Chmiel Crystal: do Jakiego Piwa się Nadaje
Są takie odmiany chmielu obok, których nie sposób przejść obojętnie. Jedną z nich jest amerykańska odmiana o nazwie Crystal. A po polsku Kryształ.
Chmiel Crystal jest szalenie popularny za oceanem i amerykańscy piwowarzy bardzo chętnie po niego sięgają. I jest ku temu naprawdę dobry powód, ale o tym za chwilę.
Obiecuję, że warto poczekać.
Odmiana chmielu Crystal to, można powiedzieć, dosyć typowy przykład obywatela Nowego Świata, który posiada europejskich przodków.
W tym przypadku nie byle jakich. Crystal powstał(a) w 1983 roku w ramach specjalnego programu, który miał na celu zastąpienie europejskich odmian uprawianych w USA.
Po pierwsze dlatego, że odmiany europejskie uprawiane w USA dawały nieco inne rezultaty.
A po drugie dlatego, że import chmielu z Europy stawał się coraz mniej opłacalny.
I tak z połączenia męskiej kombinacji Brewer’s Gold, Cascade i Early Green oraz żeńskiej Hallertauer Mittelfrueh powstała odmiana Crystal. Ulubienica amerykańskich piwowarów.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Crystal
Jest to chmiel uwielbiany przez browary rzemieślnicze w Stanach Zjednoczonych z jednego prostego względu. Uniwersalność. Chociaż może lepsze byłoby określenie “wszechstronność”.
Crystal to chmiel aromatyczny, ale bardzo wdzięczny w użyciu.
Posiada cudowne aromaty kwiatowe, drzewne i lekko owocowe. Ale może dostarczyć także nuty cynamonowe, gałki muszkatołowej i pieprzu jeśli zostanie wykorzystana do chmielenia na późniejszym etapie.
Odmiana chmielu Crystal posiada cudowne #aromaty kwiatowe, drzewne i lekko owocowe. Ale może dostarczyć także nuty cynamonowe, gałki muszkatołowej i pieprzu jeśli zostanie wykorzystana do #chmielenia na późniejszym etapie
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jest to chmiel o niskiej zawartości alfa-kwasów. Zawartość olejków chmielowych również nie powala na kolana. Niemniej jednak, lista piw jakie można uwarzyć z wykorzystaniem Crystal naprawdę robi wrażenie.
Aromaty chmielu Crystal
- Kwiatowy
- Drzewny
- Lekko owocowy
- Nuty cynamonowe
- Nuty pieprzu
- Nuty gałki muszkatołowej
Skład chemiczny chmielu Crystal
- Alfa-kwasy: 4,0% – 6,0%
- Beta-kwasy: 5,0% – 6,7%
- Kohumulon: 20% – 26% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 0,8 – 2,1 mL / 100g
- Mircen: 40% – 65%
- Humulon: 18% – 24%
https://www.johnihaas.com/wp-content/uploads/2015/01/Crystal.pdf
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Crystal
Jak już wspomniałem odmiana chmielu Crystal jest ceniona przez piwowarów ze względu na swoją wszechstronność. Z powodzeniem odnajdzie się w wielu różnych rodzajach piwa.
Szczególnie w klasycznych Bitterach oraz India Pale Ale. Na tym jednak nie koniec, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypróbować ją także w takich piwach jak Kolońskie czy Pilsner.
Koźlak również stworzy dobraną parę z Crystal 😉
- India Pale Ale
- Amerykańskie IPA
- American Pale Ale
- Irlandzkie Czerwone Ale
- Stout
- Porter
- Bitter
- Pilsner
- Lager
- Kolońskie
- Amerykański Lager
- Golden Ale
- Nut Brown Ale
- Belgijskie Ale
- Koźlak
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl