Czym Charakteryzuje się Koyt

Kuit, Kuyt albo Koyt – co to Jest i z Czym to się je…

Czas czytania: około 3 min

Fanom piłki nożnej Kuyt może kojarzyć się z byłym piłkarzem Liverpoolu, ale to nie o tego Kuyta chodzi. Mimo wszystko kierunek jest dobry, bo cała sprawa dotyczy Holandii.

 

Kuit, Kuyt lub Koyt to historyczne holenderskie piwo, które zostało odkurzone przez pasjonatów jeszcze przed kraftową rewolucją. Jak się okazuje jest to obecnie jedyny rdzennie holenderski styl piwny, który jest produkowany.

 

I tak wszystkie 3 nazwy są prawidłowe i wszystkie są w obiegu.

 

Czasami pojawiają się również określenia takie jak Keut albo Keute. Nie do końca jestem w stanie to zrozumieć, ale może to specyfika języka holenderskiego? Ciężko mi powiedzieć.

 

Ważniejsze jednak jest to, że powstanie piwa Koyt datuje się na… uwaga, uwaga… 1407 rok! Co oznacza, że pamięta jeszcze Średniowiecze oraz początki chmielenia piwa.

 

Ale nie tylko to jest fascynujące w tym piwie.

 

Czym Charakteryzuje się Koyt

Kuit jest piwem niezwykłym z kilku powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że do jego uwarzenia potrzeba co najmniej 45% słodu owsianego i co najmniej 20% słodu pszenicznego.

 

Reszta, czyli max 35%, to słód jęczmienny, najlepiej pale ale. To, że słód jęczmienny może stanowić co najwyżej 35%, nie znaczy, że nie może go być mniej. Warto się trochę pobawić z proporcjami.

 

Jak często masz okazję uwarzyć piwo głównie ze słodu owsianego?

 

Z tego punktu widzenia, Kuyt to prawdziwy unikat. A nawet jeśli nie unikat to na pewno jeden z rzadkich przypadków. Na tym jednak nie koniec niespodzianek.

 

Jest jeszcze co najmniej jedna. Z racji swojego historycznego pochodzenia Koyt załapał się jeszcze na czasy, gdy piwo doprawiano gruitem. Co prawda była to końcówka tego okresu, ale zawsze.

 

Gruit to mieszanka ziołowa, która kiedyś była używana zamiast chmielu.

 

Obecnie również możemy spotkać na rynku piwa typu Gruit. Zanim chmiel zyskał na popularności w ten sposób piwowarzy łamali słodycz pochodzącą ze słodu.

 

Stąd też można było spotkać wersje chmielową oraz wersję gruit. Holenderski browar Jopen, twierdzi wręcz, że oryginalny Kuit był warzony właśnie jako gruit. Jak faktycznie było? To pytanie do historyków.

Z racji swojego historycznego pochodzenia #Koyt załapał się jeszcze na czasy, gdy piwo doprawiano gruitem. Dlatego można było spotkać wersje chmielową oraz wersję gruit. Holenderski browar Jopen, twierdzi wręcz, że oryginalny Kuit był warzony właśnie jako #gruit

 

Dla nas ważniejsze jest, że styl dopuszcza obie wersje i to jest fascynujące.

 

A jak to smakuje? Goryczka powinna być raczej średnia lub średnio-niska. Natomiast jeśli chodzi o smaki i aromaty to zależy od tego jest to wersja chmielowa czy gruitowa.

 

Generalnie to powinny one być subtelne.

 

Wszystko co pochodzi z chmielu lub mieszanki ziołowej powinno służyć jako dodatek do smaków i aromatów pochodzących z pięknej słodowej kombinacji. 

 

Wspaniałym przykładem Kuyta był High Oats z Browaru Nepomucen w kooperacji z pubem Jabeerwocky. Jeśli gdzieś je spotkasz, to nawet się nie zastanawiaj.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Kuyt

Holenderskie piwo Kuyt jest jednym z tych styli piwnych, w których to nie chmiel jest najważniejszy. Lub mieszanka ziołowa jeśli mówimy o wersji gruit.

 

Można się domyślać, że historycznie były to chmiele aromatyczne o w miarę neutralnym profilu oraz niskim poziomie alfa-kwasów. Może któreś z chmieli szlachetnych?

 

Hallertauer? Żatecki? East Kent Goldings? Lubelski?

 

Na pewno sprawdzą się doskonale, ale nie zaszkodzi pójść za przykładem browaru Nepomucen i dodać chmielu nowofalowego, który wprowadzi odrobinę nowoczesności 😉 polecam Oktawię.

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Kuyt

 

Polecane odmiany chmielu do Koyt

  • Willamette
  • Northern Brewer
  • Cascade
  • East Kent Goldings
  • Żatecki
  • Minstrel
  • Sovereign
  • Citra
  • Magnum
  • Hallertau Mittelfrüh
  • Lubelski
  • Oktawia

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej