Czy Chmiel Może być Szkodliwy

Czy Chmiel Może być Szkodliwy

Czas czytania: około 4 min

Właśnie zdałem sobie sprawę, że ostatnie kilkanaście artykułów poświęconych jest temu jaką cudowną rośliną jest chmiel. O jego zbawiennym wpływie na zdrowie człowieka czy też walorach smakowych.

 

W mniejszym lub większym stopniu, ale przeważnie w takim właśnie tonie.

 

Nie są to oczywiście w żadnym wypadku opinie wyssane z palca. Tak po prostu jest, a mój zachwyt wynika z ogromnej fascynacji tą rośliną przekazaną mi przez mojego ojca.

 

A jego fascynacja została zaszczepiona mu przez jego ojca, a mojego dziadka. Moi stryjowie również zajmują się uprawą chmielu.

 

Moje rodzeństwo kocha chmiel nie mniej niż ja.

 

Co tu dużo mówić, jesteśmy rodziną chmielarską i jesteśmy z tego dumni.

 

Niemniej jednak zacząłem się zastanawiać czy nie gloryfikuję zanadto chmielu. Czy moja ocena jest sprawiedliwa i obiektywna czy ma zwyczajnie podłoże emocjonalne.

 

Z jednej strony nie jestem osamotniony, liczne badania i opinie są praktycznie rzecz biorąc jednomyślne – chmiel jest zdrowy. Wszystkie te informacje mogą się różnić jedynie w jednym.

 

Na co jeszcze chmiel ma pozytywny wpływ, ciągle pojawiają się nowe badania w tym zakresie.

 

Z drugiej jednak strony czy aby na pewno chmiel nie ma jakiejś ciemnej strony? Czy nie posiada on jakichś związków, które mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie?

 

Lub czy w jakichś konkretnych przypadkach nie pogorszy on stanu naszego zdrowia? Postanowiłem spojrzeć na chmiel nieco mniej przychylnym okiem, aby się tego dowiedzieć.

 

Czego się dowiedziałem? Że albo jestem kiepskim detektywem albo…

 

Szyszki Chmielu Działanie Niepożądane

… albo chmiel nie posiada związków, które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Nie byłem w stanie znaleźć jednoznacznych wyników badań w tym zakresie.

 

Co znowu może oznaczać jedno z dwojga. Chmiel w żadnym wypadku nie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka lub nie udało się tego jeszcze udowodnić.

 

Szczerze mówiąc bardziej mnie przekonuje to pierwsze.

 

Chmiel od zamierzchłych czasów jest wykorzystywany jako roślina medyczna. Zapewne nie zdawano sobie jeszcze wtedy sprawy z jego właściwości bakterio i wirusobójczych.

 

Ale to tak naprawdę bez znaczenia. To tylko nazewnictwo. Obecne zaawansowanie technologiczne i medyczne pozwala nam odpowiedzieć na pytanie dlaczego chmiel tak działa.

 

#Chmiel nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, ale mogą występować alergie oraz działania nieporządane jak obniżona zdolność koncentracji. W końcu chmiel działa silnie uspokajająco. Jest za to trujący dla psów i kotów #chmieloweFakty

 

Oraz jak możemy go najlepiej wykorzystać.

 

Kiedy ludzie nie mieli jeszcze takich narzędzi wiedzieli to poprzez eksperymenty. Metodą prób i błędów dochodzili do czego dana roślina może im się przydać.

 

Jednakże! Mogą wystąpić pewne działania niepożądane i kilka kwestii należy mieć na uwadze:

  • Ze względu na działanie chmielu nie należy jednocześnie stosować leków uspokajających
  • Chmiel może prowadzić do nieregularnego cyklu menstruacyjnego
  • Zbyt intensywna inhalacja chmielem może prowadzić do bólów i zawrotów głowy
  • Chmiel obniża zdolność koncentracji, więc nie jest odpowiedni dla osób kierujących pojazdami
  • Nie zaleca się przyjmowania chmielu w okresie ciąży i karmienia piersią

 

Ostatni punkt wynika z braku wystarczających danych o wpływie chmielu na kobiety w ciąży, nienarodzone dzieci oraz niemowlęta, więc lepiej chuchać na zimne.

 

Ponadto, chmiel jest trujący dla psów i kotów.

 

Uczulenie na Chmiel Oraz Pyłki Chmielu

Ale żeby nie było tak kolorowo to chmiel nie jest taki całkiem niewinny. Dosyć powszechne jest uczulenie na chmiel oraz na pyłki chmielu. Jak bardzo jest to powszechne?

 

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale autor tego artykułu jest dumnym posiadaczem tej alergii.

 

A przynajmniej był, teraz objawy praktycznie nie występują, więc albo (niedokończone) leczenie przyniosło skutek albo zwyczajnie z tego wyrosłem. Tak czy inaczej zawsze uwielbiałem zapach chmielu.

Szyszki Chmielu Działanie Niepożądane

 

Alergia na chmiel może objawiać w różny sposób. Może to być reakcja skórna, katar, łzawienie czy też duszności. Jak również przyspieszone bicie serca czy nudności i wymioty.

 

W przypadku objawów alergicznych należy zasięgnąć porady u specjalisty.

 

A czy uczulenie na piwo jest możliwe? Teoretycznie tak, ale bardziej prawdopodobne jest uczulenie na któryś ze składników piwa. Wspomniany już chmiel, słód, sztuczne barwniki lub nawet drożdże.

 

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej