Czym Charakteryzuje się Piwo Sesyjne

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Piwa Sesyjnego

Czas czytania: około 3 min

Tak się złożyło, że kilka dni temu pisałem artykuł o piwach leżakowanych w beczkach. Co to jest, o co w tym chodzi i czy to jest tak faktycznie oddzielny styl piwny.

 

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o piwo Sesyjne. Również nie jest to jakiś konkretny rodzaj piwa. W piwach Sesyjnych chodzi o… jego sesyjność.

 

Tak, wiem, masło maślane.

 

Stanowisko jakie staram się zabrać jest takie, że piwo Sesyjne nie należy konkretnie do górnej, dolnej czy spontanicznej fermentacji. Faktycznie, może być każdym z nich. Stąd nie jest stylem.

 

To raczej atrybut, ale to tylko moje zdanie. Już pisałem, że średnio znam się na klasyfikacjach i jest to zadanie dla ludzi zdecydowanie mądrzejszych ode mnie. Konkretna klasyfikacja to dla mnie sprawa drugorzędna.

 

Ważniejsze jest to co dane piwo ma sobą do zaoferowania.

 

Czym Charakteryzuje się Piwo Sesyjne

Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z określeniem piwo sesyjne to jest szansa, że wiesz co ono oznacza. Jest też szansa, że tak jak ja po prostu udałeś, że wiesz o co chodzi 😉

 

Sesyjność piwa to innymi słowy łatwość z jakim dane piwo się pije. Wysoka sesyjność sprawia, że z wielką chęcią sięgamy po następne. Tak, wiem co myślisz – oho, problemy!

 

Na szczęście w tym przypadku nie trzeba się zbytnio martwić.

 

Piwa sesyjne zazwyczaj charakteryzują się obniżoną zawartością alkoholu. Nie znaczy to oczywiście, że nie można nimi skuć… buźki. Po prostu nie uderzają tak mocno do głowy.

 

Coś jeszcze? Konkretne szczegóły zależą w dużej mierze od piwa bazowego, które powinny być zachowane. Nie ma tu raczej konkretnych wytycznych jeśli chodzi o smak czy aromat.

 

Powinny być lekkie i orzeźwiające, tak by były przeciwwagą dla gorących dni.

 

Jeszcze tylko szybko uwaga: piwa sesyjne nie powstają poprzez rozcieńczanie piw bazowych. Nie można uwarzyć American Pale Ale czy innego piwa i dolać do niego wody. 

 

Nie mam bladego pojęcia czy ktoś tak myśli lub czy ktoś tak robi, ale na miłość boską:

 

A jeśli chcesz poczytać trochę więcej o piwach sesyjnych to polecam ten artykuł

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Piwa Sesyjnego

Jeśli chodzi o rekomendacje dotyczące chmielu to tutaj niestety nie będę mógł za bardzo pomóc. Z prostego powodu: piwo sesyjne ma odzwierciedlać piwo bazowe.

 

W dużym skrócie jeśli robisz sesyjne IPA to dodaj taki chmiel jaki będzie pasował do IPA, na przykład Amarillo czy Marynka. Pamiętaj po prostu o zachowaniu zasad sesyjności.

 

Mam tylko jedną radę.

 

Jeśli dopiero zaczynasz z warzeniem piw sesyjnych zacznij od czegoś łatwiejszego. Zdecydowanie łatwiej będzie uwarzyć sesyjną wersję piwa, która już wyjściowo jest całkiem lekka do picia.

 

Teoretycznie możesz uwarzyć Portera Bałtyckiego w sesyjnym wydaniu, ale jak dla mnie i o ile takie coś istnieje, to już wyższa szkoła jazdy i nie lada wyzwanie…

Jeśli dopiero zaczynasz z warzeniem #piwoSesyjne zacznij od czegoś łatwiejszego. Zdecydowanie łatwiej będzie uwarzyć sesyjną wersję piwa, która już wyjściowo jest całkiem lekka do picia. Porter Bałtycki w sesyjnym wydaniu może być nie lada wyzwaniem…

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej