Chmiel Simcoe: do Jakiego Piwa się Nadaje
Chmiel Simcoe to kolejna super gwiazda wśród amerykańskich chmieli nowofalowych. I absolutnie zasługuje na swoją pozycję. Po obydwu stronach oceanu Atlantyckiego.
Rzadko zdarza się by chmiel dualny tak doskonale łączył w sobie walory aromatyczne i goryczkowe. Ale wszystko po kolei.
Zanim przejdę do szczegółów odrobina historii.
Odmiana chmielu Simcoe® została zaprezentowana światu w 2000 roku. I od tamtej pory, przez ostatnie 20 lat cieszy się ogromną popularnością wśród browarów rzemieślniczych.
A także wśród piwowarów domowych. Przez lata Simcoe plasuje się w czołówce najbardziej popularnych odmian chmielu w USA, regularnie zajmując miejsca między 3 a 5.
Odpowiedzialna za ten ogromny sukces jest ekipa z Yakima Chief Ranches.
Warto wspomnieć, że w tym roku wygasa patent, którym objęty jest ten wspaniały chmiel. Oznacza to, że na pewno wzrośnie jego produkcja i będzie zdecydowanie łatwiej dostępny.
A to z kolei oznacza, że chmiel Cascade może czuć się zagrożony.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Simcoe
Jak już wspomniałem chmiel Simcoe jest chmielem uniwersalnym, a to znaczy, że z powodzeniem można go stosować do chmielenia na smak, na aromat, na goryczkę.
Możesz go dodawać na dowolnym etapie i eksperymentować do woli. To jest właśnie najpiękniejsze w tej odmianie chmielu – jest niesamowicie wszechstronna.
Odmiana chmielu #Simcoe od 20 lat cieszy się ogromną popularnością wśród browarów rzemieślniczych, regularnie zajmując miejsca w czołówce. W tym roku wygasa patent, więc produkcja Simcoe na pewno wzrośnie #popularneOdmianyChmielu
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Dosyć wysoka zawartość alfa-kwasów daje świetną i gładką podstawę goryczkową.
Natomiast wachlarz dostępnych aromatów to prawdziwa poezja. A przynajmniej dla mnie. Aromaty marakui oraz grejpfruta są dla mnie po prostu obłędne.
Dodatkowo Simcoe zapewnia bardziej subtelne nuty ziołowo-sosnowe. Biorąc to wszystko pod uwagę, jest to idealna odmiana dla Single Hopa w różnych wydaniach.
Aromaty chmielu Simcoe
- Marakuja
- Grejpfrut
- Nuty ziołowe
- Nuty sosnowe
Skład chemiczny chmielu Simcoe
- Alfa-kwasy: 12,0% – 14,0%
- Beta-kwasy: 4,0% – 5,0%
- Kohumulon: 15% – 20% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 2,0 – 2,5 mL / 100g
- Mircen: 60% – 65%
- Humulon: 10% – 15%
https://www.yakimachiefranches.com/brands/detail.html?varietyid=1
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Simcoe
Chmiel Simcoe otwiera przed piwowarem naprawdę ogromne możliwości. I to bez znaczenia czy jest to browar rzemieślniczy czy warzenie piwa na własny użytek.
Biorąc pod uwagę przepiękne aromaty tego chmielu skłaniam się zdecydowanie bardziej w kierunku piw górnej fermentacji. India Pale Ale i American Pale Ale będą znakomite.
Szczególnie w wydaniu Single Hop, ale dobrze komponuje się z innymi odmianami.
Warto jednak poeksperymentować. Przychodzi mi do głowy Barleywine, Saison, może nawet jakiś Russian Imperial Stout albo California Common. A może coś co zupełnie wymyka się klasyfikacji?
- American Pale Ale
- India Pale Ale
- Imperial IPA
- Double IPA
- Amerykański IPA
- New England IPA
- India Black Ale
- India Red Ale
- Belgijskie Ale
- Saison
- California Common
- Russian Imperial Stout
- Barleywine
- Piwo Specjalne
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl