Najdroższe Warzywo na Świecie

Chmiel w Kuchni: Najdroższe Warzywo na Świecie

Czas czytania: około 8 min

Może wydawać się to wręcz niedorzeczne, ale najdroższe warzywo na świecie to pędy chmielu. Tak, pędy chmielu. Część rośliny, która zazwyczaj nie jest traktowana jako coś wartościowego.

 

Chociaż mówiąc chmiel pierwsze co przychodzi na myśl to piwo, cała roślina posiada lub posiadała szeroką gamę zastosowań. Dojrzałe pędy były wykorzystywane do produkcji lin oraz żagli. Liśćmi barwione były tkaniny.

 

Szyszka chmielu i jej zastosowanie jest wszystkim na pewno doskonale znane.

 

Chmiel uprawia się przede wszystkim właśnie dla szyszek, których najbardziej drogocennym składnikiem jest lupulina. Tak przynajmniej mogłoby się wydawać.

 

Ceny młodych pędów chmielu sięgają 1000 euro za kilogram, czyniąc je najdroższym warzywem na świecie. Jest to bardzo ceniony przysmak w Belgii, Holandii i coraz bardziej w Wielkiej Brytanii.

 

Młode pędy chmielu należy zbierać na przełomie marca i kwietnia.

 

Wtedy kiedy dopiero zaczynają swój wzrost są bardzo jasne, niemal białe. I to właśnie takie pędy kosztują najwięcej. Im młodsze tym są bardziej delikatne, soczyste i chrupiące.

 

Ich cena wynika również z tego, że na kilogramową torbę tego przysmaku potrzeba setek malutkich pędów. Zanim więc zdecydujesz się zrobić z tego biznes porządnie się zastanów. 

 

Cena działa na wyobraźnię, ale raczej nie ma na to rynku zbytu.

 

Jak wiele osób jest w stanie zapłacić tak ogromne pieniądze? Pewnie jacyś się znajdą, ale czy będziesz w stanie do nich dotrzeć i dostarczyć produkt odpowiednio świeży?

 

Jeśli natomiast chcesz spróbować chmielu nie musisz wydawać fortuny. Zapytaj pobliskiego plantatora czy możesz wziąć kilka młodych pędów chmielu, na pewno nie będzie miał nic przeciwko.

 

Czy Chmiel Jest Jadalny

Chociaż dla większości ludzi może wydawać się to szokujące to chmiel jest jadalny. Jadano go już w starożytności przez Rzymian oraz przez Polaków. Podawany był z oliwą i octem jako sałatka.

Chociaż dla większości ludzi może wydawać się to szokujące to #chmiel jest jadalny. Jadano go już w starożytności przez Rzymian oraz przez Polaków. Podawany był z oliwą i octem jako sałatka. #chmieloweCiekawostki

 

Do spożycia nadają się głównie pędy, ale także szyszki chmielu.

 

Wszystko zależy od tego jaką potrawę chcemy przygotować oraz od tego jak przygotujemy chmiel. Możliwości jest całkiem sporo i w zależności od tego jakie mamy pędy zależy co możemy z nimi zrobić.

 

Szyszki należy traktować bardziej jako przyprawę niż główny składnik. Powinien posłużyć nam do nadania określonego charakteru, w przeciwnym wypadku gorycz może być zbyt duża.

 

W Jaki Sposób Przygotować Chmiel do Spożycia

Młode pędy chmielu, te które dopiero kiełkują z ziemi nadają się do spożycia na surowo. I właśnie tak smakują najlepiej. Delikatne, chrupiące i soczyste. 

 

Powinny być spożywane jak najszybciej po zebraniu i będą idealnym dodatkiem do sałatki.

 

Te nieco starsze, już zielone i bardziej dojrzałe pędy stają się twardsze i należy je poddać obróbce termicznej. Można je ugotować jak szparagi lub zblanszować. Można je także podsmażyć na patelni.

Czy Chmiel Jest Jadalny

 

Należy mieć na uwadze, że całkiem dojrzałe pędy nie nadają się już do jedzenia. Kiedy łodyżka robi się brązowa, pędy stają się twarde i łykowate. Nie pomoże żadna obróbka termiczna.

 

A jak smakują takie pędy chmielu?

 

Te młode mają smak orzechowy, z delikatną goryczką. Te starsze po ugotowaniu mogą przypominać szparagi, ale ciągle będą posiadać typową dla siebie goryczkę.

 

Jakie Potrawy Można Przygotować z Chmielem

Jak się okazuje potraw z chmielem jest całkiem sporo. Jak chociażby doskonały przepis na zielone pędy chmielu z sosem serowym, który możecie znaleźć tutaj.

 

Poniżej podaję kilka przepisów ze stosownymi linkami. Pod wieloma z nich kryje się bogactwo pomysłów i wszystkie polecam wypróbować. Poważnie, kapitalna sprawa.

Potrawy z Chmielem

 

Kurczak w Marynacie Chmielowej i Warzywne Szaszłyki

Przez lata marynowaliśmy wiele kurczaków, korzystając z dostępnych gotowych marynat oraz marynat domowych… niezależnie od tego czy były to okazje spontaniczne czy planowane. Chmielowa marynata jest prawdopodobnie najlepszą marynatą do kurczaka, jakiej kiedykolwiek próbowaliśmy. Idealnie zrównoważone smaki i olej vs. kwaskowatość. 

 

Świetnie sprawdza się w przypadku kurczaka, warzyw, wieprzowiny, a nawet ryb i owoców morza. Moglibyśmy tym żyć! Zwykle używamy do tego sproszkowanych granulek chmielu – zwykle Amarillo® – ale możesz użyć także 1 łyżeczki suszonego chmielu, który został zmiażdżony w młynku do przypraw.

 

Składniki

  • 3 piersi z kurczaka
  • 20 dkg pieczarek
  • 1 lub 2 cukinie
  • ⅓ szklanki oliwy z oliwek
  • ½ szklanki octu jabłkowego
  • ¼ szklanki brązowego cukru
  • 2 łyżki musztardy Dijon
  • 4 ząbki czosnku
  • ½ łyżeczki chmielu w proszku
  • sól i pieprz

 

Instrukcje

  1. Przytnij piersi z kurczaka i pokrój w kostkę. Umyj pieczarki i cukinię, pokrój cukinię w plastry o grubości 1 cm. Włóż kurczaka i warzywa do miski lub naczynia z pokrywką
  2. Wymieszaj wszystkie pozostałe składniki, dopraw solą i pieprzem do smaku. Polej kurczaka i warzywa, dobrze wymieszaj. Schładzaj przez 1 godzinę
  3. Nadziej kurczaka i warzywa na oddzielne patyczki (będą miały różne czasy grillowania). Grilluj, aż kurczak i warzywa będą upieczone. Podawać na gorąco

 

Przepis znaleziony na https://www.foodbloggersofcanada.com/, ale autorką tego arcydzieła jest Marie Porter 🙂 więcej jej przepisów możesz znaleźć tutaj, ale koniecznie zajrzyj też na jej social media:

 

 

Podchmielona Bruschetta

Składniki

  • 1/2 małego ząbka czosnku
  • Sól
  • 1 duży posiekany pomidor
  • 1/2 małej cebuli pokrojonej w plastry
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • 2-3 suszone kwiaty chmielu (nie granulki)
  • 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 6-8 sztuk prażonego wiejskiego chleba

 

Przygotowanie

Rozdrobnij i zetrzyj czosnek na pastę ze szczyptą soli. Połącz pastę czosnkową z 1/2 łyżeczki soli oraz pomidorem, cebulą, olejem, suszem chmielu i pieprzem. Mieszankę pomidorów połóż na grzanki i podawaj na ciepło.

 

Przepis pochodzi ze strony: https://www.bonappetit.com/test-kitchen/cooking-tips/article/hopped-up 

 

Curry Chmielowe

Składniki

  • 30 wierzchołków pędów chmielu (długości 10 cm)
  • cebula
  • słodkie papryki czerwona i żółta
  • 5 dkg masła
  • łyżka kminu rzymskiego (w proszku lub całego)
  • łyżka kolendry (w proszku lub całej, ale ubitej w moździerzu)
  • łyżka kurkumy
  • 4 owoce zielonego kardamonu
  • ½ łyżki mieszanki garam masala lub po szczypcie cynamonu i sproszkowanej gałki muszkatołowej
  • łyżka octu

 

Przygotowanie

Cebulę pokroić w cieniutkie plasterki, papryki w cienkie długie paski. Do szklanki kurkumę, kolendrę i kmin rzymski. Zalać wodą w stosunku 1: 1, tak aby utworzyła się gęsta pasta (o konsystencji pasty do zębów), którą należy dobrze wymieszać. 

 

Na patelni rozgrzać na małym ogniu masło i sklarować. Wrzucić cebulę i smażyć na małym ogniu, aż zacznie brązowieć na brzegach (ok. 15 min). Wtedy wrzucić pastę i mieszając, króciutko podsmażyć (1-2 min). Wrzucić paprykę, kardamon i zalać ok. 100 ml wody. 

 

Smażyć, aż woda odparuje, dodać chmiel i smażyć jeszcze minutę, intensywnie mieszając. Wsypać ½ łyżki mieszanki garam masala lub po szczypcie cynamonu i sproszkowanej gałki muszkatołowej. Dodać ocet. Wymieszać i odstawić z ognia na 5 min. 

 

Podawać z ryżem i soczewicą, albo z ryżem i kurczakiem, no i oczywiście z… piwem. Potrawę możemy zaostrzyć proszkiem chilli dodanym razem z papryką (albo użyć ostrych papryczek).

 

Powyższy przepis pochodzi z bloga Aleksandra Baron i pod tym linkiem znajdziesz jeszcze więcej pomysłów na chmielowe dania. 

Chmiel można wykorzystać jako dodatek do sałatek, ale suszony chmiel można stosować także jako przyprawa do marynaty lub zdrowych przekąsek. Nieco bardziej dojrzałe, ale ciągle młode pędy mogą być świetną alternatywą dla szparagów #chmielowePotrawy

 

Do Czego Chmiel Będzie Idealnym Dodatkiem

Chmiel z powodzeniem można wykorzystywać do różnych dań mięsnych oraz warzywnych. Polecam spróbować dodać sproszkowany susz chmielu do swojego ulubionego dania z quinoą.

 

Można też doprawić nim swoją pizzę niczym bazylią lub zrobić olej z dodatkiem chmielu.

 

Chmiel będzie idealnym dodatkiem do wszystkich potraw, w których pożądany jest lekko goryczkowy posmak. Warto sobie czasami urozmaicić życie lub zaskoczyć gości czymś niezwykłym.

 

Osobiście uważam, że chmiel jest idealnym dodatkiem do lemoniady.

Chmielowa Lemoniada

 

Pasuje też do innych napojów. Jest zdecydowanie lepszy niż mięta i wspaniale gasi pragnienie w gorące letnie dni. Polecam spróbować, można się zakochać 🙂

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej