Chmiel Liberty: do Jakiego Piwa się Nadaje
Jeśli odmiana chmielu nazywa się Liberty to bez zaglądania w metrykę można zgadnąć kto za tym stoi 😉 podpowiadam: Statue of Liberty a po naszemu Statua Wolności.
Oczywiście muszą to być lubujący się w wolności Amerykanie. I nie piszę tego uszczypliwie. Wręcz przeciwnie, myślę, że pod tym względem Polacy i Amerykanie mają ze sobą dużo wspólnego.
Ale wróćmy do meritum.
Odmiana chmielu Liberty narodziła się w 1983 roku i pochodzi od Hallertauer Mittelfruh, do którego jest bardzo podobna. Posiada wiele cech odmian tak zwanych szlachetnych.
Co biorąc pod uwagę, że Liberty uprawiany jest praktycznie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, przyniosło za sobą całe mnóstwo korzyści ekonomicznych.
USA nie było już zależne od dostaw europejskich odmian chmielu.
A nazwa nabiera coraz więcej sensu.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Liberty
Chmiel Liberty jest zaliczany do odmian aromatycznych i zazwyczaj takie ma zastosowanie. Niektóre odmiany aromatyczne mogą nadawać się do chmielenia na goryczkę, ale ta chyba niekoniecznie.
Chociaż zawsze można spróbować. Tak czy inaczej nie ma się czego wstydzić. Jak już wspomniałem jest to odmiana chmielu zbliżona charakterystyką do europejskich odmian szlachetnych.
#chmielLiberty to amerykańska odmiana o szlachetnym charakterze. Jedna z tych, która pozwoliła USA uniezależnić się od dostaw z Europy. Liberty pochodzi od Hallertauer Mittelfruh #chmieleSzlachetne
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Posiada łagodne i czyste aromaty, głównie korzenne, ziołowe i kwiatowe.
Wyczuwalne są także delikatne nuty cytrusowe a całość składa się w bardzo przyjemną kompozycję. Liberty jest jedną z tych odmian chmielu o nienachalnej charakterystyce.
Interesujący natomiast jest fakt, że spośród trzech chmielarskich Stanów w USA – Waszyngton, Oregon i Idaho – najgorzej przyjął się w tym ostatnim a w tym pierwszym wskaźnik alfa-kwasów jest najwyższy.
Ok, jest to fakt interesujący wyłącznie dla chmielarzy 🙂
Aromaty chmielu Liberty
- Szlachetne
- Korzenne
- Ziołowe
- Kwiatowe
- Nuty cytrusowe
Skład chemiczny chmielu Liberty
- Alfa-kwasy: 3,0% – 5,0%
- Beta-kwasy: 3,0% – 4,0%
- Kohumulon: 24% – 32% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 0,7 – 1,9 mL / 100g
- Mircen: 24% – 32%
- Humulon: 30% – 40%
https://www.charlesfaram.co.uk/product/liberty/
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Liberty
Biorąc pod uwagę walory odmiany chmielu Liberty najbardziej oczywistym wyborem jest oczywiście Lager lub Pilsner. Ale myślę, że spokojnie można wyjść poza te ramy.
“Wolność” sprawdzi się równie dobrze do uwarzenia takich piw jak na przykład Brown Ale, California Common, Kolońskie, Saison, Witbier czy tradycyjne Pszeniczne.
Nie można zapominać także o Koźlakach czy wszelkiej maści India Pale Ale.
- Lager
- Pilsner
- Koźlak
- Kolońskie
- Marcowe
- California Common
- Wtibier
- Pszeniczne
- Brown Ale
- Amber Ale
- India Pale Ale
- American IPA
- Stout
- Porter
- Saison
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl