Popularne Mieszanki Chmielowe

Co to Jest Hops Blend i co z Tym Można Zrobić

Czas czytania: około 3 min

Jakiś czas temu podczas przeglądania bezkresnych zasobów internetu (oczywiście w celu zgłębiania wiedzy :D) natknąłem się na coś co przykuło moją uwagę.

 

Owa rzecz ma rzecz jasna związek z chmielem. Początkowo sądziłem, że to nowa odmiana chmielu o bardzo intrygującej nazwie Buzz Bullets. 

 

Buzz Bullets. Buczące Pociski.

 

No jeśli coś ma w nazwie “pocisk” to musi być kozackie!

 

Po głębszej lekturze okazało się, że pod tą nazwą nie kryje się konkretna odmiana. Jest to tak zwany “blend”. Ale jak to “blend”? To znaczy? Z czym to się je?

 

Wtedy była to dla mnie nowość, więc chwilę to trwało zanim informacja znalazła mózg 😉

 

Hops Blend, lub ewentualnie Blend of Hops, to nie jest nic innego jak po prostu mieszanki chmielowe. Inaczej mówiąc są to dwie lub więcej odmiany chmielu zmieszane razem.

 

Jest to interesujące o tyle, że w Polsce chyba rzadko praktykuje się takie rzeczy. Wydaje mi się, że piwowarzy po prostu sami kupują różne odmiany, które mogą się dobrze komponować.

 

A następnie już robią swoją magię.

 

Jeśli jestem w błędzie to proszę daj mi znać 🙂

 

W Stanach Zjednoczonych takie mixy chyba cieszą się nieco większą popularnością. Czy ma to sens? Chyba nawet całkiem sporo, zwłaszcza jeśli kryje się za tym coś więcej.

 

Popularne Mieszanki Chmielowe

W pierwszej kolejności mieszanki chmielowe są przede wszystkim wygodne. Zamiast główkować jak dobrać chmiele można po prostu kupić gotowy zestaw do IPA czy Lagera.

 

Z drugiej strony to nie ma wtedy zbyt wiele miejsca dla własnej inwencji.

 

Ale dla początkujących piwowarów jest na pewno bardzo dobra opcja.

Hops Blend, lub ewentualnie Blend of Hops, to nie jest nic innego jak po prostu mieszanki chmielowe. Inaczej mówiąc są to dwie lub więcej odmiany chmielu zmieszane razem. #chmiel #hopsBlend #mieszankiChmielowe

 

A niektóre mieszanki chmielowe w USA mają jeszcze jedno zadanie. Amerykański producent chmielu Yakima Chief Hops robi blendy, aby wspierać różne cele charytatywne.

 

Na przykład, część przychodów ze sprzedaży Veterans Blend jest przekazywana na organizacje wspierające weteranów wojennych. 

 

Składa się z Simcoe®, Loral® oraz Ahtanum® i “charakteryzuje się dobrym balansem owoców tropikalnych i cytrusów oraz ziołowymi aromatami”.

 

Pink Boots Blend wspomaga finansowo Pink Boots Society, aby wspierać kobiety w ich piwnych karierach.

 

Składa się z Azacca®, El Dorado®, Idaho Gem™ oraz Loral® i “charakteryzuje się mieszanką owoców tropikalnych i cytrusów oraz aromatami sosnowymi.”

 

Naprawdę zacne mieszanki i zacne inicjatywy. Szefie, pozostaje tylko przyklasnąć.

Do Uwarzenia Jakich Piw Nadają się Mieszanki Chmielowe

 

Oprócz tego popularne mieszanki za oceanem to nowozelandzki Orbit, wspomniany wcześniej Buzz Bullets oraz znany również w Polsce Zythos. Wszystkie mieszanki posiadają zastrzeżony skład.

 

Wiadomo tylko tyle, że wszystkie mają uniwersalne zastosowanie.

 

Jeśli chodzi o mieszanki dostępne w Polsce to natknąłem się jeszcze na mieszankę do Lambika oraz mix chmieli afrykańskich. Żadnego nie próbowałem, ale mogą być nawet fajne.

 

https://browamator.pl/chmiel-mieszanka-odmian-uk-pl-cz-de-100-g,3,73,3491 

 

https://twojbrowar.pl/pl/uniwersalny/2416-t90-blend-50g-rpa-chmiel-granulat.html 

 

Do Uwarzenia Jakich Piw Nadają się Mieszanki Chmielowe

Jeśli mieszanka nie posiada konkretnego przeznaczenia to najczęściej najlepszym wyborem będą piwa górnej fermentacji. Oczywiście, dużo zależy od tego co zostało zmieszane.

 

Ale zazwyczaj są to mieszanki mające na celu stworzenie atrakcyjnego bukietu aromatycznego. Takiego, który jest ciężko dostępny w pojedynczych chmielach. Lub jako alternatywy do rzadkich odmian.

 

Chociaż dobrze zrobiony lager potrafi zachwycić to jednak trochę szkoda mieszanki.

 

Nic ujmując oczywiście lagerom, ale wiesz o co mi chodzi. Nie są to piwa, które pozwalają się cieszyć aromatami w taki sposób jak to chociażby American Pale Ale.

 

Co nie znaczy, że nie można spróbować 🙂

 

  • India Pale Ale
  • American Pale Ale
  • Amerykańskie Ale
  • Angielskie Ale
  • Saison
  • Lager
  • Pilsner

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej