Najpopularniejsze Piwa Różnych Stylów

Piwo Piwu Nierówne? Piwa Różnych Stylów

Czas czytania: około 5 min

Nie tak dawno temu pod lupę wzięliśmy najpopularniejsze rodzaje piwa. Ogólnie jest tego sporo. Wręcz bardzo dużo. Michael Jackson w swojej książce The World Guide to Beer wyróżnił ich 72.

 

Aktualnie jest ich znacznie więcej, bo około 120. Taki wzrost liczby stylów jest ściśle związany z rosnącą popularnością piwa i kraftową rewolucją, która szturmem ogarnęła cały świat.

 

Jak i dlaczego powstają nowe rodzaje piwa dowiesz się na samym końcu artykułu, obiecuję.

 

Najpierw jednak chciałbym zająć się czymś innym. Moim zdaniem równie ważnym jak same style. Mianowicie, czy wszystkie piwa w ramach jednego rodzaju smakują tak samo.

 

Czy dany styl pozostawia pewną swobodę w kwestii końcowych doznań?

 

Czy może konkretny rodzaj piwa narzuca tak sztywne ramy jego przygotowania, że nie zostawia ich twórcom zbyt dużego pola manewru do nadania unikatowego smaku?

 

A może jest dokładnie na odwrót i panuje pełna dowolność, która powoduje, że różnice między stylami się zacierają?

 

Myślę, że są to szalenie istotne pytania i odpowiedzi dla każdego miłośnika tego trunku.

 

W dalszej kolejności postaram się przedstawić najbardziej popularne piwa w ramach różnych rodzajów. A na koniec zapowiadana perełka – piwa tworzone z połączenia różnych stylów.

 

Gotowy? No to lecimy!

 

Czy Wszystkie Piwa z Jednego Stylu Smakują tak Samo?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście nie. Jeżeli by tak było jaki byłby sens powstawania kolejnych browarów. Oprócz biznesowego praktycznie żaden.

 

I było by nudno.

 

Jednak kiedy zaczynamy się nad tym głębiej zastanawiać to odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Każdy producent ma możliwość nadania swojemu piwu unikatowego smaku.

 

A przynajmniej do pewnego stopnia.

 

Są pewne ramy i pewne wytyczne, których browar musi się trzymać, aby konkretne piwo tytułować danym stylem. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

 

Niemniej jednak nadawanie nowych nut smakowych jest bardzo pożądane. Warzenie piwa jest trochę jak sztuka. Jest jakiś konkretny nurt, którego artysta musi się trzymać.

 

Ale jak będzie wyglądało dzieło końcowe zależy wyłącznie od niego.

 

W przypadku piwa dużo zależy od jego rodzaju. Doskonałym przykładem niech będą piwa typu ale. W tym stylu możemy liczyć na naprawdę ogromną dowolność. Ciężko zliczyć ilość dostępnych wariacji i kombinacji.

Czy Wszystkie Piwa z Jednego Stylu Smakują tak Samo?

 

Z drugiej jednak strony mamy lagery, które są znacznie mniej elastyczne. Oczywiście, tutaj również możemy napotkać na ciekawe kombinacje, ale jest ich znacznie mniej.

 

No i w końcu mamy takie pozycje jak Porter Bałtycki.

 

Jest to piwo mocne zarówno w smaku jak i zawartości alkoholu. Historycznie wywodzi się z brytyjskiego portera, który z biegiem czasu wiele stracił ze swej mocy.

 

Porter Bałtycki jest kontynuatorem tych tradycji i tak też powinien być warzony. Musi posiadać odpowiedni, ciemny wygląd oraz typowy dla tego rodzaju smak i aromat.

 

Zdecydowanie wyczuwalne powinny być smaki kawy i czekolady, a także karmelu oraz orzechów.

 

Pożądane są również delikatne posmaki ciemnych owoców i porto, całość subtelnie zbalansowana delikatną goryczką. Jak widać, miejsca na improwizację jest naprawdę niewiele.

 

Najpopularniejsze Piwa Różnych Stylów

W obecnych czasach wybór piw w ramach każdego ze stylów jest przeogromny. Nowe minibrowary i browary rzemieślnicze powstają jak grzyby po deszczu.

 

I jest to bardzo dobry trend.

 

Nie dalej jak 10 lat temu ciężko było o dobre piwo. Oprócz tych najbardziej popularnych można było liczyć na najwyżej kilka rozsądnych pozycji. Dzisiaj mamy ich setki.

 

Typowe problemy pierwszego świata – jakie piwo wybrać? I nie jest to zadanie łatwe! Dlatego też spróbuję nieco przybliżyć jakie pozycje są warte uwagi.

 

Z tego miejsca pierwsze co muszę zrobić to polecić kanał Tomka Kopyry.

 

Absolutnie specjalista czystej wody jeśli chodzi o piwa i browarnictwo wszelkiej maści. Jeśli chcesz zgłębiać wiedzę w tym temacie to od najlepszych, a Tomek do nich właśnie należy.

 

Znajdziesz tam multum rzetelnych i wartościowych testów piwa z Polski oraz innych krajów. Prawdziwa skarbnica wiedzy i na pewno wyłapiesz kilkanaście piw, których warto spróbować.

 

Drugą rzecz, którą muszę zrobić to odesłać Cię do już dostępnych rankingów.

 

Jak chociażby untappd.com czy ratebeer.com – znajdziesz tam najbardziej popularne piwa z różnych rodzajów ocenianych przez szerokie grono ludzi. Na przykład najbardziej popularne piwa wśród Czeskich Pilsnerów w Polsce.

 

Nie, to nie jest pójście na łatwiznę. Po prostu jaki jest sens powielania czegoś co jest dostępne w lepszej postaci? Zarówno Tomek jak inni eksperci znają się na piwie dużo lepiej niż ja.

 

A w przypadku popularności najważniejszym kryterium jest po prostu ocena społeczności.

Czy wiedziałeś, że najwyżej ocenianym Polskim piwem na ratebeer.com jest Szałpiw Buba Extreme Jack Daniels BA? #polskiKraft #polskiePiwo

 

Które Piwa są Połączeniem Różnych Rodzajów

I na koniec obiecana perełko-niespodzianka. Jak już ustaliliśmy każdy rodzaj piwa zawiera pewne ramy i wytyczne, aby mógł być zaliczony do tego konkretnego stylu.

 

Niektóre są bardziej elastyczne, inne mniej. Niemniej jednak nic nie może powstrzymać piwowarów, zwłaszcza rzemieślniczych, przed tworzeniem nowych rodzajów piwa.

 

Powstają one oczywiście dla naszej jak największej satysfakcji i niezwykłych doznań.

 

A ilość możliwości i kombinacji jest praktycznie niczym nieograniczona. Dlatego chętnie są łączone różne style, aby powstało coś nowego i coś unikatowego.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to koniecznie zajrzyj na

haveabite.in/article/ogarnac-swiat-piwa-gatunki-piw/.

 

Mapa gatunków piwa, którą stworzyli pomaga zrozumieć co i skąd się bierze. Jak dla mnie absolutnie przełomowe, prawdziwe złoto!

 

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej