Historyczne Polskie Browary

Jakie są Historyczne Polskie Browary

Czas czytania: około 5 min

W czasach piwnej, lub jak kto woli kraftowej, rewolucji nowe browary pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jeszcze niedawno było ich nieco ponad 200, obecnie grubo ponad 300.

 

A na tym nie koniec, polski rynek piwa ma ciągle rosnąć. Praktycznie co tydzień powstaje nowy browar. Analitycy oceniają, że ilość browarów w Polsce w najbliższych latach może sięgnąć nawet 600. 

 

Istne szaleństwo!

 

Jest to na pewno pożądane zjawisko, ale strasznie ciężko za nim nadążyć. Codziennie powstają nowe piwne pozycje, przybywa też stosownych artykułów.

 

Dlatego pomyślałem, że napiszę coś co będzie w pewien sposób przeciwwagą do tego co możemy obserwować dzisiaj. Zamiast o nowo powstałych, napiszę o historycznych polskich browarach.

 

Raz założony browar przecież nie zmienia daty założenia, prawda?

 

Pytanie tylko brzmi jak zdefiniować “historyczny browar”? Na początku myślałem, że całkiem niezłym pomysłem będzie podział na przed i po kraftowej rewolucji. 

 

Ale kiedy ona się tak naprawdę zaczęła? Można by przyjąć rok 2010, kiedy czynnych browarów było podobno około 60. Prawdziwa zapaść dla polskiego browarnictwa, a potem wielkie boom.

 

Wiedziałem na pewno, że nie będę brał pod uwagę browarów restauracyjnych.

 

Przede wszystkim dlatego, że oprócz Piwnicy Świdnickiej brakuje wśród nich ciekawych i historycznych pozycji. Większość została otwarta po roku 2000.

 

Zostają zatem browary przemysłowe i rzemieślnicze, których jest całkiem pokaźna ilość. Rozważałem wyeliminowanie dużych browarów komercyjnych, ale nie byłoby to do końca uczciwe.

 

Z jednej strony praktycznie każdy je zna, ale z drugiej nie odbiera im to historyczności.

 

Dlatego postawiłem sztywną granicę – browary założone przed 1900 rokiem. Może dla niektórych będzie to zaskoczenie, ale rok 1478 dumnie prezentowany na puszkach i butelkach piwa Warka nie dotyczy roku założenia 😉 zainteresowanych odsyłam do wujka Google.

 

Według wikipedii takich browarów jest w Polsce dokładnie 25. Ale wydaje się, że jest to błędna liczba. Na liście nie ma podobno najstarszego w Polsce browaru Lwówek, który datuje się na 1209 rok.

 

Byłby to drugi najstarszy browar w Europie, ustępujący jedynie Weihenstephan z 1040 roku.

 

Podium najstarszych browarów w Polsce uzupełniałby browar Namysłów z 1321 roku oraz Browar Zamkowy z 1567 roku. Czy tak wygląda lista najstarszych browarów w Polsce? Sprawdźmy. 

 

Najstarszy Browar w Polsce

Do miana najstarszego browaru w Polsce aspiruje Browar Lwówek. Pierwsze wzmianki pochodzą jeszcze z XIII wieku. Piwo we Lwówku Śląskim warzy się od ponad 800 lat.

 

Przywilej warzenia piwa pochodzi z 1209 roku, kiedy Lwówek otrzymał prawa miejskie.

 

No właśnie, czy przywilej warzenia oznacza tyle samo co datę założenia browaru? Z całą przykrością stwierdzam, że jednak nie… chociaż bardzo bym chciał, aby tak było.

 

W takiej sytuacji można mówić jedynie o tradycjach warzenia piwa, a nie o samym browarze, jak sugerują niektóre materiały dostępne w Internecie. Na szczęście sam browar Lwówek przyjmuje słuszną retorykę “ponad 800-letnich tradycji piwowarskich”.

Jaki jest najstarszy Polski browar? Nie jest to taka łatwa odpowiedź jakby mogło się wydawać. Dumnie prezentowany na etykietach rok zdecydowanie częściej oznacza tradycje piwowarskie lub rok powstania receptury niż rok założenia browaru... #piwneCiekawostki

 

Niestety, pierwsze podejście kończy się rozczarowaniem.

 

Ale jeszcze nie składam broni! Próba numer dwa: Browar Namysłów, którego data założenia to podobno 1321 roku pańskiego. XIV wiek, coś wspaniałego.

 

Pomimo, że od najstarszego na świecie dzieli go niemal 300 lat to i tak jest się czym poszczycić. Zgłębiając niezmierzone pokłady internetu jestem bardzo pozytywnie nastawiony.

 

Również na stronie internetowej browaru można znaleźć dużo odniesień do roku 1321.

 

Niemniej jednak wczytując się w tekst na stronie zaczynam tracić entuzjazm. Nigdzie tak naprawdę nie ma informacji o tym, że browar faktycznie powstał w 1321. 

 

Nie można znaleźć żadnej daty powstania. Jedynie frazesy, takie jak “700 lat piwnego rzemiosła”, “siedmiowiekowa tradycja warzenia piwa”, “niezmiennie od prawie 700 lat”. Jak dla mnie coś tu jest lekko nie halo.

 

Według wikipedii pierwszy namysłowski browar powstał w 1536, a obecny został założony w 1862 roku.

 

Natomiast pani Teresa Kudyba w tym oto tekście podaje, że “W 1895 roku zamek namysłowski razem z browarem, który istniał obok już od 1321 roku, zakupił śląski piwowar Augustyn Haselbach.”

 

Stoi to nieco w sprzeczności do roku założenia 1862. Z kolei w tym tekście można znaleźć informacje o tym, że browar został otwarty dopiero po zakupie zamku przez Augustyna Haselbacha w 1895.

 

Na podstawie powyższych nie można jednoznacznie stwierdzić roku powstania.

 

Szkoda, ale historia tego browaru mocno mnie zaciekawiła i postaram się znaleźć więcej informacji na ten temat. Jak już coś ustalę to napiszę osobny artykuł. Na razie wygląda na to, że nie ma podstaw do tego by twierdzić, że browar Namysłów jest najstarszym browarem w Polsce.

 

Z browarów pierwotnie zakwalifikowanych jako 3 najstarsze zostaje nam browar Zamkowy w Raciborzu. I tutaj na szczęście obyło się bez rozczarowań.

 

Browar Zamkowy w Raciborzu to najstarszy browar w Polsce założony w 1567 roku.

 

Przyznam szczerze, że kamień spadł mi z serca. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak uzupełnić podium o browar Książęcy w Tychach z 1629 roku oraz browar Okocim z 1845 roku.

 

Na koniec mała ciekawostka: browar w Jędrzejowie powstał 1823 roku czyli wcześniej niż ten w Brzesku. Problem polega na tym, że na początku XX wieku w miejscu starych budynków powstały całkiem nowe.

 

Czy w takiej sytuacji browar Jędrzejów zasługuje na trzecie miejsce na podium?

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej