Charakterystyka Odmiany Chmielu Omega

Chmiel Omega: do Jakiego Piwa się Nadaje

Czas czytania: około 3 min

Słysząc słowo “omega” część osób na pewno pomyśli o jednym z modeli Opla. O dumnym krążowniku polskich szos, popularnym niemal tak bardzo jak obecnie Passerati.

 

Jeszcze innym na myśl przyjdą szwajcarskie zegarki. Zapewne niewielki odsetek będzie miał skojarzenia z ostatnią literą greckiego alfabetu – alfa i omega.

 

Ale konia z rzędem temu kto pomyślał o chmielu!

 

Tak, istnieje odmiana chmielu o nazwie Omega. Jest to jedna z najsłabiej znanych i jedna z najmniej rozpowszechnionych odmian chmielu. Ale jest ku temu kilka dobrych powodów.

 

Odmiana chmielu Omega cechuje się bardzo niską wydajnością na poziomie około jednej tony z hektara. Sam musisz przyznać, że jest to wynik raczej przeciętny. Coby nie powiedzieć marny.

 

Na jego korzyść może przemawiać kilka innych rzeczy, ale wszystko po kolei.

 

Omega jest chmielem pochodzącym z Wielkiej Brytanii opracowanym w Wye College, który znajduje się w brytyjskim zagłębiu chmielowym – Kent. Matką Omegi jest znacznie bardziej popularna odmiana Challenger.

 

Charakterystyka Odmiany Chmielu Omega

Powstanie odmiany chmielu Omega datuje się na rok 1983, chociaż częściej można spotkać rok 1984. Zamieszanie wynika z roku publikacji raportu, który mówi o tej odmianie.

 

Został on opublikowany w 1984 roku, ale dotyczył roku 1983.

 

Chmiel Omega charakteryzuje się umiarkowaną odpornością na mączniaka rzekomego.

 

Jeśli chodzi o walory typowo piwowarskie to trudno znaleźć na ten temat jakieś rozsądne informacje. Jeszcze trudniej o szyszki, żeby ocenić samemu czym charakteryzuje się Omega.

 

Znalazłem miejsce, gdzie mógłbym zamówić sadzonki, ale praktyczny brak popularności tej odmiany raczej mnie nie zachęca do takiego eksperymentu 😉 podobno jest to odmiana aromatyczna.

 

Pozostaje zacytować, że Omega posiada “europejskie aromaty”.

 

Cokolwiek miałoby to znaczyć…

 

Mogę się jedynie domyślać, że chodzi o aromaty szlachetne, żywiczne, trawiaste i / lub ziemiste. Czy coś jeszcze? Ciężko jednoznacznie stwierdzić.

 

Ze względu na pochodzenie można by się spodziewać również aromatów kwiatowych i korzennych. Ale tu pewności nie mam, Omega nie musiała odziedziczyć aromatów po matce.

 

Jedno jest pewne – takiej kariery jak Challenger już na pewno nie zrobi.

Odmiana chmielu #omega pochodzi od słynnego Challengera, ale takiej kariery raczej już nie zrobi. #Chmiel jest na rynku od lat 80-tych ubiegłego wieku, a wiadomo tylko tyle, że posiada "europejskie aromaty". Cokolwiek miałoby to znaczyć...

 

Aromaty chmielu Omega

  • “Europejskie aromaty”, więc potencjalnie
    • Szlachetne
    • Żywiczne
    • Trawiaste
    • Ziemiste

 

Skład chemiczny chmielu Omega

  • Alfa-kwasy: 9% – 10%
  • Beta-kwasy: 3% – 4%
  • Kohumulon: 29% alfa-kwasów
  • Olejki chmielowe: 1,72 mL / 100g
    • Mircen: 53%
    • Humulon: 17%

 

http://www.hopslist.com/hops/aroma-hops/omega/ 

 

Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Omega

Z racji tego, że ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jakimi aromatami dysponuje odmiana chmielu Omega nie mogę z pełnym przekonaniem rekomendować jej do jakiegokolwiek piwa.

 

Teoretycznie, ale to bardzo teoretycznie, może znaleźć zastosowanie w piwach typu Bitter lub Stout. Jeśli jakimś cudem dostaniesz gdzieś granulat to dodajesz go na własne ryzyko.

 

I koniecznie daj znać, chętnie dowiem się o tym chmielu czegoś więcej 🙂

Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Omega

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej