Festiwale Piwa i Konkursy Piwne

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne na Świecie

Czas czytania: około 7 min

Jaki byłby sens całej tej kraftowej rewolucji jeśli nie moglibyśmy się nią cieszyć? Mamy ogromne szczęście żyć w czasach kiedy nowe smaki powstają niemal codziennie.

 

A kreatywność piwowarów jest większa niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Ale to wszystko nie byłoby pełne, gdyby nie różnego rodzaju festiwale piwa i konkursy piwne. To jest taka wisienka na torcie. Święto piwa. Czas kiedy piwowarzy mogą pochwalić się tym co mają najlepsze.

 

I oczywiście czas kiedy mogą zostać oficjalnie nagrodzeni. To jednak nie wszystko. Bardzo często różne konkursy czy festiwale to czas kiedy ludzie z branży mogą się spotkać i wymienić myśli.

 

Porozmawiać o tym w jakim kierunku zmierza piwowarstwo i jakie mają nowe pomysły.

 

Na całym świecie piwnych festiwali i konkursów jest cała masa. Niektóre są tradycyjne i bardzo silnie zakorzenione w kulturze, jak np. Oktoberfest. Inne znacznie bardziej niszowe, rzemieślnicze.

 

To właśnie kraftowej rewolucji możemy zawdzięczać wysyp tego typu wydarzeń. Bez browarów rzemieślniczych oraz piwowarów domowych nie byłoby tego wszystkiego czego świadkami jesteśmy dzisiaj.

 

Dalej pilibyśmy nudne sklepowe piwo, nie świadomi istniejących alternatyw.

 

Nie byłoby tego całego kolorytu i energii płynącej z kraftów oraz wydarzeń kulturowych. Ok, teraz już trochę popłynąłem, ale wiesz co chcę powiedzieć? Cała ta otoczka jest kapitalna.

 

Nadaje dużo świeżości oraz napędza to wielkie koło przemysłu piwowarskiego. A także jest realną alternatywą dla ogromnych browarów, które w końcu muszą się bardziej liczyć z klientem.

 

Ale nie odchodząc zbytnio od tematu – festiwale! 

 

Poniżej postaram się przytoczyć jak najwięcej piwnych wydarzeń, które mają miejsce w różnych krajach. Na tapetę wziąłem głównie Polskę, Anglię, Niemcy i Stany Zjednoczone.

 

Pokrótce wymienię też inne, alternatywne wydarzenia odbywające się w Europie, np.: na Węgrzech czy w Norwegii. Zatem do dzieła!

 

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Polsce

Z piwnych festiwali w Polsce zapewne najbardziej rozpoznawalne są Chmielaki Krasnostawskie. Jest to coroczna, 3-dniowa impreza odbywająca się w hołdzie chmielowi i piwa.

 

Ale nie zawsze tak było.

 

Chmielaki to wydarzenie, które na przestrzeni lat mocno się zmieniło. Przede wszystkim było to ogólnopolskie święto chmielarzy i piwowarów, podczas którego najważniejszy był odbywający się sejmik.

 

http://www.chmielaki.pl/fotorelacja-z-chmielakow-krasnostawskich-2017 

 

Obecnie jest to impreza nieco bardziej komercyjna. Sesja chmielarska jest, ale nie jest to główny punkt programu. Jest za to muzyka, jedzenie i mnóstwo piwa. 

 

Co ważniejsze, mnóstwo dobrego piwa.

 

To akurat zmiana na plus, bo do momentu pojawienia się kraftów można było się tam raczyć jedynie piwem koncernowym.

 

Czy oprócz Chmielaków są jakieś inne imprezy, na których warto być? A jakże! Pod tym linkiem możecie znaleźć całe kalendarium na 2019 rok

 

Wiem, trochę późno, ale to przeważnie imprezy cykliczne.

 

Ze swojej strony na pewno mogę polecić Warszawski Festiwal Piwa, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa oraz Toruński Zlot Piwowarów Domowych, gdzie można spróbować prawdziwych perełek.

 

Bardzo dużo dobrego słyszałem także o Beerstok w Białymstoku, Silesia Beer Fest w Katowicach oraz Beer Week w Krakowie. A Ty masz swój ulubiony festiwal?

 

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Anglii

Następnym krajem, który wziąłem pod uwagę jest Anglia. Wybór w sumie nikogo nie może dziwić. Chociaż Anglia to kraj specyficzny to tradycje piwne mają dosyć bogate.

 

Anglicy lubują się w piciu piwa.

 

W związku z czym nie może również dziwić mnogość festiwali i imprez piwnych odbywających się na angielskiej ziemi. Oczywiście, ktoś może zarzucić, że są to raczej małe, lokalne imprezy.

 

Ale czy nie takie festiwale piwa mają największy urok? Przecież nie ma lepszego sposobu na docenienie lokalnego piwa jak wypicia go podczas festiwalu, który oddaje charakter tego miejsca.

Nie ma lepszego sposobu na docenienie lokalnego piwa jak wypicia go podczas festiwalu, który oddaje charakter tego miejsca. #festiwalePiwa

 

Takie małe festiwale posiadają swój niezwykły urok.

 

I żeby rozwiać wątpliwości to nie brakuje dużych festiwali z prawdziwego zdarzenia. Z dużą ilością wszelkiego rodzaju kraftów, jak chociażby London Craft Beer Festival. 

 

Inną propozycją może być Great British Beer Festival. Wystarczy powiedzieć, że jest to impreza trwająca 4 dni. Zdecydowanie wystarczająco dużo czasu, aby się nasycić.

 

Wszystkie piwne imprezy znajdziecie pod tym linkiem.

 

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Niemczech

Skoro o piwnych festiwalach mowa to oczywiście nie mogło zabraknąć już wspomnianego wcześniej i słynnego na cały świat Oktoberfest. 

 

Jak każdy wie impreza ta odbywa się w Monachium.

 

No właśnie, chyba już każdy wszystko wie o Oktoberfest. A nawet jeśli nie to chyba już wszystko zostało na ten temat powiedziane i napisane. 

 

W związku z czym jedyne co pozostaje to przeżyć to na własnej skórze.

 

I właśnie dlatego skupię się bardziej na mniejszych, ale równie ciekawych niemieckich piwnych festiwalach. A jeśli chodzi o Niemcy, to naprawdę jest w czym wybierać.

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Niemczech

Podobnie jak w Anglii, Niemcy również mają bogatą listę lokalnych piwnych imprez. Co ciekawe niektóre z nich odbywają się kilka razy do roku.

 

Inne trwają ponad 3 tygodnie.

 

Drugim najbardziej popularnym po Oktoberfest piwnym festiwalu jest ten odbywający się w Stuttgarcie. Jego początki sięgają 1818 roku i trwa aż 17 dni.

 

Z tych nieco bardziej rzemieślniczych festiwali na pewno warto wymienić International Berlin Beer Festival. 300 browarów, 90 krajów, ponad 2000 różnych piw. 

 

Czyste szaleństwo.

 

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w samym Monachium jest kilka piwnych festiwali.

 

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Stanach Zjednoczonych

W artykule opowiadającym o piwnych festiwalach i konkursach nie mogło zabraknąć kraju, w którym to wszystko się zaczęło. Mowa tu oczywiście o Stanach Zjednoczonych.

 

Chociażby ze względu na to jak ogromny jest to kraj, jest niemożliwością, aby znaleźć wszystkie piwne konkursy i festiwale piwa odbywające się w USA. 

 

Jest tego po prostu zbyt dużo.

 

Poza tym nie wszystkie z nich są interesujące.

 

Ale niektóre są naprawdę ciekawe. Jak chociażby festiwal piwa dojrzewającego w drewnianych beczkach – Festival of Wood and Barrel-Aged Beer w Chicago. 

 

Czy może być coś bardziej niszowego?

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Stanach Zjednoczonych

 

Idąc tym tropem trafiłem na festiwal piwa kraftowego… w puszkach. Amerykanie są doprawdy niesamowici! Festiwal odbywa się w Arizonie pod nazwą AmeriCAN Canned Craft Beer Festival.

 

Co ciekawe, w Stanach organizowane są festiwale nawet dla konkretnych stylów piwa.

 

Na przykład Barleywine, które jest mocnym, jęczmiennym ale, podobnym trochę do koźlaka, z tym że jest piwem górnej fermentacji. Taki festiwal odbywa się w San Francisco.

 

Do rzadkości nie należą także festiwale piwne organizowane przez konkretny minibrowar czy też browar rzemieślniczy. Przykład? Festival of Dankness z mocno chmielowymi pozycjami od Modern Times Beer z San Diego.

 

Jak widać co kraj to obyczaj.

 

Festiwale Piwa i Konkursy Piwne w Europie

Oprócz wyżej wymienionych krajów, wiele krajów w Europie organizuje swoje własne, mniejsze lub większe festiwale piwa i konkursy piwne. Nie sposób by było wymienić je wszystkie.

 

Dlatego tylko pokrótce, te najciekawsze, znajdziesz poniżej w formie krótkiej listy:

  • Pilsner Fest w Plzeň, Czechy
  • Budapest Beer Week, Węgry
  • Belgian Beer Weekend, Bruksela
  • Birròforum w Rzymie, Włochy
  • Borefts Beer Festival w Bodegraven, Holandia

 

Pozostałe naprawdę ciekawie zapowiadające się festiwale znajdziesz pod tym linkiem.

W całej Europie odbywają się setki festiwali piwa oraz konkursów piwnych - czy tylko dla mnie to brzmi jak wyzwanie? 😎 #piwneKonkursy #kraftowaRewolucja

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej