Czym Charakteryzuje się Szkockie Ale

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Szkockiego Ale

Czas czytania: około 4 min

O szkockiej Whisky słyszeli wszyscy albo prawie wszyscy. Ale o Szkockim Ale zapewne niewielu. Jeśli należysz do tego grona to nie ma wstydu, ciężko jest nadążyć za wszystkim co piwny świat ma do zaoferowania.

 

A jeśli jesteś w gronie tych, którzy już poznali to piwo propsy dla Ciebie! Zostań do końca mimo wszystko, może dowiesz się czegoś czego jeszcze nie wiedziałeś o Szkockim Ale? 

 

Albo przynajmniej miło spędzisz czas, co też, nie ukrywam, jest moim celem 🙂

 

Dobra, teraz na temat. Szkockie Ale. Niby wszystko spoko, ale od razu na samym początku pojawia się pewien problem z polskim tłumaczeniem. Istnieją bowiem Scottish Ale oraz Scotch Ale.

 

Jaka jest różnica? Po polsku żadna. Zarówno “scottish” jak i “scotch” tłumaczy się jako “szkocki”. W teorii jest więc to samo, prawda? Otóż nie, w praktyce różnica jest ogromna.

 

Scotch oznacza szkockie produkty najwyższej jakości.

 

Takich jak Scotch Whisky czy Scotch Beef (wołowina). Scottish Beef nie musi podlegać tak wyśrubowanym standardom jak Scotch Beef. “Scotch” to wręcz znak towarowy chroniony prawnie.

 

Czy podobnie wygląda to z piwem? Nie do końca, ale kiedy połączysz to z tym czym charakteryzują się Scottish Ale oraz Scotch Ale wszystko zaczyna nabierać sensu.

 

Czym Charakteryzuje się Szkockie Ale

Pod hasłem “Scottish Ale” mogą kryć się takie piwa jak Scottish Light Ale, Scottish Heavy Ale oraz Scottish Export Ale. Natomiast Scotch Ale jest tylko jedno, znane także jako Wee Heavy.

 

Tak między Bogiem a prawdą to wszystkie te style są do siebie podobne. Mam nadzieję, że wszyscy fani Szkockiego Ale wybaczą mi takie herezje. Nie ma w tym braku szacunku.

 

W dużym skrócie różnią się one po prostu intensywnością i ilością alkoholu.

 

Z tymże Wee Heavy to już naprawdę waga ciężka. To taki szkocki barley wine, najbliższe do czego można porównać ten właśnie styl piwny. Zresztą wszystkie są na swój sposób wyjątkowe.

 

Kolorystycznie będą one przechodzić od złotego, przez bursztynowy i brązowy, aż po ciemno brązowy i bardzo ciemny. Podobnie sprawa wygląda z aromatami oraz smakami.

 

Są to piwa słodowe i stąd właśnie czerpią to co mają najcenniejsze.

#SzkockieAle to piwa przede wszystkim słodowe, w których chmiel odgrywa naprawdę subtelną rolę. Pod hasłem Szkockie Ale mogą kryć się różne piwa: Scottish Light Ale, Scottish Heavy Ale oraz Scottish Export Ale. #ScotchAle jest tylko jedno, znane także jako #WeeHeavy

 

Intensywność słodyczy i karmelu, które grają pierwsze skrzypce, rośnie poczynając od Scottish Light Ale przez Scottish Heavy Ale i Scottish Export Ale, aż na Scotch Ale kończąc. To pierwsze jest wręcz sesyjne, w tym ostatnim czeka nas eksplozja smaków.

 

Goryczka oraz smaki i aromaty pochodzące z chmielu powinny być niewyczuwalne lub na bardzo niskim poziomie we wszystkich wyżej wymienionych stylach.

 

Mogą pojawić się za to akcenty torfowe.

 

Co jeszcze warto wiedzieć? Scotch Ale można spotkać także w (jeszcze) bardziej szlachetnych wersjach leżakowanych w beczkach po whisky czy bourbonie. 6, 12 a nawet 18 miesięcy.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Szkockiego Ale

Jeżeli chodzi o chmiel jaki można wykorzystać do uwarzenia Szkockiego Ale, bez względu na to jakie mamy na myśli, to sprawa jest banalnie prosta. Z prostego powodu.

 

Jest to piwo, które charakteryzuje się często wręcz nieistniejącym chmielowym charakterem. Nawet więcej, zdarzają się wersje, w których udział chmielu jest naprawdę symboliczny.

 

Wynika to z historii.

 

Szkocja nie jest regionem, w którym chmiel był łatwo dostępny. Stąd naturalnie wykształciły się style piwne, które chmielu praktycznie nie potrzebują. Lub wykorzystują go w minimalnych ilościach.

 

Warzenie tego piwa odbywa się zazwyczaj z udziałem East Kent Goldings.

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Szkockiego Ale

 

Polecane odmiany chmielu do Szkockiego Ale

  • East Kent Goldings
  • Fuggles
  • Northern Brewer
  • Challenger
  • Willamette
  • Magnum
  • Cascade
  • Nugget
  • Centennial
  • Styrian Goldings
  • Tettnanger

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej