Dlaczego Piwo Jest Gorzkie

Czy Piwo Musi Smakować jak Piwo?

Czas czytania: około 5 min

Świat dzieli się na takich, którzy uwielbiają piwo i jego charakterystyczną goryczkę oraz na takich, którzy go nienawidzą z dokładnie tego samego powodu.

 

Jak się okazuje może wynikać to z pewnych predyspozycji genetycznych. Po prostu niektórzy ludzie posiadają gen odpowiedzialny za umiejętność docenienia gorzkiego smaku, a inni nie.

 

Jeszcze inna teoria mówi, że jest to zwyczajny sygnał, aby czegoś nie jeść.

 

Potencjalnie gorzki smak może oznaczać, że coś jest trujące. Jak wszyscy wiemy piwo trujące nie jest, chociaż może powodować słowiańską chorobę znaną wszystkim jako kac 😉

 

Nie mam broń Boże zamiaru przekonywać kogokolwiek do tego, że gorzkie jest dobre. Chociaż ja sam uwielbiam czarną i gorzką kawę, ma ona dla mnie subtelną słodycz.

 

Zdaję sobie jednak sprawę, że brzmi to co najmniej dziwnie…

 

Tak czy inaczej nie będzie tutaj nawracania ani prób przeciągania na własną stronę. Jestem tolerancyjny i akceptuję, że niektórzy mogą owej goryczki zwyczajnie nie znosić.

 

W tym artykule chciałbym raczej poruszyć kilka spraw związanych z piwem oraz wyjaśnić dlaczego piwo jest gorzkie. A także jakie smaki można dodawać do piwa.

 

Ponadto pójdziemy nieco w tematy tabu. 

 

Mianowicie, w jaki sposób wzbogacić smak piwa? I czy w ogóle można coś takiego robić? Ta część na pewno może wzbudzić wiele emocji.

 

A czy piwo musi smakować jak piwo? Ono może smakować jak nam się tylko podoba.

 

Dlaczego Piwo Jest Gorzkie

Zacznijmy od tego dlaczego piwo jest gorzkie. A będąc hiper poprawnym to nie jest ono gorzkie tylko goryczkowe. Charakterystyczna goryczka w piwie bierze się oczywiście z chmielu.

 

Piwo powstaje na bazie słodu, który jak sama nazwa sugeruje jest raczej słodki. Chmiel do piwa dodaje się, aby tą słodycz złamać. Historycznie używano też innych ziół, ale chmiel nie dość, że jest najlepszy to jeszcze posiada właściwości konserwujące.

 

Teoretycznie im bardziej nachmielone piwo tym ma więcej goryczki.

 

Co oczywiście nie wszystkim musi przypaść do gustu. Ja osobiście uwielbiam piwa tak mocno chmielowe, że podczas degustacji mam wrażenie jakbym żuł chmiel. Nie każdy musi być jednak takim hop freakiem.

 

Inna sprawa jest taka, że odczucie goryczy to raczej sprawa mocno subiektywna. “To, czy zupa jest za słona zależy od tego, ile zazwyczaj używamy soli…”

Charakterystyczna goryczka w piwie bierze się oczywiście z chmielu. Teoretycznie im bardziej nachmielone piwo tym ma więcej goryczki, ale odczucie goryczy to raczej sprawa mocno subiektywna #hopFreak #mocnoChmielowe

 

Piwo może być nachmielone bardziej subtelnie, z nastawieniem na aromaty i smakować równie zachwycająco. Od kilku lat przekonujemy się, że chmiel może nadawać piwu również aromaty chociażby cytrusów czy zielonego ogórka.

 

Czy jest coś czego ta roślina nie potrafi?

 

Co Można Dodawać do Warzenia Piwa

Jeżeli ktoś jest piwowarem domowym to mam dla niego lub dla niej dobre wieści, do piwa można dodać absolutnie wszystko. Naprawdę, wszystko i nie ma w tym żadnej przesady.

 

Ale może od początku. Jeśli miałbym opisać kraftową rewolucję w dwóch słowach byłoby to “różnorodność” i “unikatowość”. To właśnie dzięki piwowarstwu rzemieślniczemu możemy znowu zachwycać się piwem.

 

Chmiele nowofalowe posiadają bardzo wyczuwalne aromaty, o czym wspominałem wyżej.

 

Już to samo w sobie jest cudowną odmianą od standardowych piw sklepowych. Piwowarzy jednak na tym nie poprzestali. Postanowili pójść o krok dalej. A może nawet o kilka kroków.

Co Można Dodawać do Warzenia Piwa

 

Do kotła warzelnego w celu podbicia aromatów występujących w chmielu zaczęto dorzucać różne dodatki w postaci owoców, przypraw i ziół, a nawet kokosa. Do porterów można dodawać wanilię, marcepan czy rum.

 

Co więc stało na przeszkodzie, żeby dorzucić 33 kilogramy śledzi? Tak, śledzi.

 

Pod powyższym linkiem znajdziesz też kilka innych naprawdę ciekawych pozycji. Swoje najlepsze typy już posiadam, ale nie chcę ci psuć zabawy.

 

Jak Wzbogacić Smak Piwa

I tu właśnie zbliżamy się do pewnego rodzaju tabu jeśli chodzi o piwo. Obecnie chyba już mniej, ale jeszcze do niedawna strasznie popularne w naszym kraju było dolewanie soku do piwa.

 

Czy powinno się dodawać coś do gotowego piwa?

 

To zależy. Ogólnie rzecz biorąc dodawanie czegokolwiek do gotowego piwa jest pewnego rodzaju policzkiem dla piwowara. Co tu dużo mówić, nie po to ktoś się trudził, żeby potem lać do tego sok malinowy.

 

Z drugiej jednak strony dozwolone są dodatki, które mają na celu podkreślić smaki już występujące w danym stylu. Jak chociażby odrobina soku bananowego do niemieckiego hefe-weizena.

Ogólnie rzecz biorąc dodawanie czegokolwiek do gotowego piwa jest pewnego rodzaju policzkiem dla piwowara, ale w niektórych stylach piwnych jest dopuszczalne. Idealnym przykładem jest Hefeweizen i sok bananowy. #piwoKraftowe #dodatkiDoPiwa

 

Jako wyjątek można potraktować zielone piwo na św. Patryka.

 

Ogólnie rzecz biorąc “poprawianie” piwa jest źle widziane. Chociaż w wielu krajach popularne jest picie piwa z lemoniadą. W Szwajcarii znane jako Panaché. Nie robiłbym tego jednak z piwem kraftowym.

 

Spróbujmy docenić wysiłki piwowara i jeśli dane piwo nam nie smakuje po prostu już go nie zamawiajmy. Może do niego nie dojrzeliśmy? Smakuje ono na pewno tak jak smakować powinno i jest zgodne z zamysłem piwowara.

 

Obecnie jest tyle dostępnych pozycji, że naprawdę nie trzeba kombinować.

 

A co zrobić jeśli chcemy, aby dane piwo posiadało więcej charakteru i miało bardziej wyrazisty chmielowy smak i aromat? Mamy na to sposób, ale wszystko w swoim czasie 😉

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej