Jakie Właściwości Posiada Chmiel
Chmiel to doprawdy ciekawa roślina. Fenomen chmielu bierze się z kilku bardzo interesujących faktów. Chociaż często nie zdajemy sobie z nich sprawy lub są one po prostu mało znane.
I naprawdę wcale nie przesadzam!
Na przykład to, że słysząc piwo niemal natychmiast myślimy o chmielu. Mimo, że przy produkcji tegoż napoju wykorzystuje się śladowe wręcz ilości szyszek chmielowych.
Kolejnym interesującym faktem jest to jak chmiel jest uprawiany. Potrzebna do tego jest konstrukcja wysoka na sześć lub siedem metrów. Co więcej, chmiel naprowadza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Dlaczego? Bo właśnie w tą stronę wiją się pędy chmielu.
Tempo wzrostu również jest imponujące i dochodzi do 2 milimetrów w ciągu 5 minut. Ale nie tylko to jest fascynujące w tej roślinie. Posiada ona liczne właściwości.
Dzięki temu chmiel znajduje zastosowanie w różnych branżach. Szczerze mówiąc to wręcz nieco zawstydzające dla innych roślin. Powinny się wziąć lepiej do roboty!
Oczywiście pół-żartem, pół-serio, ale zastosowań chmielu jest całkiem sporo.
Poczynając oczywiście od warzenia piwa, chmiel posiada również właściwości lecznicze, kosmetyczne oraz uspokajające. Na tym jednak nie koniec.
Istnieją inne, alternatywne zastosowania chmielu, niektóre z nich bardziej historyczne, ale to już temat na oddzielny artykuł. Dodam tylko, że nawet w przypadku browarnictwa chmiel ma więcej niż jedno zastosowanie.
Chmiel w piwie nie odpowiada wyłącznie za smak i aromat.
Chociaż jest to naturalnie główna rola chmielu w piwie. Ale oprócz jego oczywistej funkcji jest to także naturalny konserwant. Dzięki zawartości chmielu w piwie, psuje się ono znacznie wolniej.
W tym artykule skupimy się na właściwościach leczniczych, kosmetycznych oraz uspokajających chmielu.
Gotowy? No to zaczynajmy!
Właściwości Lecznicze Chmielu
O zdrowotnych właściwościach chmielu pisaliśmy pokrótce w osobnym artykule. Był to niejako wstęp do całej serii artykułów o zdrowotnych i leczniczych właściwościach chmielu.
Jest ich naprawdę tak wiele, że ciężko jest wyczerpać temat.
Co więcej, cały czas prowadzone są badania oraz publikowane wyniki mówiące o tym jak zbawienny wpływ na nasz organizm ma chmiel. I myślę, że nie ma w tym żadnej przesady.
Wystarczy wspomnieć, że chmiel posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybicze. W związku z tym chroni nas przed wieloma chorobami i schorzeniami.
Chmiel jest naturalnym antybiotykiem.
Nie brakuje również badań, które dowodzą skuteczności chmielu w zapobieganiu raka. Wszystko to dzięki bardzo silnych właściwościom antyoksydacyjnym. Czterokrotnie większym niż witamina C.
Na tym jednak nie koniec. Regularne stosowanie chmielu pomaga rozwiązać dolegliwości układu moczowego. Oprócz tego działa rozkurczowo i przeciwzapalnie.
Jest to więc idealny środek chociażby na bóle reumatyczne i zapalenie korzonków.
Jak już pisałem ilość zastosowań chmielu mogłaby zawstydzić niejedną roślinę. Natomiast, ilość właściwości leczniczych jest jeszcze bardziej imponująca.
Chmiel nie tylko pobudza apetyt, ale także ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. A także ma wręcz zbawienny wpływ na nasz żołądek oraz woreczek żółciowy.
Ponadto jest to bardzo skuteczny środek podczas leczenia objawów menopauzy.
Na koniec dodam tylko, że regularne stosowanie chmielu znacznie obniża ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych. Może także zapobiec zapaleniu płuc, próchnicy i chorobom dziąseł.
Właściwości Kosmetyczne Chmielu
Z kosmetycznego punktu widzenia chmiel również posiada bardzo wiele drogocennych właściwości. Nie ma ich aż tak wiele, ale ciągle jest to pokaźna lista.
Najbardziej popularną kosmetyczną cechą chmielu jest jego wpływ na włosy.
Nie brakuje na rynku szamponów oraz odżywek posiadających wyciąg z chmielu. I nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem. Ekstrakt z chmielu jest wspaniałym kosmetykiem.
A co więcej jest on stosowany przez kobiety w Polsce od wieków. Cudowny wpływ chmielu na włosy znany był prawdopodobnie nawet w czasach pogańskich.
Cudowny wpływ chmielu na włosy znany był prawdopodobnie nawet w czasach pogańskich i #chmiel jest stosowany przez kobiety w Polsce od pokoleń. Dzięki niemu #włosy stają się miekkie, mocne i błyszczące.
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Chmiel w naturalny sposób sprawia, że włosy stają się miękkie i puszyste.
Zostaną one także wzmocnione i przestaną wypadać. Chmiel leczy także świąd skóry oraz łupież. Chmiel dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i antygrzybicznym nadaje się do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku.
Ostatnie badania dowodzą także o odmładzającym wpływie chmielu na skórę. Poprawia on jej jędrność oraz elastyczność. To wszystko jest zasługą hormonów roślinnych, które wspomagają produkcję kolagenu oraz elastyny.
Dzięki czemu skóra jest lepiej ukrwiona i odżywiona.
Właściwości Uspokajające Chmielu
Na sam koniec właściwości uspokajające chmielu. Te również są znane od pokoleń. Stosowany przez wieki ochoczo przez mnichów, ale nie tylko.
Chmiel to znany od wieków doskonały środek na bezsenność oraz działający uspokajająco. Powoduje zmniejszenie nadpobudliwości seksualnej.
W naszych czasach absolutnie zbawienny.
Dlaczego? Chociażby dlatego, że chmiel łagodzi wszelkie objawy i skutki stresu. A ten jak wiemy bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Nerwowość czy drażliwość są obecnie raczej powszechne.
W tym wszystkim doskonale sprawdza się napar z chmielu, który pomaga nam walczyć z tymi wszystkimi problemami. Dzięki niemu sen będzie regenerujący i głęboki.
Dodatkowo złagodzone zostanie nasze codzienne napięcie i zdenerwowanie.
Jak więc widać chmiel pomaga nam utrzymać równowagę psychiczną i fizyczną w tym ciągle pędzącym dokądś świecie.
Źródło: Mielczarek M., Kołodziejczyk J., Olas B., Właściwości lecznicze chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.), „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 4.
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl