Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Imperial Stout
Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie Imperial Stout, aka Russian Imperial Stout, vel Stout Cesarski. Czasami określany też jako Stout Rosyjski. A pieszczotliwie po prostu RIS.
Uff, sporo tego.
Skąd taka mnogość nazw? Z jego bogatej historii.
Imperial Stout to był mocno podkręcony Stout Brytyjski, który miał po pierwsze wytrzymać długą podróż, a po drugie solidnie rozgrzewać podczas srogiej zimy we wschodniej Europie.
Jak głosi legenda było to ulubione piwo carycy Katarzyny II. Piwo to dało też początek Porterowi Bałtyckiemu, któremu służyło za wzór. Przez lata RIS był stylem w pewien sposób zapomnianym.
Ze względu na zawirowania polityczne przestał być produkowany.
Obecnie przeżywa swoje odrodzenie i coraz bardziej zyskuje na popularności. Czy ze szkodą dla Portera Bałtyckiego? Mam nadzieję, że nie i jestem pewien, że dla obydwu znajdzie się miejsce na rynku.
Czym Charakteryzuje się Imperial Stout
Stout Cesarski, lub jak kto woli Russian Imperial Stout, to piwo bardzo mocne i bardzo wyraziste. Ze względu na swoją charakterystykę wręcz idealne na mroźne wieczory.
Znamienna jest zawartość alkoholu w RISach, która może sięgać nawet 12%.
Ta “minimalna” wartość wynosi jedyne 7%, ale i tak jest to raczej sporo. Czym jeszcze charakteryzuje się Imperial Stout? Przede wszystkim dużym zróżnicowaniem.
Jest to styl, który pozostawia sporą dowolność i jest bardzo wdzięczny do eksperymentów. Co prawda musi to być piwo intensywne w smaku oraz aromacie, ale chociażby wyczuwalność chmielu posiada dosyć szeroki zakres.
#ImperialStout to styl, który pozostawia sporą dowolność. Co prawda musi to być piwo intensywne w smaku oraz aromacie, ale chociażby wyczuwalność chmielu posiada dosyć szeroki zakres #RIS
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Podobnie jest z alkoholem i smakami owocowymi.
Oczywiście, pierwsze skrzypce powinny grać smaki i aromaty pochodzące ze słodu. Jak gorzka czekolada, toffi i / lub kawa, ale znajdzie się miejsce dla suszonych śliwek i innych ciemnych owoców.
A także dla subtelnych aromatów cytrusowych pochodzących od chmielu. Wszystko powinno jednak dobrze współgrać. Goryczka może być wyczuwalna lub wysoka, ale powinna być dobrze zbalansowana ze słodem.
Bo właśnie słód gra tu pierwsze skrzypce.
Chociaż duże znaczenie będą miały także różne dodatki. Zwłaszcza w amerykańskich wersjach można spotkać wanilię, syrop klonowy, a nawet chilli. Powiem szczerze, że brzmi kusząco.
Doskonale opisany przykład Stouta Cesarskiego można znaleźć tutaj.
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Imperial Stout
Do uwarzenia piwa typu Russian Imperial Stout idealnie nada się praktycznie każda odmiana chmielu. Poczynając od tych o aromacie żywicznym, przez kwiatowe aż na cytrusowych kończąc.
Śmiało można wykorzystać w tym celu Mount Hood, East Kent Golding, Bramling, Horizon lub Galena. Chinook, Brewers Gold, Fuggle czy Magnum również powinien się sprawdzić doskonale.
Odmiany szlachetne, klasyczne oraz nowofalowe.
Polecane odmiany chmielu do Imperial Stout
- Mount Hood
- East Kent Golding
- Northern Brewer
- Marynka
- Styrian Golding
- Hallertau
- Target
- Horizon
- Hersbrucker
- Żatecki
- Strisselspalt
- Galena
- Chinook
- Challenger
- Brewers Gold
- Fuggle
- Tettnanger
- Magnum
- Herkules
- Perle
- Cascade
- Willamette
- Nugget
- Columbus
- Centennial
- Mosaic
- Warrior
- Crystal
- Millennium
- Simcoe
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl