Chmiel Belma: do Jakiego Piwa się Nadaje
Słyszałeś kiedyś o chmielu o nazwie Belma? Jeśli tak to jestem pod ogromnym wrażeniem. A jeśli nie to się nie przejmuj. Jest niemożliwością, żeby znać wszystkie odmiany chmielu.
W dobie kraftowej rewolucji nowe chmiele powstają jak grzyby po deszczu.
Znacznie szybciej niż nowe rodzaje piwa. Chociaż nie tak szybko jak poszczególne piwa. Liczba piwnych premier to jest dopiero szalona liczba.
Ale nie o tym miało być.
Belma.
Nazwa w sumie może taka trochę dziwna, ale jak się okazuje jest to imię arabskiego pochodzenia i oznacza “noc pełni księżyca”. Pięknie.
W Polsce Belma może kojarzyć się z Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi, ale to już nie brzmi tak zachęcająco…
A jest to bardzo zachęcający chmiel nowofalowy.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Belma
Belma to chmiel amerykański o zastosowaniu dualnym, więc nadaje się zarówno do chmielenia na goryczkę oraz na aromat. I jeśli chodzi o aromaty to zdecydowanie ma się czym pochwalić.
Odmiana chmielu Belma charakteryzuje się nutami pomarańczy, melona, ananasa i lekko wyczuwalnym grejpfrutem. To jednak nie wszystko, najciekawsze zostawiłem na koniec.
Belma posiada w swoim repertuarze także dominujące aromaty… truskawkowe.
Tak, truskawkowe. To zdecydowanie jeden z najrzadziej spotykanych aromatów, ale na pewno jeden z najciekawszych. Belma powstała zapewne z połączenia odmian Magnum i Kitamidori.
Co ciekawe podobno odmiana ta została odkryta przypadkiem przez chmielarską rodzinę, nieopodal ich domu. Czy to prawda? Ciężko powiedzieć, ale mam nadzieję, że tak.
Lubię takie historie 🙂
Aromaty chmielu Belma
- Owocowy
- Truskawka
- Pomarańcza
- Melon
- Ananas
- Nuty grejpfruta
Skład chemiczny chmielu Belma
- Alfa-kwasy: 9% – 12%
- Beta-kwasy: 4% – 8%
- Olejki chmielowe: 1,0 – 2,5 mL / 100g
- Mircen: 65% – 68%
Podobno odmiana chmielu #Belma została odkryta przypadkiem przez rodzinę chmielarzy, nieopodal ich domu. Czy to prawda? Ciężko powiedzieć, ale mam nadzieję, że tak 🙂 #chmieloweCiekawostki
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Belma
Jeśli chcesz uwarzyć piwo z chmielem Belma to na pewno świetnie się sprawdzi zwłaszcza piwach górnej fermentacji ze względu na swoje bogactwo aromatów.
Zaczynając oczywiście od wszelkiej maści India Pale Ale czy American Pale Ale. W tym oczywiście amerykańskie wydanie IPA oraz inne piwa z rodziny Pale Ale.
Z drugiej strony chyba warto trochę poeksperymentować.
Mając taki chmiel możliwości są naprawdę bardzo duże i z tego co widać za oceanem chmiel ten świetnie się sprawdza w Single Hopach. Poniżej zostawiam dwa linki z recepturami.
https://homebrewacademy.com/belma-hop-review/
http://www.bear-flavored.com/2012/12/recipe-and-tasting-notes-belma-single.html
Rezultaty wydają się być bardzo przyzwoite. Jeśli potrzebujesz tłumaczenia czegokolwiek z powyższych dwóch wpisów to pisz śmiało 🙂
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl