Gdzie Jest Najwięcej Browarów w Polsce

Gdzie Jest Najwięcej Browarów w Polsce

Czas czytania: około 3 min

Chyba możemy sobie to już jasno powiedzieć. Kraftowa rewolucja ogarnęła całą Polskę. Ba, ona ogarnęła cały świat! Ale czy można się dziwić?

 

Piwa kraftowe, lub jak kto woli rzemieślnicze, oferują nową jakość. Tak, są droższe od piw koncernowych, ale akurat w tym segmencie nie chodzi o to by dostać więcej za mniej.

 

Tu zdecydowanie bardziej liczą się doznania smakowe i aromatyczne.

 

A tych piwa rzemieślnicze oferują co niemiara. Każdy kto kiedykolwiek miał okazję spróbować wie o czym mówię. Cytrusy, owoce tropikalne, zielony ogórek, jabłka.

 

To tylko niektóre wyczuwalne aromaty i jest tego znacznie więcej. Na tym jednak nie koniec. Kraftowa rewolucja zerwała z bawarskim (niemieckim) prawem czystości.

 

Obecnie piwowarzy do kotła warzelnego dodają wszystko.

 

Nawet śledzia, o czym pisaliśmy w tym artykule. Wszystko, aby zaskoczyć konsumenta czymś nowym i niezwykłym. I o to chodzi, kraftowa rewolucja opiera się na różnorodności, ma dostarczać coś nowego.

 

I tak jest na całym świecie, nie tylko u nas. Czy równie ciekawe jak piwo ze śledzia? W Stanach Zjednoczonych można spróbować piwa uwarzonego z pieczonymi jądrami byka. Pyszka…

 

W Polsce co roku mamy około 2000 piwnych premier.

 

Praktycznie co 2-3 tygodnie powstaje nowy browar.

 

Obecnie w naszym kraju funkcjonuje podobno około 360 browarów wszelkiej maści. W tym restauracyjnych i rzemieślniczych. Jak to wypada na tle innych krajów? Póki co, ciągle trochę blado. 

 

W USA jest prawie 8 tysięcy browarów, w Wielkiej Brytanii około 2300, w Niemczech jakieś 1500, w dużo mniejszych Czechach 450. Nawet winiarskie kraje posiadają więcej.

 

Z drugiej jednak strony należy na to patrzeć bardziej jak szansę, niż problem.

 

To trochę jak niezamalowane płótno, piszemy historię. Możemy zbudować swoją bazę browarniczą dokładnie tak jak chcemy, zgodnie z najnowszymi trendami.

W USA jest prawie 8 tysięcy browarów, w Wielkiej Brytanii około 2300, w Niemczech jakieś 1500, w dużo mniejszych Czechach 450. Nawet winiarskie kraje posiadają więcej. Z drugiej jednak strony należy na to patrzeć bardziej jak szansę, niż problem - potencjał jest ogromny.

 

Które Województwo w Polsce ma Najwięcej Browarów

Przyznam się szczerze, że stworzenie listy wszystkich browarów byłoby nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że jest tego naprawdę sporo w całym kraju.

 

Mamy browary restauracyjne, rzemieślnicze, małe, średnie i te wielkie.

 

Z tymi ostatnimi akurat nie ma większego problemu. Gorzej z tymi mniejszymi, pojawiają się szybko, część z nich znika. No i ich liczba jest jednak całkiem spora.

 

Na szczęście udało mi się znaleźć kilka stron, które tworzą i aktualizują takie listy. Jedną z nich jest https://polskieminibrowary.pl/, na której można znaleźć całe mnóstwo recenzji browarów z całej Polski.

 

Kolejnym bezcennym źródłem informacji na ten temat jest lista Browarnika Tomka.

 

Natomiast największe wrażenie zrobiły na mnie mapy piwne rozwijane przez pasjonatów z Piwnego Informatora. Z tego co się orientuję to blog nie jest już kontynuowany, ale mapy już tak.

 

Możesz ich znaleźć na Facebooku pod tymi dwoma profilami:

 

 

Mapę z browarami w Polsce pozwoliłem sobie podlinkować poniżej, kapitalna robota.

(Niestety, nie potrafię zrobić tak, żeby z automatu pojawiała się Polska, ktoś coś? Można to sobie zmienić w lewym górnym rogu okienka z mapą.)

 

Najwięcej browarów w Polsce znajduje się w województwie śląskim, jest ich aż 46. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje województwo mazowieckie – 45 browarów.

 

Podium zamyka województwo małopolskie z liczbą 38 browarów.

 

Województwo

Liczba browarów

dolnośląskie

36

kujawsko-pomorskie

14

lubelskie

18

lubuskie

6

łódzkie

20

małopolskie

38

mazowieckie

45

opolskie

5

podkarpackie

19

podlaskie

14

pomorskie

23

śląskie

46

świętokrzyskie

3

warmińsko-mazurskie

9

wielkopolskie

33

zachodniopomorskie

16

 

To już wiem jak planować następną podróż po Polsce 😉

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej