Czym Charakteryzuje się Hefeweizen

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Hefeweizen

Czas czytania: około 3 min

Na pewno znasz chociaż jedną taką osobę, która szła pod prąd. Kogoś kto był punkiem, skejtem czy hipsterem zanim to było trendy. Albo kogoś kto kochał Tarantino zanim został popularny.

 

Kogoś kto był buntownikiem zanim to stało się modne. Nie musi to być jedna i ta sama osoba, będzie pasować nawet lepiej jeśli pozostała wierna swoim przekonaniom.

 

Podobna historia jest z piwem Hefeweizen.

 

Hefeweizen to bawarskie piwo, którego początki sięgają XVI wieku. I od samego początku było to piwo, które łamało wszelkie reguły. Ok, może nie wszelkie, ale te najważniejsze.

 

Wiesz jakie prawo zostało wprowadzone w 1516 roku w całej Bawarii? Bawarskie prawo czystości, które oznaczało, że piwo można warzyć tylko przy użyciu wody, jęczmienia i chmielu.

 

Nazwa “Hefeweizen” to w zasadzie “pszeniczne z drożdżami”.

 

O żadnym z tych składników nie wspomina bawarskie prawo czystości. Hefeweizen był kraftem i łamał zasady na długo zanim stało się to modne 😉

 

Czym Charakteryzuje się Hefeweizen

Hefeweizen jest dokładnie tym na co wskazuje jego nazwa. Pszenica i drożdże. Jest to piwo pszeniczne, tradycyjnie górnej fermentacji i w dodatku niefiltrowane.

 

To właśnie temu zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd i brak przejrzystości.

 

Wyeliminowanie procesu filtrowania sprawia, że jest mętne a obecność drożdży jeszcze wzmacnia jego smak. Piwo Hefeweizen charakteryzuje się pięknym bananowym smakiem i aromatem.

 

Jeśli chodzi o goryczkę czy aromaty pochodzące z chmielu to powinny one być bardzo niskie. Praktycznie niewyczuwalne. W przypadku pszeniczniaków nie jest to niczym niezwykłym.

 

Wyjątkowo, to nie chmiel gra tutaj pierwsze skrzypce.

 

Czego jeszcze można się spodziewać po Hefeweizen? W niektórych wersjach wyczuwalne mogą być goździki, wanilia, nuty owocowe oraz gałka muszkatołowa. 

 

I chociaż piwo pszeniczne w Niemczech musi być uwarzone z co najmniej 50% słodu pszenicznego to czasami można spotkać nawet 70% kompozycje.

#Hefeweizen to prawdziwy buntownik. Pomimo wprowadzenia oryginalnego bawarskiego prawa czystości skład tego pszenicznego piwa się nie zmienił. Drożdże i pszenica nie znajdują się na liście dopuszczalnych składników piwa wedle #Reinheitsgebot 😉

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Hefeweizen

Do uwarzenia piwa typu Hefeweizen można polecić wiele odmian chmielu. Hersbrucker, Magnum, Lubelski, Opal czy Northern Brewer to tylko kilka z nich. 

 

Hallertauer Taurus posiada bananowe nuty aromatyczne, więc może pasować idealnie.

 

Jak już wspominałem w tym stylu chmiel odgrywa rolę drugo, a może nawet trzeciorzędną. Na pierwszym planie jest słód oraz odpowiednio dobrane drożdże. Chmiel ma przede wszystkim nie przeszkadzać.

 

Dlatego dysponuj nim bardzo ostrożnie.

 

No chyba, że masz ochotę uwarzyć Hefeweizena w nieco bardziej chmielowej wersji 😉 w takiej sytuacji, mógłbyś spróbować Amarillo, Cascade, Citra lub inny chmiel nowofalowy.

 

Polecane odmiany chmielu do Hefeweizen

  • Hersbrucker
  • Magnum
  • Lubelski
  • Mount Hood
  • Opal
  • Perle
  • Żatecki
  • Tettnanger
  • Hallertauer Taurus
  • Northern Brewer
  • Cascade
  • Amarillo
  • Citra
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Hefeweizen

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej