Chmiel Tardif de Bourgogne: do Jakiego Piwa się Nadaje
Przy okazji opisywania piwa Bière de Garde pisałem, że Francja to nie jest kraj, który kojarzy nam się w jakikolwiek sposób z piwem. Prędzej są to wina, szampan, Lazurowe Wybrzeże.
Ale skoro mają ponad 1000 browarów, kilka stylów piwnych oraz kilka rodzimych odmian chmielu to może jednak piwowarstwo i chmielarstwo wychodzi im całkiem nieźle.
Swoje zdanie podtrzymuje.
Może Francja to nie jest potentat chmielowy, ale chmielarze także w tym kraju zasługują na uznanie. Francuskim odmianom chmielu również należy się pewna ekspozycja.
Zwłaszcza jeśli mówimy o Tardif de Bourgogne, które posiada swoje zasługi, ale jest odmianą niemal już zapomnianą. W tym artykule poruszę także temat chmielu Precoce de Bourgogne.
Nie byłem w stanie określić stopnia pokrewieństwa, ale zapewne są to siostry.
Tardif de Bourgogne to po polsku późna Burgundia, natomiast Precoce de Bourgogne to wczesna Burgundia. Zostaniemy chyba jednak przy francuskich nazwach 😉
Charakterystyka Odmiany Chmielu Tardif de Bourgogne
Zanim przejdę do omawiania obydwu odmian muszę poruszyć dwie kwestie. Praktycznie cały francuski areał upraw chmielu znajduje się w Alzacji. I właśnie tam są lub były uprawiane obie odmiany.
Druga sprawa jest taka, że obie odmiany są bardzo trudno dostępne.
Jest to związane z ich niską popularnością. Odmiana chmielu Precoce de Bourgogne prawdopodobnie już wcale nie jest uprawiana na większą skalę. Może niewielkie areały w Alzacji.
Dlatego też ten wpis będzie poświęcony głównie odmianie Tardif de Bourgogne, którą mimo wszystko gdzieś można jeszcze znaleźć. Chociaż również raczej nie w ilościach przemysłowych.
Odmiany chmielu #TardifDeBourgogne oraz #PrecoceDeBourgogne to swego czasu bardzo popularne francuskie odmiany, które powoli odchodzą w zapomnienie. Warto spróbować póki jeszcze można je gdzieś dostać #chmieloweDziedzictwo
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
To by było na tyle tytułem wstępu.
Przechodząc do konkretów to obie odmiany są chmielami aromatycznymi. O Precoce de Bourgogne nie wiadomo nic. Na szczęście o Tardif de Bourgogne wiemy już całkiem sporo.
Odmiana ta posiada bardzo przyjemne aromaty kwiatowe, herbaciano-ziołowe z nutami lawendy. Może nawet lekko owocowe. Wydaje się, że to przyjemna kompozycja.
Tardif de Bourgogne można kupić w trzech miejscach:
- https://www.gu-hops.com/hops/us-tardif-de-bourgogne-t90
- https://www.nyhopguild.com/shop/tardifdebourgogne
- http://www.locher-hopfen.de/download/tardif-de-bourgogne_locher-hopfen_EN.pdf
Dwa pierwsze sklepy mieszczą się w USA, więc chyba lepiej będzie skorzystać z ostatniego linka. Bardziej lokalnie, bo za naszą zachodnią granicą.
Aromaty chmielu Tardif de Bourgogne
- Kwiatowe
- Herbaciane
- Ziołowe
- Nuty lawendy
- Nuty owocowe
Skład chemiczny chmielu Tardif de Bourgogne
- Alfa-kwasy: 3,1% – 5,5%
- Beta-kwasy: 3,1% – 5,5%
- Kohumulon: 20% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 0,49 – 0,73 mL / 100g
- Mircen: 44%
- Humulon: 13%
http://www.hopslist.com/hops/aroma-hops/tardif-de-burgogne/
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Tardif de Bourgogne
Jeśli jest tylko jedno piwo do którego ten chmiel będzie pasował idealnie to będzie to Bière de Garde. Nie może być inaczej. Trzeba pożenić francuskie piwo z francuskim chmielem.
Oprócz tego całkiem fajnie może wypaść piwach pszenicznych, Marcowym, Koźlaku czy nawet Stout. Widziałem próbę uwarzenia również American Pale Ale, ale chyba nie wyszło za dobrze.
Za to Pilsner podobno wyszedł kapitalny.
- Bière de Garde
- Lager
- Pilsner
- Marcowe
- Koźlak
- Pszeniczne
- Stout
- Lambic
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl