Czym Charakteryzuje się Dunkelweizen

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Dunkelweizen

Czas czytania: około 2 min

Przy okazji opisywania różnych stylów piwnych byliśmy już w Belgii i Wielkiej Brytanii. Były także pozycje niezwiązane piwowarsko z żadnym z krajów.

 

Ale skoro mowa o piwach to nie mogło zabraknąć naszych zachodnich sąsiadów.

 

Mowa oczywiście o Niemczech, które słyną z doskonałego piwa. Jednym z rodzajów piwa jakimi Niemcy lubią się rozkoszować są piwa pszeniczne.

 

A jak się okazuje te dzielą się na kilka stylów.

 

Nie chciałbym ich tu wszystkich wymieniać, teraz chciałbym skupić się na tym jednym. Na wszystkie pozostałe przyjdzie jeszcze czas, zgoda?

 

Piwo, które mam na myśli to oczywiście Dunkelweizen, czasami pisane Dunkel Weizen. W zasadzie nie ma to raczej większego znaczenia, ale poprawnie po niemiecku byłoby chyba pisane razem.

 

Tak czy inaczej wiadomo o co chodzi.

 

Dunkelweizen to nic innego jak “ciemne pszeniczne”. Też spodziewałem się czegoś ciekawszego, więc zostańmy przy nazewnictwie oryginalnym.

 

Czym Charakteryzuje się Dunkelweizen

Po tym jak napisałem, że Dunkelweizen to piwo ciemne pszeniczne w zasadzie mógłbym skończyć. Takie pszeniczne, tylko, że ciemne. Ale jednak nie do końca.

 

Po pierwsze, aby piwo pszeniczne w Niemczech mogło się tak nazywać musi być uwarzone w co najmniej 50% ze słodu pszenicznego. Ale to ciemne dodatkowo przeważnie ze słodem monachijskim lub wiedeńskim. Czasami także palonym.

 

To właśnie one zapewniają Dunkelweizenowi nieco czekoladowy charakter.

 

Wyczuwalne mogą być też nuty bananowe, karmelowe oraz wanilii i goździków. 

 

Praktycznie niewyczuwalne natomiast powinny być smaki i aromaty chmielowe, a sama goryczka powinna być raczej subtelna. Kolor naturalnie ciemny lub bardzo ciemny.

 

Znacznie więcej o smaku i aromacie Dunkelweizena możesz przeczytać tutaj.

#Dunkelweizen powienien mieć czekoladowy charakter. Wyczuwalne mogą być też nuty bananowe, karmelowe oraz wanilii i goździków. Niewyczuwalny za to powinien być #chmiel

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Dunkelweizen

Do uwarzenia piwa typu Dunkelweizen najlepsze będą szlachetne chmiele niemieckie jak Tettnanger, Spalt czy którakolwiek odmiana z rodziny Hallertau.

 

Dobrą alternatywą może być również czeski chmiel Żatecki lub Hersbrucker, który powstał jako następca Hallertauer Mittelfruh.

 

Polecane odmiany chmielu do Dunkelweizen

  • Tettnanger
  • Spalt
  • Hallertau Mittelfruh
  • Hallertau Blanc
  • Hallertau Gold
  • Hallertau Tradition
  • Żatecki
  • Hersbrucker

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej