Chmiel Sunbeam: do Jakiego Piwa się Nadaje
Sunbeam to odmiana chmielu, która raczej nie jest zbyt często spotykana w naszym kraju. Z tego co udało mi się ustalić to nawet w innych krajach Sunbeam nie jest zbyt popularny.
Chociaż trzeba przyznać, że nazwę ma bardzo ciekawą – Sunbeam.
A po polsku “promyczek słońca”. Prawda, że ładnie?
Problem z odmianą chmielu Sunbeam jest taki, że w obiegowej opinii nie nadaje się do warzenia piwa. Ale czy aby na pewno? Skąd takie przekonanie?
Sunbeam posiada jasnozielone, wręcz niemal cytrynowo żółte liście. Wyglądem bardzo przypomina odmianę Aureus, która jest chmielem ozdobnym.
Szyszki chmielu Aureus nie posiadają alfa-kwasów.
Szyszki chmielu Sunbeam natomiast jak najbardziej je posiadają.
Czy zatem z odmiany Sunbeam można uwarzyć piwo? Zdecydowanie! Chociaż nie łudzę się, że nagle nastąpi szalony wzrost popularności tego chmielu 😉
Charakterystyka Odmiany Chmielu Sunbeam
Sunbeam jest bardzo podobny do czeskiego Saaza czyli chmielu Żateckiego. Może nie jest tak szlachetny i tak aromatyczny, ale może stanowić dla niego dosyć ciekawą alternatywę.
Posiada podobną ilość alfa-kwasów i nieco mniejszą beta-kwasów. Sunbeam ma za to znacznie większą zawartość olejków chmielowych.
A jak to wygląda w przypadku profilu aromatycznego?
Tutaj również dostrzegalne są podobieństwa do Żateckiego, od którego pochodzi.
Aromaty chmielu Sunbeam
- Szlachetny, podobny do Saaz
- Korzenny
- Żywiczny
Skład chemiczny chmielu Sunbeam
- Alfa-kwasy: 4% – 5%
- Beta-kwasy: 2,5%
- Kohumulon: 36% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 0,8 – 1,3 mL / 100g
- Mircen: 56%
- Humulon: 14%
http://allgrain.beer/hops/sunbeam/
Trzeba jednak zaznaczyć, że Sunbeam to nie jest chmiel przeznaczony do produkcji przemysłowej. Nie daje on zbyt zadowalających plonów, ale w przeciwieństwie do Aureusa nie stanowi jedynie dekoracji.
Odmiana chmielu #sunbeam pochodzi od czeskiego chmielu Żateckiego i posiada naprawdę zacne combo aromatyczno-goryczkowe #chmieloweWiadomości
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Sunbeam
Jeśli chodzi o faktyczne wykorzystanie tej odmiany chmielu do warzenia piwa to tutaj zaczynają się pewne schody. Teoretycznie można go dodać, ale nie wszyscy uważają, że powinno się to robić.
Opinie w przypadku Sunbeam są mocno podzielone.
Na amerykańskim homebrewtalk.com są tacy, którym przypadł on do gustu i tacy, którym niekoniecznie. Jedni piszą, że było paskudne, a inni, że doskonałe.
Nie wiem czy w Polsce ktoś eksperymentował z tym chmielem, ja osobiście nie miałem okazji. Z tego co można przeczytać w powyższym wątku, to całkiem dobrze sprawdzi się podczas chmielenia na aromat i smak.
A do jakich stylów pasuje najlepiej? Na pewno pilsner i lager.
Strzelam, że może nieźle się sprawdzić w przypadku niektórych ale ze względu na (podobno) delikatnie wyczuwalne cytrynowe nuty. Ktoś jest skłonny zaryzykować? 🙂
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl