Zakładanie Własnego Browaru Rzemieślniczego

Czy Łatwo Jest Założyć Własny Browar Rzemieślniczy

Czas czytania: około 10 min

Czy łatwo jest założyć browar rzemieślniczy w Polsce? Będę z Tobą szczery. Nie mam pojęcia. Nie wiem, bo nigdy nie zakładałem browaru rzemieślniczego.

 

Ale jeśli mogę być z Tobą całkowicie szczery to jest to moje wielkie marzenie. Nie tylko moje, bo dzielę je z moim rodzeństwem, bratem Darkiem i siostrą Alicją.

 

Jeszcze do tego daleka droga, ale mamy nadzieję, że kiedyś tak się stanie 🙂

 

W związku z czym regularnie przeglądam internet w poszukiwaniu informacji na ten temat. Cieszę się również za każdym razem kiedy mam okazję usłyszeć o czyimś sukcesie w otwarciu własnego browaru.

 

Serio, naprawdę bardzo mnie to cieszy. Dzięki temu wiem, że to możliwe a co więcej oznacza to, że ktoś zrealizował swoje marzenie o otwarciu własnego browaru rzemieślniczego.

 

Lub restauracyjnego, to cieszy mnie równie mocno.

 

W niezmierzonych otchłaniach internetu jest całe mnóstwo artykułów mówiących o tym jak otworzyć browar rzemieślniczy. I są to artykuły bardzo dobre i rzeczowe. Kilka z nich znajdziesz poniżej.

 

Dużo lepsze niż sam kiedykolwiek będę w stanie napisać. Głównie dlatego, że sam nigdy takiego browaru nie otwierałem, ale także dlatego, że owe artykuły są po prostu wartościowe.

 

Dlatego pomyślałem, że ugryzę ten temat z trochę innej strony.

 

A mianowicie czy otwarcie własnego browaru w Polsce jest łatwe czy trudne. Ogólnie to sprawa subiektywna. Dla mnie coś może być cholernie trudne, ale dla Ciebie będzie to dziecinnie łatwe.

 

W związku z czym spróbuję sprawdzić jak to przedsięwzięcie wygląda w innych krajach. W końcu na całym świecie są pasjonaci, prawda? Wszędzie ktoś ma podobne marzenie i wydaje się mierzyć z podobnym wyzwaniem.

 

Na tapetę wziąłem Polskę, Anglię, Stany Zjednoczone oraz Niemcy.

 

Podekscytowany? No to lecimy!

 

Jak Założyć Własny Browar Rzemieślniczy w Polsce

Ogólnie to trochę biłem się z myślami. Zastanawiałem się czy pisać o tym, że na początku musisz założyć działalność gospodarczą. W jakiejkolwiek formie by to nie było.

 

Wydaje się to oczywiste, więc z jednej strony nie ma sensu o tym pisać. Z drugiej strony, kiedy weźmie się wszystko pod uwagę to trochę sensu w tym jednak jest.

 

Głównym powodem jest czas.

 

Czas jaki jest potrzebny na ogarnięcie wszystkich potrzebnych formalności oraz kwestii technicznych, które są niemożliwe jeśli nie posiadasz działalności gospodarczej.

 

Stare porzekadło mówi “czas to pieniądz” i tak istotnie jest w tym przypadku, bo prowadzenie działalności kosztuje. A dopóki nie uruchomisz produkcji to żadnych przychodów nie masz.

 

I tu jest właśnie pies pogrzebion.

 

Im szybciej (lub wolniej) odbywają się formalności związane z otwarciem browaru tym tych pieniędzy stracisz mniej (lub więcej). Prosta zależność i prosta matematyka.

 

Forma Działalności Gospodarczej Browaru Rzemieślniczego

Ok, to zacznijmy od formy działalności oraz wstępnych wymagań. Może to być jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub każda inna spółka, oprócz spółki partnerskiej.

 

Nie ma co do tego większych restrykcji.

 

Aczkolwiek jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej ryzykowną formą prowadzenia działalności. Powód jest prosty: Ty i Twoja firma stanowicie jedno, więc odpowiadasz za nią całym swoim majątkiem.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej ryzykowną formą prowadzenia działalności. Powód jest prosty: Ty i Twoja firma stanowicie jedno, więc odpowiadasz za nią całym swoim majątkiem. #browarRzemieślniczy

 

To tak żebyś wiedział na czym stoisz, ale każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie jaka forma działalności będzie dla niego w tym momencie najlepsza.

 

Prędzej czy później pewnie i tak będzie to jedna ze spółek prawa handlowego.

 

Formalności Związane z Otwarciem Browaru Rzemieślniczego

Ważniejsze jest jakie PKD należy podać do KRS jako działalność własnego browaru. Konieczne jest 11.05Z – Produkcja piwa, ale browarinstal.pl podpowiada jeszcze kilka innych.

 

W tym sprzedaż hurtową oraz detaliczną napojów alkoholowych. Cała lista numerów PKD, które naprawdę mogą być przydatne i warto je sobie dopisać.

 

Kiedy pierwszy krok został dopięty to teraz potrzebujesz spełnić pozostałe wymagania.

 

Przede wszystkim jest to uzyskanie zezwolenia na powołanie składu podatkowego. Aby je uzyskać firma musi spełniać cały szereg warunków, które są opisane w powyższym linku.

 

Nie może między innymi posiadać zaległości z tytułu cła czy podatków, a osoby kierujące podmiotem nie mogą być skazane za przestępstwa gospodarcze.

 

Musi natomiast być płatnikiem podatku od towarów i usług.

 

A co ważniejsze musi ”posiadać tytuł prawny do korzystania z miejsca, w którym ma być prowadzony skład podatkowy”. I to jest kluczowa kwestia – miejsce musi być już dopięte.

 

Ale nie byle jakie miejsce. Powierzchnia to jedno. Miejsce musi spełniać wymogi sanitarne. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj, ale wiedz, że jest tego sporo

 

Na tym jednak nasza walka się nie kończy 🙂

 

Oprócz tego czeka Cię wizyta w Wydziale Ochrony Środowiska, aby uzyskać zgodę na realizację całego przedsięwzięcia oraz uzyskać atest na urządzenia w Głównym Urzędzie Miar.

 

A potem w Obwodowym Urzędzie Miar. Pozwolisz, że nie skomentuję tego. Do tego wizyta w Urzędzie Dozoru Technicznego i koncesja na sprzedaż alkoholu. 

 

Jest tego ogrom, ilość nieco przytłaczająca, prawda?

Formalności Związane z Otwarciem Browaru Rzemieślniczego

 

Chyba ciągle najbardziej kompletnym przewodnikiem do tego jak założyć własny browar rzemieślniczy pozostaje relacja spisana przez chłopaków z browaru Artezan.

 

Znajdziesz tu w zasadzie konkretne kroki, gdzie załatwić jakie formalności, ile co kosztuje i jak długo trwa. Naprawdę wielki, wielki szacun za zebranie tego w całość.

 

A ile kosztuje otwarcie browaru rzemieślniczego? Co najmniej 400-450 tysięcy złotych.

 

Jak Założyć Własny Browar Rzemieślniczy w Anglii

Zgoła inaczej sprawa wygląda w przypadku zakładania własnego browaru rzemieślniczego w Anglii. Już nawet nie chodzi o samo zakładanie firmy, które jest banalnie proste.

 

Za symboliczną kwotę, firmę można otworzyć lub zamknąć w 20 minut przez internet. W przypadku spółek limited (sp. z o. o.) warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

 

Samo otwieranie działalności gospodarczej to dziecinna igraszka.

 

Co do kwestii dotyczących typowo browaru rzemieślniczego to… tutaj również jest to banalnie proste. Za naprawdę rozsądne pieniądze wszystko może zrobić za Ciebie biuro rachunkowe.

 

Jeśli chcesz się pobawić sam to masz do spełnienia kilka warunków. Po założeniu firmy musisz zarejestrować się w HMRC (ichniejszy fiskus) jako mały browar, aby opłacać stosowny podatek czyli “beer duty”.

 

Dodatkowo budynek w jakim planujesz otworzyć browar musi spełniać wymogi.

 

Jest to tzw. “planning permission”, który możesz dostać w lokalnym urzędzie. Oprócz tego przyda się licencja na detaliczną sprzedaż alkoholu jeśli planujesz sprzedawać w browarze.

 

Muszą być oczywiście zachowane odpowiednie standardy czystości i będziesz musiał ukończyć odpowiedni kurs. Stąd tak naprawdę już tylko krok do otwarcia własnego przy browarnego pubu.

 

Pamiętaj jednak, że konkurencja i koszty otwarcia browaru w UK są znacznie wyższe.

 

Jak Założyć Własny Browar Rzemieślniczy w USA

Patrząc na zasady panujące w Anglii i idąc tym tropem, można by pomyśleć, że w Stanach Zjednoczonych będzie podobnie. W końcu to kraj kraftowej rewolucji. 

 

Ale jak się okazuje nic bardziej mylnego. Ilość formalności potrzebnych do spełnienia żeby założyć własny browar rzemieślniczy w USA bardziej przypomina Polskę niż Wielką Brytanię.

 

I mam tutaj na myśli także czas potrzebny na całe przedsięwzięcie.

 

Jak się okazuje formalności związane z otwarciem browaru rzemieślniczego w Stanach Zjednoczonych potrafią się ciągnąć tygodniami a nawet miesiącami.

 

Co więcej, podobnie jak w Polsce, trzeba mieć już założoną firmę oraz ogarnięty lokal, a także zainstalowane wszystkie urządzenia. Wiąże się to oczywiście ze sporymi kosztami.

Formalności związane z otwarciem browaru rzemieślniczego w Stanach Zjednoczonych potrafią się ciągnąć tygodniami a nawet miesiącami. Przed złożeniem wniosków trzeba mieć już założoną firmę oraz ogarnięty lokal, a także zainstalowane wszystkie urządzenia. #craftBrewery

 

Formalności moge sie roznic w zaleznosci w którym stanie otwierasz browar.

 

Ciężko byłoby wymienić wszystkie. Konieczne jest pozwolenie na warzenie piwa z Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau. Ta procedura zajmuje zazwyczaj około 4 miesięcy… 

 

Jeśli chcesz sprzedawać piwo w swoim browarze potrzebujesz kolejnej licencji, której wyrobienie zajmie od 45 do 60 dni. Polecana forma działalności to LLC, odpowiednik naszej sp. z o. o.

 

Koszty otwarcia browaru w USA szacuje się między $250 tysięcy a $2,5 miliona.

 

Jak Założyć Własny Browar Rzemieślniczy w Niemczech

Na sam koniec zostają Niemcy. Jest to bez wątpienia kraj piwa, chyba każdy się z tym zgodzi. Ogromne połacie upraw chmielu, mnóstwo browarów i jeszcze więcej piw.

 

Ale czy w Niemczech łatwo jest założyć własny browar rzemieślniczy? I co ważniejsze jak to zrobić? Powiedziałbym, że jest to proste, ale niekonieczne jest to łatwe.

 

Może nie jest też strasznie trudne, ale na pewno nie jest skomplikowane.

 

Co ważne, firmę można założyć równie szybko i sprawnie jak w Wielkiej Brytanii. Najważniejsza sprawa to uzyskanie licencji na otwarcie i prowadzenie własnego browaru.

Własny Browar Rzemieślniczy w Anglii

 

W tym celu potrzebna jest umowa najmu odpowiedniego lokalu, zaświadczenie o braku zastrzeżeń z urzędu skarbowego, świadectwo zdrowia oraz informacja z centralnego rejestru handlowego o założeniu firmy.

 

Dodatkowo potrzebne będzie aktualne zaświadczenie o dobrym postępowaniu 🙂

 

To nie żart, takie zaświadczenie wydaje policja. No i oczywiście znajomość prawa żywnościowego. Nic dziwnego, w końcu to spożywka. Możesz spodziewać się też regularnych kontroli.

 

Ale nawet jeśli masz to wszystko to możesz nie dostać stosownej licencji. Wszystko zależy od dobrej woli społeczności lub władz miasta. Jeśli w okolicy jest zbyt wiele browarów to mogą kręcić nosem, ale przeważnie się zgadzają.

 

Licencja będzie wtedy zazwyczaj po prostu droższa.

 

Wydaje się, że w każdym z wymienionych krajów otwarcie własnego browaru rzemieślniczego jest łatwiejsze. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że jest to ciągle wymagający biznes.

 

Ale fajnie byłoby, żeby formalności w kraju nad Wisłą były chociaż trochę bardziej przyjazne. Dzięki temu więcej energii można by poświęcić na badania rynku, marketing czy dystrybucję.

 

A także w pełni skupić się na jak najlepszym produkcie. Może kiedyś 🙂

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej