Czym Charakteryzuje się Piwo Koźlak

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Piwa Koźlak

Czas czytania: około 3 min

Koźlak to piwo chyba dosyć powszechnie znane w naszym pięknym kraju. Z gatunku tych ciemniejszych, bardziej aromatycznych i rozgrzewających. Idealne na chłodne wieczory.

 

Nie tak dawno temu pisałem artykuł o Pszenicznym Koźlaku, Weizenbock (link). Temat zainteresował mnie na tyle, że dzisiaj zajmę się Koźlakiem. A w zasadzie Koźlakami.

 

Oprócz pszenicznego jest ich aż 5. Tak, pięć.

 

Tradycyjny, dubeltowy, jasny, majowy oraz lodowy. Jest więc tego całkiem sporo. Historycznie, Koźlak wywodzi się od piwa górnej fermentacji, warzonego ze słodu pszennego w mieście Einbeck.

 

Bawarczykom podobno tak posmakowało, że postanowili uwarzyć je u siebie. Wygodniej było im jednak zastosować fermentację dolną, a Bawarskie Prawo Czystości wymusiło zastosowanie słodu jęczmiennego.

 

Nazwa z kolei wzięła się z niepoprawnej wymowy nazwy Einbeck.

 

Wiesz jak to jest, ktoś coś zaseplenił, ktoś coś źle usłyszał i zamiast “Einbeck” powstało “ein Bock”. A po niemiecku Bock to Kozioł, stąd polska nazwa. Cała seria pomyłek!

 

Ale czy ktoś by się tym przejmował skoro powstał naprawdę świetny rodzaj piwa?

 

Czym Charakteryzuje się Piwo Koźlak

Z definicji, Koźlak to piwo ciemnobrązowe do nawet mocno ciemnego. Średnia goryczka i niski smak oraz aromat chmiel, który musi tym razem ustąpić miejsca walorom pochodzącym ze słodu.

 

Tradycyjny Koźlak charakteryzuje się aromatami i smakami słodowymi, tostowymi, z nutami orzechów. Czasami wyczuwalny jest także karmel. Bardzo przyjemna kompozycja.

 

Pewnie się domyślasz, że to mniej lub bardziej definiuje także pozostałe typy Koźlaka.

 

I do pewnego stopnia tak jest, ale nawet wtedy kryją w sobie sporo ciekawostek i różnią się od wyjściowej wersji. Koźlak dubeltowy to silniejszy i mocniejszy okaz, z zawartością alkoholu powyżej 10%.

 

Z kolei Koźlak jasny i Koźlak majowy często są rozumiane jako jedno piwo. Pierwsze bardziej na jesień, drugie bardziej na wiosnę. Lżejsze w barwie, nieco mniej koźlakowate w smaku.

 

Ze względu na wyższą chmielowość na pewno zaciekawią każdego Hopheada.

 

Najbardziej interesująca jest wersja Eisbock czyli Koźlak lodowy. Powstaje poprzez częściowe zmrożenie Koźlaka dubeltowego, a następnie usuwanie lodu.

 

Efekt? Po usunięciu lodu następuje wyższa koncentracja wszystkich składników oraz zwiększa się zawartość alkoholu. Koźlak lodowy charakteryzuje się bardziej alkoholowym profilem.

Najbardziej interesującą wersją Koźlaka jest #Eisbock czyli #KoźlakLodowy. Powstaje poprzez częściowe zmrożenie Koźlaka dubeltowego, a następnie usuwanie lodu. Sztos 🙂

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Koźlaka

W przypadku większości Koźlaków chmiel nie jest zbyt istotnym składnikiem. Ok, może ujmę to inaczej: chmiel nie jest zbyt kluczowym składnikiem. 

 

Nie chciałbym, żebyś myślał, że chmiel jest bez znaczenia i można dodać cokolwiek.

 

Chmiel wykorzystany do uwarzenia Koźlaka powinien być raczej o charakterze korzennym, ziołowym. Raczej niezawadzającym. Najlepsze będą chmiele szlachetne w powściągliwej ilości.

 

A zatem chmiel Żatecki, Lubelski, Hallertauer, Tettnanger, Spalt. Magnum, Northern Brewer, Perle, Brewer’s Gold czy East Kent Goldings również powinny dobrze się sprawdzić.

 

Chociaż w wersji jasnej czy majowej można poszaleć trochę bardziej 😉

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Koźlaka

 

Polecane odmiany chmielu do Koźlaka

  • Żatecki
  • Lubelski
  • Hallertauer
  • Tettnanger
  • Spalt
  • Magnum
  • Northern Brewer
  • Perle
  • Brewer’s Gold
  • East Kent Goldings
  • Liberty
  • Mount Hood
  • Strisselspalter

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej