Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Malt Liquor
Może oglądając kiedyś amerykańskie teledyski lub filmy zwróciłeś uwagę na wielkie butelki ze złotym płynem? Szklane, pękate, o pojemności 1200 mL. W amerykańskiej skali 40 uncji.
Pieszczotliwie zwane 40’s albo forties (czterdziestki) to popularne piwo wśród niezbyt zamożnej części amerykańskiego społeczeństwa. Proste, niespecjalnie wymagające, w dużych butlach, a do tego tanie.
Ot taki mózgotrzep. Czego chcieć więcej?
To właśnie Malt Liquor. Nie jest to coś co byłoby w Polsce znane. Nawet więcej, piwo to praktycznie nie występuje w Europie. A przynajmniej w takiej formie jak w Stanach Zjednoczonych.
W latach 70-tych i 80-tych poprzedniego wieku, a także później, były podejmowane próby przekonania europejczyków do tego amerykańskiego piwa. Bezskutecznie.
I to pomimo dosyć agresywnego marketingu.
Powód jest banalnie prosty. Mamy swoje odpowiedniki wysokoprocentowego piwa i to o znacznie lepszej jakości. Mowa tu chociażby o podwójnym Koźlaku, piwach belgijskich czy Barleywine.
Ale że Malt Liquor to produkt raczej nie najwyższych lotów to także o jakimkolwiek sklepowym Lagerze w wydaniu Mocne. Malt Liquor to mocne piwo o dolnolotnym charakterze, a u nas tego pełno.
Chociaż polska nazwa, likier słodowy, może brzmieć zachęcająco 😉
Czym Charakteryzuje się Malt Liquor
Najważniejsze cechy charakterystyczne Malt Liquor wymieniłem już na wstępie: dużo, prosto, tanio i trzepie. Nie jest to oczywiście jeszcze wino patykiem pisane, ale takie piwo z dolnej półki.
A skoro jest tanie, to musi być też tanie w produkcji. Skoro jest tanie w produkcji to ciężko oczekiwać składników najwyższej jakości oraz że ktoś przesadnie będzie się przejmował jak smakuje.
Chociaż nie wątpię, że znajdą się szczerze zafascynowani pasjonaci.
Malt Liquor to piwo słodowe z wyczuwalną słodyczą oraz niską goryczką i praktycznie nieobecnymi aromatami czy smakami pochodzącymi z chmielu. Zazwyczaj posiadają wysoką zawartość alkoholu.
Do produkcji często wykorzystuje się produkty niesłodowane czyli zwykły cukier, glukozę, kukurydzę czy różnego rodzaju syropy. Wszystko po to, żeby podbić zawartość cukrów.
Co z kolei przekłada się na wyższą zawartość alkoholu.
Tak bardzo pożądaną w tym napitku 🙂 zawsze powyżej 5%-6%, ale zazwyczaj jest to bliżej 8%-10%. Często nawet 12%, a można spotkać okazy posiadające do 20%.
W większości stanów w USA piwo powyżej 12% nie może się już formalnie nazywać piwem, stąd nazwa Malt Liquor. Wysoka zawartość alkoholu idzie w parze z raczej niskimi wrażeniami smakowymi czy aromatycznymi.
Chociaż smakosze mogą doszukać się aromatów zielonych jabłek. Lub farby 😉
#MaltLiquor to amerykańskie "piwo", którego najważniejsze cechy charakterystyczne to dużo, prosto, tanio i trzepie. Zawartość alkoholu przeważnie na poziomie 8-12% oraz więcej. Zazwyczaj raczej niskich lotów #sikacz chociaż można spotkać też ambitniejsze pozycje.
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Malt Liquor
Jeśli chodzi o chmiel i Malt Liquor to tutaj sprawa jest wyjątkowo prosta. Każda odmiana chmielu będzie pasować do tego rodzaju piwa niskich lotów.
A to głównie dlatego, że próżno doszukiwać się w nim smaków i aromatów pochodzących z chmielu. Nawet goryczka jest na niskim poziomie i ma jedynie zabić mdłość słodu.
Ale może to być dobry sposób na utylizację starych resztek.
Jeśli masz niewielkie ilości chmielu, z którymi nie wiesz co zrobić to możesz pokusić się o Malt Liquor. Najlepszy będzie jakiś chmiel goryczkowy, chociaż może uda Ci się stworzyć ciekawszą wersję? A może po prostu bardziej chmielową?
Polecane odmiany chmielu do Malt Liquor
- Magnum
- Chinook
- Marynka
- Nugget
- Perle
- Brewer’s Gold
- Target
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl