Columbus, Tomahawk czy Zeus? Cała Prawda o CTZ
Chmiel to przedziwna roślina. Rośnie w zastraszającym tempie i praktycznie w każdych warunkach. A skrzyżowanie chmielu o aromacie gruszki z chmielem o aromacie kwiatów może dać odmianę o aromacie ogórka.
Jeszcze dziwniejsze jest to, że trzy różne chmiele mogą być do siebie tak podobne, że są określane wspólną nazwą. Columbus, Tomahawk oraz Zeus, znane także jako CTZ.
Są one do siebie tak podobne, że to aż nieprawdopodobne.
Do tego stopnia, że czasami można spotkać sytuacje, gdy Columbus jest określany Tomahawkiem. I słusznie, bo jak się okazało jest to jedna i ta sama odmiana chmielu 😉
Pozwolisz jednak, że dalej będę stosował skrót CTZ. Zeus jest (chyba) faktycznie przypadkowo podobny do odmiany Columbus / Tomahawk, a CZ trochę głupio brzmi.
No dobra, ale o co chodzi z Columbus i Tomahawk?
W dużym skrócie w latach 70-tych ubiegłego wieku dwie firmy opatentowały tą samą odmianę chmielu pod różnymi nazwami. Dopiero po latach dowiedziono, że jest to tak naprawdę ta sama odmiana.
Dlatego czasami można spotkać obie nazwy, czasami są używane naprzemiennie, ale chodzi o tą samą odmianę. Zeus natomiast został zarejestrowany przez trzecią firmę i chociaż genetycznie podobny to jednak inny.
A miało być tak pięknie…
Charakterystyka Odmiany Chmielu Columbus
Odmiany chmielu Columbus, Tomahawk oraz Zeus są praktycznie identyczne. Wszystkie trzy to chmiele goryczkowe, chociaż wszystkie trzy są również wykorzystywane do chmielenia na aromat.
Zarówno Columbus, Tomahawk jak i Zeus posiadają bardzo zbliżony zestaw aromatyczny. Mocno chmielowe o aromatach lukrecji i czarnego pieprzu, nieco żywiczne z nutami cytrusów.
Na tym jednak nie koniec.
Cały gang CTZ posiada niemal taki sam skład chemiczny… gdyby nie to, że już znamy prawdę to można by rzec, że to jakieś żarty. Albo magiczne sztuczki 😉
Określenie odmian chmielu #CTZ wzięło się stąd, że Columbus, Tomahawk oraz Zeus są praktycznie identyczne. Jak się później okazało #Columbus i Tomahawk faktycznie są jedną i tą samą odmianą chmielu 🙂 Zeus raczej na pewno przypadkowo się podpasował
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Oczywiście, drobne różnice zawsze są, nawet w obrębie jednej odmiany. Niektóre źródła podają, że Zeus ma nieco niższy Mircen oraz Humulon, ale może to wynikać chociażby z roku zbioru.
Columbus / Tomahawk / Zeus się jednak nie zatrzymują. W Chinach około 8% upraw chmielu stanowi odmiana Marco Polo, która pochodzi od CTZ. Jak się okazuje, jest bardzo popularna.
Mam tylko nadzieję, że to nie jest kolejna nazwa dla tej odmiany chmielu…
Aromaty chmielu Columbus
- Chmielowy
- Lukrecjowy
- Czarnego Pieprzu
- Żywiczny
- Nuty cytrusowe
Skład chemiczny chmielu Columbus
- Alfa-kwasy: 15,0% – 17,0%
- Beta-kwasy: 4,5% – 5,0%
- Kohumulon: 28% – 32% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 2,5 – 3,5 mL / 100g
- Mircen: 50% – 60%
- Humulon: 12% – 18%
https://www.johnihaas.com/wp-content/uploads/2015/01/Columbus.pdf
https://www.johnihaas.com/wp-content/uploads/2015/01/Zeus.pdf
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Columbus
Wszystkie odmiany chmielu z trójki Columbus, Tomahawk, Zeus doskonale sprawdzą się we wszelkiej maści India Pale Ale. Zwłaszcza w amerykańskich wersjach, jak New England IPA.
Także piwa nieco cięższe i o intensywniejszej barwie, jak Stout, zyskają na zastosowaniu CTZ. Każdą z odmian można również wykorzystać do uwarzenia piw wersjach imperialnych.
Imperial Brown Ale, a może nawet Russian Imperial Stout.
- India Pale Ale
- American IPA
- New England IPA
- Double IPA
- Imperial IPA
- Brown Ale
- Imperial Brown Ale
- Stout
- Imperial Stout
- Russian Imperial Stout
- Lager
- American Light Lager
- Pilsner
- Steam Beer
- Barleywine
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl