Charakterystyka Odmiany Chmielu Amallia

Chmiel Amallia: do Jakiego Piwa się Nadaje

Czas czytania: około 2 min

Amerykanie tworzą tyle nowych odmian chmielu, że czasami ciężko jest za nimi nadążyć. Serio. Inna sprawa, że zazwyczaj są to naprawdę ciekawe pozycje.

 

Czasami ilość idzie w parze z jakością.

 

Co jest jeszcze bardziej interesujące to to, że chętnie sięgają do amerykańskich korzeni. Mam tu na myśli czerpanie z typowo amerykańskiej pierwotnej odmiany chmielu – neomexicanus.

 

Nie tak dawno temu pisałem o chmielu Sabro, pamiętasz?

 

Jeśli nie to tutaj masz link. Ta odmiana również wywodzi się z neomexicanusa.

 

Moim zdaniem jest to kapitalny trend i w przypadku Sabro sprawdził się doskonale. A jak będzie w przypadku starszej kuzynki odmiany Amallia?

 

Właśnie to postanowiłem sprawdzić. Amallia miała swoją premierę w 2014 roku czyli 4 lata wcześniej niż Sabro. I oprócz wspólnego przodka dzieli je niemal wszystko.

 

Szczerze? Jestem nastawiony mega optymistycznie.

 

Charakterystyka Odmiany Chmielu Amallia

Odmiana chmielu Amallia charakteryzuje się bardzo mocnymi cytrusowymi aromatami, głównie pomarańczy. Dla niektórych może być on nieco drażniący, ale mi to bardzo odpowiada.

 

Oprócz tego posiada głęboki ziemisty aromat i korzenne nuty, nawiązując trochę do odmian angielskich. Tyle, że z takim nowoczesnym, kraftowym kopniakiem.

 

Jest to naprawdę bardzo dobra i rzadko spotykana kompozycja.

 

Chmiel Amallia jest chmielem uniwersalnym. Co oznacza ni mniej ni więcej, że z powodzeniem można go wykorzystać do chmielenia także na goryczkę oraz na smak.

 

Aromaty chmielu Amallia

 • Cytrusowy
 • Pomarańczowy
 • Ziemisty
 • Nuty korzenne

 

Skład chemiczny chmielu Amallia

 • Alfa-kwasy: 5,5% – 9,0%
 • Beta-kwasy: 4,2% – 8,3%

 

Niestety, nigdzie nie znalazłem informacji na temat zawartości kohumulonu czy olejków chmielowych, w tym mircenu i humulonu. Może z czasem uda się uzupełnić.

 

https://www.canr.msu.edu/ipm/uploads/files/IPMA/Hops_Descriptions_List_2014.pdf 

Odmiana chmielu #Amallia pochodzi od typowo amerykańskiej pierwotnej odmiany chmielu o nazwie #neomexicanus. Dzięki temu charakteryzuje się bardzo mocnymi cytrusowymi aromatami #chmieloweAromaty

 

Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Amallia

Z chmielem Amallia zdecydowanie można uwarzyć bardziej nowoczesne wersje tradycyjnych angielskich ale, jak na przykład Brown Ale czy Angielski Pale Ale.

 

A już na pewno, ze swoim mocnym pomarańczowym aromatem, kapitalnie się sprawdzi w różnych wydaniach India Pale Ale czy American Pale Ale.

 

 • India Pale Ale
 • American Pale Ale
 • Brown Ale
 • Angielskie Pale Ale
 • Amerykańskie IPA

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej