Jaki Chmiel Nadaje się do Uprawy w Polsce

Jaki Chmiel Nadaje się do Uprawy w Polsce

Czas czytania: około 5 min

Może jeszcze nie zauważyliście, ale chmiel to dla nas naprawdę fascynująca roślina. Nasza rodzina jest z nią związana od pokoleń i nic nie wskazuje, żeby coś w tej kwestii miało ulec zmianie.

 

Nasze rodzinne plantacje liczą sobie już dziesiątki lat i chcemy kontynuować te tradycje. Uprawę tej wspaniałej rośliny zapoczątkował nasz dziadek – obecnie 92-letni Stanisław.

 

I tak pozostaje do dnia dziś, chociaż trzeba podkreślić, że jest to roślina wymagająca.

 

Chmiel gwarantuje nie tylko wspaniałe doznania smakowe w piwie. Jest nie tylko wręcz zbawieniem dla naszego zdrowia. Co ciekawe, posiada również doskonałe zdolności adaptacyjne.

 

Pozostawiony sam sobie, w tak zwany samopas, bardzo szybko zdominuje inne rośliny. W Polsce, ale także w wielu innych krajach, można spotkać dziko rosnący chmiel w lasach i na łąkach.

 

Może dlatego bardzo często jest traktowany jako chwast.

 

I poniekąd tym właśnie jest. Tak naprawdę chmiel nie potrzebuje zbyt wiele by rosnąć i zajmować coraz to większe obszary. Będzie rosnąć niemal w każdych warunkach.

 

Wystarczy mu trochę wody i sporo słońca w okresie wzrostu. Co prawda, z tego co mi wiadomo, nie jest on zbyt często spotykany na ziemiach afrykańskich, ale na pewno są regiony na tym kontynencie gdzie sobie spokojnie rośnie.

 

Natomiast, jeśli chcemy tą roślinę uprawiać to sprawa wygląda nieco inaczej. 

 

Należy jej zapewnić odpowiednie warunki, nawozić, opryskiwać i czasami nawadniać. Chcemy przecież maksymalizować wielkość zbiorów, prawda?

 

I tu rodzi się pytanie czy istnieją odmiany chmielu, które lepiej odnajdują się w konkretnych warunkach niż inne? Lub które odmiany chmielu idealnie nadają się do uprawy w Polskich warunkach.

 

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Idealny Chmiel do Uprawy w Polskich Warunkach

Reasumując powyższy wstęp chmiel może rosnąć niemal wszędzie, ale najlepsze warunki do jego uprawy znajdują się między 35 a 55 stopniem szerokości geograficznej.

 

Nie jest to jednak sztywna granica, gdyż między 30 a 35 stopniem szerokości geograficznej również można z powodzeniem uprawiać chmiel. Niemniej jednak należy się liczyć z gorszymi zbiorami.

 

Powyższe wartości są prawdziwe zarówno dla półkuli północnej oraz półkuli południowej.

 

Przekładając z ludzkiego na nasze jest to praktycznie cała Europa od Gibraltaru aż po Hel. A jak to wygląda w praktyce? Faktycznie chmiel w Europie jest uprawiany generalnie wyłącznie między 45 a 55 stopniem szerokości geograficznej.

Idealny Chmiel do Uprawy w Polskich Warunkach

 

Są to obszary Słowenii, Niemiec, Anglii, Czech oraz oczywiście Polski. Idealne dla uprawy chmielu są gleby żyzne i w miarę wilgotne, o odczynie obojętnym – ok. 6,5 pH.

 

A czy są odmiany chmielu, które idealnie nadają się do uprawy w Polsce?

 

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Należy wierzyć, że wszystkie uprawy wyhodowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach są idealnie przystosowane do warunków panujących w Polsce.

 

Są to takie odmiany jak Marynka, Lubelski, Sybilla, Izabella, Oktawia, Iunga, Zula, Limbus, Zbyszko, Puławski, Magnat oraz nieco już zanikający Lomik.

 

Jednak nieco bardziej złożona odpowiedź na to pytanie może być naprawdę interesująca.

 

Odmiany Chmielu, Które Można Uprawiać w Polsce

W Polsce z powodzeniem uprawia się również chmiele niemieckie takie jak Hallertau, Perle czy Magnum i Herkules. Plantacji z chmielami niemieckimi jest w sumie całkiem sporo.

 

Na tym jednak zabawa się nie kończy. Coraz częściej można spotkać również chmiele amerykańskie uprawiane na naszych ziemiach. Są to głównie Chinook, Cascade oraz Centennial.

 

Czy wpływa to na ich jakość, aromat oraz późniejszy smak piwa?

 

Jak to zwykle bywa w takich kwestiach “to zależy”. Chmiel w Stanach Zjednoczonych jest uprawiany głównie w stanach Washington, Idaho oraz Oregon. 

 

Z geograficznego punktu widzenia stan Washington leży na podobnej szerokości geograficznej co województwo Lubelskie, gdzie znajduje się lwia część polskich upraw chmielu.

 

Teoretycznie rezultaty powinny być zatem podobne.

 

A jak jest w praktyce? W praktyce przy uprawie chmielu ogromne znaczenie ma także nasłonecznienie oraz gleba na jakiej roślina jest uprawiana.

 

Tak naprawdę intensywność aromatu może się różnić z roku na rok, właśnie z powodu nasłonecznienia. Gleby w Polsce są mimo wszystko nieco inne niż w Stanach Zjednoczonych.

 

Czy to powinno nas powstrzymać przed sadzeniem amerykańskich upraw?

 

Absolutnie nie! Chmiel to tak cudowna roślina, że efekty mogą być zupełnie niespodziewane. Amerykańskie odmiany uprawiane w Polsce dają nieco inne smaki i aromaty, ale niekoniecznie muszą być one gorsze.

 

#Chmiel to tak cudowna roślina, że efekty mogą być zupełnie niespodziewane. Amerykańskie odmiany uprawiane w Polsce dają nieco inne smaki i aromaty, ale niekoniecznie muszą być one gorsze. Warto spróbować 😉

 

Paradoksalnie może być dokładnie na odwrót. Rezultaty uprawy chmieli amerykańskich na polskich ziemiach mogą zaskoczyć wszystkich i być wspaniałym dodatkiem do piw.

 

Odmiany Chmielu, Które nie Nadają się do Uprawy w Polsce

Powstaje zatem pytanie czy są chmiele, które nie nadają się do uprawy w Polsce? Co z odmianami chmielu uprawianymi na innej szerokości geograficznej.

 

A nawet więcej, co z chmielami uprawianymi na drugiej półkuli jak chmiele australijskie?

 

Chmiel sam w sobie może być uprawiany praktycznie wszędzie. To jakiej on będzie jakości jest sprawą otwartą. Będąc całkowicie szczerym to nie możemy się łudzić, że uda nam się uzyskać dokładnie takie rezultaty jak w cieplejszych stanach USA.

Odmiany Chmielu, Które Można Uprawiać w Polsce

 

O Australii czy Nowej Zelandii nawet nie wspominając. Ale ponownie, wcale bym się tym nie zniechęcał. Inne rezultaty wcale nie muszą być gorsze w smaku czy aromacie.

 

Ba! Możemy uzyskać coś naprawdę unikatowego. A jak mówi stare porzekadło: bez eksperymentu nie dowiemy się niczego.

 

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej