Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Piwa Stołowego
Jeśli kiedykolwiek byłeś w restauracji to na pewno spotkałeś się z pojęciem wina stołowego. Jest to stosunkowo niedrogie wino, zazwyczaj proste do picia w trakcie posiłków lub na co dzień.
Niestety, zazwyczaj nie najwyższych lotów.
No chyba, że akurat jesteśmy w kraju winiarskim, jak Francja, Włochy czy Hiszpania. Tam wino stołowe można kupować bez zastanowienia i pić praktycznie na dzbanki.
Ale nie o winie miało być.
Czy pojęcie piwa stołowego jest ci obce czy może obiło ci się już kiedyś o uszy?
Jeśli jesteś w tej drugiej grupie to jestem pod ogromnym wrażeniem.
Mam wrażenie, że piwo stołowe jest w Polsce praktycznie nieznane. Chociaż pewnie także i w innych krajach. Piwo stołowe wywodzi się z Belgi i było znane również we Francji.
Nigdy nie spotkałem się z czymś takim w Anglii czy w Szwajcarii. Moi niemieccy znajomi też się średnio orientują. A to tylko podsyca ciekawość.
No dobra, ale o co w tym wszystkim chodzi?
Czym Charakteryzuje się Piwo Stołowe
Jak się okazuje piwo stołowe jest rodzajem piwa, które dziś określilibyśmy jako piwo sesyjne. Jest to bardzo lekkie do picia piwo o niskiej zawartości alkoholu, przyjemne w spożyciu.
Historycznie do bodajże max 1%.
Obecnie alkoholu może być więcej, nawet do 3,5%-4% i ciągle nazywać się piwem stołowym.
Niektóre organizacje wyróżniają to jako całkowicie osobny styl.
I pewnie coś w tym jest, chociaż może to być zarówno lager jak i ale. Typowe dla tego rodzaju piwa są stosunkowo mało intensywne aromaty i goryczka, chociaż i to może się znacznie różnić.
Głównym kryterium jest lekkość w piciu, swoista gładkość. Mogą to być piwa nieco słodsze i uwarzone z dodatkami. Na przykład z udziałem skórki pomarańczy lub kolendry.
Ma nie zostawiać zbyt ciężkiego posmaku i zachęcać do wypicia kolejnego.
Szczerze mówiąc brzmi to jakby znajomo…
Czy tylko ja mam wrażenie, że jest to zwyczajne piwo sesyjne z chwytliwą nazwą?
Głównym kryterium jest lekkość w piciu, swoista gładkość. #piwoStołowe ma nie zostawiać zbyt ciężkiego posmaku i zachęcać do wypicia kolejnego. Czy tylko ja mam wrażenie, że jest to zwyczajne #piwoSesyjne z chwytliwą nazwą?
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Piwa Stołowego
Jeśli zastanawiasz jakiego chmielu mógłbyś użyć do uwarzenia piwa stołowego to mam dobre wieści. Tak naprawdę wszystko zależy od tego na jakim stylu ma opierać się Twoje piwo.
Generalnie sprawdzi się wszystko co zazwyczaj dajesz do lagera lub ale.
W tym przypadku w ruch poszły Magnum oraz Cascade i patrząc po opisanych aromatach to zapowiada się bardzo apetycznie. Chociaż pewnie nie obyło się bez dodatków.
Styl ten pozwala na sporą dowolność, więc warto pokombinować z różnymi odmianami chmielu.
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl