Czym Charakteryzuje się American Amber Lager

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do American Amber Lager

Czas czytania: około 2 min

Kraftowa rewolucja kojarzy nam się przede wszystkim z IPA czyli India Pale Ale. Nic w tym złego, jest to sztandarowy rodzaj piwa, swoisty okręt flagowy nowej piwnej fali.

 

Większość, jeśli nie wszystkie, browary rzemieślnicze posiadają w swojej ofercie IPA. Wiele z nich nawet kilka różnych wersji. To właśnie ten styl otworzył nasze kubki smakowe.

 

Ale czy to znaczy, że nie ma innych stylów piwnych?

 

Oczywiście, że nie! Jest chociażby APA czyli American Pale Ale… taki żarcik.

 

Istnieje całe mnóstwo różnych rodzajów piwa, poza IPA czy APA też jest życie. I to całkiem ciekawe. Jak chociażby Amber Lager czyli bursztynowy lager. Popularny chyba głównie w USA.

 

Wiem, że wiele osób wzdryga się na samo słowo “lager”, ale lager nie oznacza z automatu złego piwa. Można zrobić naprawdę porządnego lagera.

 

I Amber Lager jest tego doskonałym przykładem.

 

Czym Charakteryzuje się American Amber Lager

Pomimo tego, że Amber Lager to piwo bardziej wyraziste i mocniejsze niż amerykański Light Lager to ciągle jest to piwo sesyjne. Co to znaczy?

 

W prostych słowach oznacza to, że nie jest mocno trzepliwe, ale za tym pojęciem kryje się dużo więcej. Nie będę w stanie lepiej oddać istoty piwa sesyjnego niż Zbyszek, więc polecam kliknąć.

 

Przeczytaj spokojnie, poczekam. Słowo harcerza.

 

Można powiedzieć, że Amber Lager, lub jak kto woli Bursztynowy Lager, to taka bardziej szlachetna wersja poczciwego lagera. I coś w tym na pewno jest.

Można powiedzieć, że Amber #Lager to taka bardziej szlachetna wersja poczciwego lagera. I coś w tym na pewno jest. Delikatnie karmelowe, ze średnio wysoką chmielową goryczką i aromatem #chmielowePrzygody

 

Wiadomo, że nie zapewni nam takiej feerii smaków i aromatów jak IPA czy APA, ale jest to naprawdę spoko alternatywa na gorące lato.

 

Jest to piwo delikatnie karmelowe, ze średnio wysoką chmielową goryczką i aromatem.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia American Amber Lager

Amerykański Amber Lager to ciągle lager, więc z doborem chmielu nie powinno być większego problemu. Wszystkie chmiele szlachetne jak niemieckie Hallertau, Tettnang czy Spalt będą doskonałe.

 

Jako bardzo sensowna alternatywa może posłużyć Żatecki czy nasz rodzimy Lubelski.

 

Polecane odmiany chmielu do American Amber Lager

  • Lubelski
  • Żatecki
  • Hallertau
  • Tettnang
  • Spalt

 

Dla urozmaicenia można też dodać któryś z amerykańskich chmieli, na przykład Cascade czy Centennial. Rezultaty mogą być bardziej niż przyzwoite.

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej