Różnica Między Uprawą a Produkcją Chmielu

Jaka Jest Różnica Między Uprawą a Produkcją Chmielu

Czas czytania: około 2 min

To pytanie chodzi mi po głowie od pewnego czasu: czy jest różnica, i jeśli tak to jaka, między uprawą a produkcją chmielu? A także to czy chmiel w Polsce jest uprawiany czy produkowany?

 

Nie jest to może coś co spędza mi sen z powiek, ale jest to dla mnie sprawa dosyć interesująca. Kilka lat temu spotkałem się z takim stwierdzeniem, że chmiel w Chinach jest produkowany.

 

Pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie to w jaki sposób chmiel mógłby być produkowany?

 

Jak cokolwiek co rośnie może być produkowane? Zawsze uważałem, że produkowane są maszyny, samochody, ubrania, elektronika, ewentualnie żywność.

 

Roślina, taka jak chmiel, może być co najwyżej uprawiana, prawda?

 

Z drugiej jednak strony pomyślałem, że Chińczycy są pionierami w wielu aspektach życia, więc może czegoś nie wiem. Zacząłem wyobrażać sobie jak może wyglądać taka produkcja chmielu.

 

To strasznie głupie, ale oczami wyobraźni widziałem sztucznie rozwijane szyszki chmielu 🙂

 

Po tych kilkunastu latach sam się z tego śmieje. Wracając do tematu, to tak naprawdę oba te zagadnienia są zwyczajnie używane zamiennie. “Uprawa” to całokształt zabiegów stosowanych w produkcji roślinnej.

 

Natomiast sama “produkcja” to ogół wytworzonych przez przedsiębiorstwo produktów. “Produkcja chmielu” w żadnym wypadku nie oznacza, że chmiel jest w jakikolwiek sposób uzyskany nienaturalnie.

 

Bez znaczenia jest również to jaka technologia została wykorzystana po drodze.

 

Teoretycznie można próbować rozróżnić uprawę od produkcji poprzez określenie skali całego przedsięwzięcia. W praktyce ma to pewien sens, ale nie jest do końca jednoznaczne.

 

To znaczy można uprawiać lub produkować chmiel na skalę przemysłową, ale na własny użytek chmiel można wyłącznie uprawiać. 

 

Nie da się produkować chmielu na własne potrzeby.

 

Innymi słowy produkcja oznacza skalę przemysłową, uprawa może oznaczać także skalę hobbystyczną.

Można uprawiać lub produkować chmiel na skalę przemysłową, ale na własny użytek chmiel można wyłącznie uprawiać. Innymi słowy produkcja oznacza skalę przemysłową, uprawa może oznaczać także skalę hobbystyczną. #uprawaChmielu

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej