Chmiel Pocket Talisman: do Jakiego Piwa się Nadaje
Tak naprawdę to powinienem ten artykuł zatytułować “Pocket Talismann – chmiel, który okazał się porażką”. Ale wszystko po kolei.
Pocket Talisman to odmiana chmielu wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że nazwę ma naprawdę bardzo oryginalną – Kieszonkowy Talizman.
Z racji swojej nazwy powinien to być chmiel bardzo szczęśliwy.
A stało się dokładnie na odwrót. Z chmielem tym wiązano naprawdę ogromne nadzieje. Sądzono, że ma ogromny potencjał i że będzie to odmiana wysokowydajna.
Szacowane zbiory miały sięgać nawet 3400 kg z hektara. Dla porównania niemiecki chmiel wysokowydajny Herkules może przynieść 2700 kg z hektara. Jest to 700 kg mniej.
Wynik wręcz spektakularny.
Niestety, skończyło się spektakularną, ale klęską. W praktyce zakładana wydajność była niemożliwa do osiągnięcia w warunkach produkcji na skalę przemysłową.
Potrzeba było 3 lat, aby założyć plantację, gdyż sadzonki często się nie przyjmowały i nie puszczały młodych pędów. Nawet w niemal idealnych warunkach do rozwoju.
Co więcej, szyszki chmielu Pocket Talisman nie były powalające.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Pocket Talisman
Pocket Talisman to córka odmiany chmielu o nazwie Talisman. Generalnie, oprócz trudności w uprawie i utrzymaniu plantacji, posiada ona jeszcze jedną dość istotną wadę.
Nie posiada ona absolutnie żadnej przewagi nad swoim protoplastą. Podobna, a często nawet mniejsza zawartość alfa-kwasów, niższa zawartość beta-kwasów, wyższy kohumulon.
Mniej olejków chmielowych, do tego gorszej jakości.
Jak widać nie zawsze w chmielarstwie wszystko idzie zgodnie z planem.
Jeśli chodzi o walory aromatyczne czy smakowe to wygląda to dosyć ciekawie. Dostępne są aromaty ziemiste, kwiatowe i nieco owocowe. Jest to jednak chmiel bardzo rzadko uprawiany i przez to trudno dostępny.
Aromaty chmielu Pocket Talisman
- Ziemisty
- Kwiatowy
- Nuty owocowe
Skład chemiczny chmielu Pocket Talisman
- Alfa-kwasy: 6%
- Beta-kwasy: 3,2%
- Kohumulon: 55% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 0,63 mL / 100g
- Mircen: 65% – 70%
- Humulon: < 5%
Odmiana chmielu Pocket Talisman to niemal idealny przykład chmielarskiej porażki. Bardzo kapryśny, sadzonki często się nie przyjmują nawet w idealnych warunkach i trzeba czekać 3 lata na zbiory. Czy warto? Zdecydowanie nie... #chmielowyFail
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Pocket Talisman
Jeżeli jakimś cudem udało ci się dostać ten chmiel albo zdobyłeś sadzonki i masz szyszki chmielu z własnego chmielobrania to jest kilka piw, które można uwarzyć z jego udziałem.
Odmiana chmielu Pocket Talisman będzie pasować do piwa jęczmiennego oraz Portera, a także do angielskiego, bursztynowego, miodowego i amerykańskiego kremowego ale.
- Barley Wine
- Porter
- Angielskie Pale Ale
- Bursztynowe Ale
- Miodowe Ale
- Cream Ale
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl