chmielu

Chmiel należy do roślin, które nie są zbyt wymagające jeśli mają po prostu rosnąć. Będzie rósł praktycznie w każdych warunkach. Jeśli ma przynosić zadowalające plony, potrzebuje więcej troski.

 

Przede wszystkim potrzebuje dużo światła i ciepła. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych. Czarnoziemy, gleby brunatne i mady będą najlepsze.

 

Nasz kraj jest wręcz stworzony do uprawy chmielu.

Wymagania do Uprawy Chmielu

Region, który odpowiada za blisko 30% światowej produkcji chmielu, Yakima Valley w Stanach Zjednoczonych, leży na zbliżonej szerokości geograficznej co Polska.

 

Zanim powstanie plantacja chmielu ziemię należy spulchnić przez głęboką orkę. Następnie można zabrać się za stawianie konstrukcji. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

 

Dodatkowo polecam ci nasz artykuł o uprawie i zbiorze chmielu w Polsce. 

 

Uprawa i Zbiór Chmielu w Polsce, a Potem Dożynki Chmielarskie

 

Czy Plantację Chmielu Można Ubezpieczyć

Na szczęście plantację chmielu można ubezpieczyć. A w zasadzie nawet trzeba. Zgodnie z Dz. U. 2005 Nr 150 poz. 1249, Ustawy z dnia 7 lipca 2015r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich należy ubezpieczyć przynajmniej połowę swoich upraw.

 

Ubezpieczenie jest obowiązkowe jeśli rolnik uzyskał wcześniej płatności bezpośrednie do gruntów rolnych. Takie ubezpieczenie jest dotowane z budżetu państwa w wysokości do 65%.

Ubezpieczenie plantacji chmielu jest obowiązkowe jeśli rolnik uzyskał wcześniej płatności bezpośrednie do gruntów rolnych. Takie ubezpieczenie jest dotowane z budżetu państwa w wysokości do 65%.

 

Chmiel oczywiście również jest objęty takim ubezpieczeniem.

 

Biorąc pod uwagę wydarzenia z 2010 roku i tegoroczną suszę jak najbardziej ma to sens. Należy jednak podkreślić, że obowiązkowe jest ubezpieczenie od JEDNEGO z wymienionych zagrożeń:

 

  • Grad 
  • Ujemne skutki przezimowania
  • Przymrozki wiosenne 
  • Huragan 
  • Deszcz nawalny
  • Piorun 
  • Obsunięcia się ziemi
  • Lawinę 
  • Powódź 
  • Suszę 

 

Warto więc upewnić się, że mamy wpisanych więcej ryzyk jeśli chcemy się ubezpieczyć od kilku z nich. W przeciwnym wypadku możemy się mocno rozczarować. Ubezpieczenia rolnicze z dopłatą oferują:

 

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych
  • Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych
  • InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej