Czym Charakteryzuje się Porter Bałtycki

Porter Bałtycki: Jakie Odmiany Chmielu Będą Najlepsze

Czas czytania: około 3 min

Pisałem to już kilka razy, ale z przyjemnością się powtórzę: Porter Bałtycki to piwowarski polski skarb narodowy. Powiedziałbym nawet, że jest to nasz rodzimy styl piwny. Nawet jeśli zaocznie.

 

Tak, wiem, że wykształcił się w krajach basenu Morza Bałtyckiego ogólnie, a nie stricte w Polsce i tak wiem, że jedyny rdzennie polski styl to Grodziskie. Swoją drogą kolejny piwowarski polski skarb narodowy.

 

Mimo wszystko, Porter Bałtycki, jest dla mnie tak samo polski jak Kraków i Wisła.

 

Powodów jest kilka. Jednym z nich jest to, że jest to styl obecny na naszych ziemiach od momentu swojego powstania. Ale co ważniejsze to najlepsze pochodzą z Polski.

 

I to nie jest tylko mój wymysł. Oprócz licznych nagród zdobywanych na całym świecie przez Portery Bałtyckie z polskich browarów, zostały one docenione także przez Michaela Jacksona (nie tego piosenkarza).

 

A to już coś znaczy.

 

Poza tym to właśnie w Polsce odbywa się coroczny Baltic Porter Day. Czy jest naród bardziej lubujący się w tych właśnie piwach niż Polacy? Przypuszczam, że wątpię.

 

Dlatego nawet jeśli Porter Bałtycki nie narodził się w Polsce i nawet jeśli kiedyś jakiś kraj przypisze sobie to, że powstał najpierw właśnie u nich, to dla mnie już zawsze będzie polski.

 

Cytując klasyka: “John, John, John, John. Po polsku Jaśko.”

Czy się to komuś podoba czy nie to moim zdaniem #PorterBałtycki jest polski. To właśnie w Polsce odbywa się coroczny #BalticPorterDay i najlepsze pozycje pochodzą z Polski. Czy jest naród bardziej lubujący się w tych właśnie piwach niż Polacy?

 

Czym Charakteryzuje się Porter Bałtycki

Myślę, że jest to jeden z tych rodzajów piwa, których nikomu za bardzo nie trzeba przedstawiać. Mimo wszystko, krótka charakterystyka Baltic Porter nie zaszkodzi. A może nawet pomóc.

 

Nie przedłużając, jest to ciemne i mocne piwo dolnej fermentacji, w przeciwieństwie do wyjściowego Portera angielskiego. Podobno dopuszczalne są drożdże górnej fermentacji, o ile piwo fermentowane jest w niskiej temperaturze.

 

Jeśli chodzi o kolor to sprawa prosta, chociaż mocno skomplikowana.

 

Porter Bałtycki może mieć mieć wiele kolorów… tak długo jak jest bardzo ciemny. Od ciemno rubinowego aż po czarny jak atrament. Na szczęście dla większości facetów to nie kolor jest najważniejszy.

 

Rolę pierwszoplanową grają tu oczywiście doznania smakowo-aromatyczne. I, w przeciwieństwie do tego z czym nam się zazwyczaj kojarzy piwo, nie pochodzą one od chmielu.

 

Najważniejsze są słody, od których pochodzą smaki i aromaty.

 

A te są naprawde cudowne. Możesz spodziewać się aromatów toffi, karmelu, kawy, orzechów, rodzynek, suszonych lub mocno dojrzałych śliwek, wiśni i czereśni. Jeśli kiedyś piłeś to czasami można doszukać się też portwajnu.

 

W smaku Porter Bałtycki zazwyczaj będzie słodowy, kawowy, lekko palony, z domieszką herbatników, pieczywa razowego i ciemnych owoców. Chmiel w tej kapeli gra drugie skrzypce i odpowiada tylko za umiarkowaną goryczkę.

 

Chociaż i ta może pochodzić częściowo z palonego słodu.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Portera Bałtyckiego

Z racji tego, że ani aromaty ani smaki w Porterze Bałtyckim nie pochodzą z chmielu, to to na jaki chmiel się zdecydujesz nie jest najważniejsze. Tak długo jak nie będzie to odmiana, która całkowicie zniweczy Twoje starania 🙂

 

Powinny to być odmiany maksymalnie neutralne w smaku oraz aromacie, ale zapewniające pożądaną goryczkę. Zazwyczaj będą to tradycyjne chmiele kontynentalnej Europy.

 

Magnum, Perle, Marynka, ale także amerykański Chinook.

Polecane odmiany chmielu do Portera Bałtyckiego

 

Polecane odmiany chmielu do Portera Bałtyckiego

  • Magnum
  • Perle
  • Marynka
  • Taurus
  • Styrian Gold
  • Northern Brewer
  • Herkules
  • Cascade
  • Chinook
  • Tomahawk (CTZ)
  • Topaz

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej