Chmiel Target: do Jakiego Piwa się Nadaje
Anglia to ciekawy i specyficzny kraj. Mają inne wtyczki niż pozostałe kraje europejskie, oddzielne krany dla ciepłej i zimnej wody, jeżdżą nie po tej stronie drogi.
Na szczęście posiadają też świetne drużyny piłkarskie i wyśmienite piwo. A jak wyśmienite piwo to muszą mieć też dobry chmiel. Często są to odmiany mało znane w innych krajach.
Jedną z takich odmian chmielu jest Target.
Może nie do końca, bo jest dostępny również i na polskim rynku, ale to jednak w Anglii święci swoje największe triumfy. Swego czasu była to odmiana, która odpowiadała za 50% upraw.
Obecnie jest to sporo mniej, ale jedna trzecia rynku to ciągle kapitalny wynik. Odmiana chmielu Target jest interesująca jeszcze z kilku innych powodów. Pierwszy to taki, że…
Nie do końca wiadomo kiedy pojawiła się na rynku.
Jedne źródła podają, że w 1992 roku, inne wskazują rok 1972. Target to bliski kuzyn Challengera, który powstał w 1972 roku i to ten rok wydaje się być prawidłowy.
Rok 1992 to zapewne “błąd drukarski” powielony przez kolejne strony. Ale skoro o rodzinie mowa to wypada przedstawić rodziców dzisiejszej bohaterki. A są to Northern Brewer i Eastwell Golding.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Target
Chociaż Target to odmiana chmielu określana jako dualna to znacznie częściej wykorzystywana jest do chmielenia na goryczkę. Jest ona zdecydowana i niemal ostra, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Powyższa odmiana posiada mocno wyczuwalne aromaty szałwii oraz cytrusów. Do tego korzenne nuty, które doskonale się komponują. Target jest doceniany za swoją intensywność.
Zdecydowanie, bardzo zacny chmiel.
W przypadku chmielenia na aromat najlepiej sprawdza się do chmielenia na zimno. Dodany pod koniec gotowania może sprawić, że piwo będzie nieco szorstkie.
Pewnie dlatego częściej jest stosowany do chmielenia na goryczkę. Chociaż ja osobiście bym go całkowicie nie skreślał jako jeden z chmieli aromatycznych. Może fajnie uzupełniać niektóre wersje IPA.
Odmiana chmielu #Target jest doceniana za swoją intensywność. W przypadku chmielenia na aromat najlepiej sprawdza się do chmielenia na zimno, aby uniknąć "szorstkości". Pewnie dlatego najczęściej jest stosowana do chmielenia na goryczkę #angielskiChmiel
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Aromaty chmielu Target
- Ziołowe
- Szałwii
- Cytrusów
- Nuty korzenne
- Nuty pieprzu
- Nuty kwiatowe
Skład chemiczny chmielu Target
- Alfa-kwasy: 9,0% – 12,0%
- Beta-kwasy: 4,0% – 6,0%
- Kohumulon: 35% – 40% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 1,2 – 1,8 mL / 100g
- Mircen: 45%
- Humulon: 17%
https://www.charlesfaram.co.uk/product/target/
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Target
Z racji tego, że odmiana chmielu Target to chmiel angielski zapewne nie zaskoczę Cię pisząc, że najlepiej będzie pasował do piw typowo angielskich 😉 jak na przykład Brown Ale.
Co nie znaczy, że tylko i wyłącznie. Myślę, że śmiało można go zastosować również w Lagerach. Zwłaszcza w Amerykańskim Lagerze. Do tego pozycje takie jak Bitter oraz Pale Ale w różnych wydaniach.
Wszędzie tam, gdzie pożądana jest intensywna goryczka.
- Bitter
- Strong Bitter
- Extra Special Bitter
- Brown Ale
- Stout
- Imperial Stout
- Russian Imperial Stout
- Porter
- Robust Porter
- Angielskie Ale
- Belgijskie Ale
- English Pale Ale
- India Pale Ale
- American IPA
- American Pale Ale
- Amber Ale
- Golden Ale
- Red Ale
- Lager
- Amerykański Lager
- Barleywine
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl