Czym Charakteryzuje się Piwo Specjalne

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Piwa Specjalnego

Czas czytania: około 2 min

Piwo Specjalne, a po angielsku Specialty Beer. Brzmi ciekawie? Też tak myślę. Pytanie brzmi co się kryje za tą tajemniczą nazwą. Jak się okazuje piwo specjalne to…

 

…takie piwo, które wymyka się klasyfikacji.

 

W innych słowach piwo specjalnie to takie, które ciężko przypisać jednoznacznie do jednego konkretnego rodzaju. Teoretycznie można by pomyśleć, że to taka uniwersalna kategoria.

 

Do niczego mi to nie pasuje, więc nazwę to sobie piwem specjalnym.

 

Ale jest to dalekie od prawdy.

 

W praktyce mamy obecnie tyle różnych rodzajów piwa, że warząc piwo na chybił trafił łatwiej trafić w jakiś konkretny styl niż uwarzyć piwo specjalne. Oczywiście koloryzuję.

 

Natomiast, kategoria “piwo specjalne / specialty beer” to taki trochę poligon dla piwowarów, miejsce gdzie najpierw trafia coś unikatowego co udało się stworzyć.

 

Następnie może to przerodzić się w odrębny rodzaj piwa.

 

Czym Charakteryzuje się Piwo Specjalne

Tak właśnie narodziły się Imperial IPA czy piwa leżakowane w beczkach. I dokładnie tak powstają nowe rodzaje piwa. Zaczyna się od fantazji piwowara, a kończy się na własnym stylu.

 

Z drobnym postojem w kategorii “Specialty Beer”.

 

Ok, ale jak to się dokładnie odbywa?

 

W zasadzie to panuje prawie pełna dowolność i bardzo dużo zależy od tego jaki efekt chciał uzyskać twórca danego piwa. Goryczka, aromaty, kolor, słodycz czy tekstura są w bardzo szerokim zakresie.

 

Czasami bierze się także pod uwagę styl podstawowy. Oprócz tego można sobie pozwolić na naprawdę dużo. Dopuszczalne jest również stosowanie niezwykłych dodatków.

 

Bardziej niż jakieś sztywne ramy, ważniejsze są ogólne doznania.

 

A o to przecież głównie chodzi jeśli chodzi o piwo, prawda?

 

Drobna uwaga: niektóre dodatki lub składniki mogą z automatu zakwalifikować piwo do jakiejś kategorii, np.: piwa z pszenicą mogą być zakwalifikowane jako pszeniczne.

Rodzaj #piwoSpecjalne to trochę taka uniwersalna kategoria, miejsce buforowe zanim kreatywność piwowara zostanie nagrodzona unikatowym stylem piwnym #piwoKraftowe

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Piwa Specjalnego

Hulaj duszo, piekła nie ma 🙂 do uwarzenia piwa specjalnego nada się każda odmiana chmielu i wszystkie możliwe kombinacje.

 

Wszystko zależy od twoich intencji i tego jaki efekt chcesz uzyskać.

 

W zakresie doboru chmielu masz w 100% wolną rękę.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Piwa Specjalnego

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej