Chmiel Backa: do Jakiego Piwa się Nadaje
Odmiana chmielu Backa, tudzież Bačka, to jedna z tych odmian, które obecnie są bardziej ciekawostką. Ale jednocześnie ciekawostką, o której warto wiedzieć to i owo.
Jest to chmiel wyhodowany na terenie byłej Jugosławii, w regionie Bačka, która jest częścią Wojwodiny. Również odmiana chmielu, o której już miałem przyjemność pisać.
Obecnie jest to teren dzisiejszej Serbii.
Najciekawsze w tym chmielu jest to, że… nie rośnie nigdzie indziej poza oryginalnym występowaniem. Ok, może ujmę to nieco inaczej.
Podejmowano próby uprawy tej odmiany na innych terenach, między innymi w stanie Oregon w USA, ale nigdzie nie udało się uzyskać takich rezultatów jak w Serbii czy dawnej Jugosławii.
Nie udało mi się ustalić, dlaczego tak jest, ale widać to chmiel silnie patriotyczny 😉
Niestety, ale aktualnie odmiana chmielu Backa nie jest uprawiana już praktycznie w ogóle. Nawet na terenach byłej Jugosławii produkcja tego chmielu nie przekracza 1% i nie jest dostępny komercyjnie.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Backa
Jeśli chodzi o to czym charakteryzuje się chmiel Backa to ze względu na brak jego dostępności ciężko mi się wypowiadać. Z informacji, które udało mi się znaleźć ma (miał) on walory zbliżone do szlachetnych odmian europejskich.
Co więcej? Na pewno był to chmiel aromatyczny i… tak naprawdę tyle. Ciężko jest znaleźć więcej informacji na temat tej zasłużonej Serbskiej odmiany chmielu. Swego czasu podobno bardzo popularnej.
A szkoda, bo wydaje mi się, że przynajmniej na tyle zasługuje.
To, że jedna z amerykańskich książek na temat piwa klasyfikuje Backa jako chmiel słoweński mówi chyba wszystko. Z drugiej strony ciężko ich winić.
Jeśli masz ochotę nieco zgłębić temat wpływu warunków środowiskowych na proporcje kohumulonu, adhumulonu i humulonu to polecam Czechosłowackie badanie z 1966 roku.
Część tekstu jest poświęcona chmielowi Backa oraz polskim odmianom.
Aromaty chmielu Backa
- Szlachetne
- Europejskie
Skład chemiczny chmielu Backa
- Alfa-kwasy: 3,1% – 6,9%
- Beta-kwasy: 4,0% – 7,4%
- Kohumulon: 25% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 0,6 mL / 100g
- Humulon: 33%
http://www.homebrewing-equipment.com/equipment/hop-varieties-backa/
#Backa to załużona, ale i już praktycznie zapomniana Serbska odmiana chmielu, która swego czasu była bardzo popularna. Można ją jeszcze spotkać w niewielkich ilościach na terenach byłej Jugosławii. Charakteryzuje się walorami zbliżonymi do #odmianySzlachetne
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Backa
Odmiana chmielu Backa nie jest dostępna komercyjnie, więc prawdopodobieństwo, że staniesz przed problemem jakie uwarzyć z jej udziałem piwo jest praktycznie bliskie zeru 🙂
Ale jeśli jakimś cudem udałoby Ci się ją znaleźć u zaprzyjaźnionego Serba to myślę, że jakiś poczciwy Lager albo Pilsner mógłby być dobrym wyborem. Co więcej, rezultat mógłby wyjść nawet niezły.
Nie podejmuję się polecania niczego innego.
- Lager
- Pilsner
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl