Czy Mogę Sprzedawać Swoje Własne Piwo
Teoretycznie odpowiedź na to pytanie brzmi nie. Natomiast, praktycznie rzecz biorąc… to również nie. Zacząłem w ten sposób, żeby było to całkowicie jasne.
Nie ma w Polsce prawnej możliwości, żeby sprzedawać swoje własne piwo.
Oczywiście, możesz próbować to prawo obejść, ale to wszystko ma krótkie nogi. I tak naprawdę w myśl polskiego prawa nie mające racji bytu.
Dlaczego? Ano dlatego, że, jak tłumaczy w powyższym artykule Dawid Siedlecki, sprzedaż alkoholu jest objęta akcyzą, a więc podatkiem. Produkcja domowego piwa czy wina jest “wyjątkiem i nie można go sobie dowolnie interpretować”.
A wyjątek od przepisu mówi dokładnie, że jest to produkcja na użytek własny.
Nie ma żadnego problemu, żeby poczęstować swoich gości piwem domowej roboty. Również podarowanie w prezencie kilku butelek bratu czy ojcu nie ściągnie na nas żadnych kłopotów.
Natomiast, uzyskiwanie jakiekolwiek korzyści związane z naszym domowym piwem jest w myśl polskiego prawa nielegalne. I to dotyczy się również wymiany na inne dobro lub usługę.
Zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości, aby uzyskiwać jakiekolwiek korzyści z produkcji domowego piwa - nie można go sprzedawać ani wymieniać na coś innego. Szorstko... #piwowarstwoDomowe
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Co zatem możesz zrobić? Zalegalizować swój mały domowy browar.
Innymi słowy, jeśli chcesz czerpać korzyści ze swoich cudownych napojów musisz przekształcić domowy browar w browar rzemieślniczy. Jest to również opisane powyżej, więc bardzo polecam zgłębić podlinkowany artykuł.
Będzie się to wiązało ze stosownym podatkiem (akcyzą) oraz innymi opłatami, ale niestety takie są realia. Czy ja się z tym zgadzam? Chyba nie do końca, ale takie są reguły gry.
A czy jest coś piękniejszego niż możliwość zarabiania na tym co się kocha?
Jak Można Zarabiać na Piwowarstwie Domowym
Poza tym, kto wie, może to jest początek do Twojego własnego browaru z prawdziwego zdarzenia. Wiele ze znanych obecnie browarów rzemieślniczych tak właśnie zaczynało.
Życzyłbym sobie i wam wszystkim, aby takich metamorfoz było jak najwięcej. A także, żeby polski ustawodawca umożliwił nam to w jak największym zakresie.
Są jednak sytuacje kiedy przekształcenie domowego browaru nie wchodzi w grę.
Przekształcenie domowego browaru, tudzież założenie browaru rzemieślniczego nie jest jedynym sposobem na spieniężenie swojej pasji. Jakkolwiek brzydko by to nie brzmiało.
„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. A więc jakie są inne opcje? Jak można zarabiać na swojej piwnej pasji?
Jak się okazuje tych opcji jest w sumie całḱiem sporo.
Prawda jest taka, że zajmując się piwowarstwem domowym, z czasem nabierasz bardzo wiele pożądanych umiejętności. A przede wszystkim rozwijasz swoją kreatywność.
Znany wszystkim bloger Tomek Kopyra oraz Joanna Piątek, współwłaścicielka Browaru na Jurze przekonują w tym wywiadzie, że są co najmniej 4 sposoby jak można na tym zarobić.
- Założenie własnego browaru
- Wykorzystanie browaru kontraktowego
- Kooperacja z browarem
- Zostanie piwowarem restauracyjnym
W praktyce dla większości z nas pozostaje tylko skorzystanie z usług browaru kontraktowego oraz zostanie piwowarem restauracyjnych, które ostatnio wyrastają jak grzyby po deszczu.
Własny browar wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi i większość ludzi po prostu nie posiada takich środków. Natomiast, do kooperacji z browarem dobrze by było się mieć czym wykazać.
W jaki sposób? Daj im do spróbowania co sam już uwarzyłeś.
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl