Chmiel Admiral: do Jakiego Piwa się Nadaje
Jeśli odmiana chmielu Admiral kojarzy Ci się z czymś władczym to masz w zupełności rację. Jest to prawdopodobnie jedyna supergoryczkowa brytyjska odmiana chmielu.
Jak to zazwyczaj bywa z brytyjskimi odmianami wywodzi się z Wye College w hrabstwie Kent. Dokładne pochodzenie jest trochę niejasne. Na pewno jest to połączenie Northdown oraz Challengera.
Nie wiadomo tylko na jakim poziomie.
Czy byli to bezpośredni rodzice czy może dziadkowie pozostaje owiane tajemnicą. Nie zmienia to jednak faktu, że ogólnie rzecz biorąc jest to chmielem bardzo udanym.
Chmiel Admiral powstał jako przeciwwaga dla klasycznych aromatycznych odmian angielskich. Lub takich, które posiadają typowo angielski charakter. Jak wywiązuje się z tego zadania?
Jak na admirała przystało – z żołnierską konsekwencją.
Charakterystyka Odmiany Chmielu Admiral
Odmiana chmielu Admiral jest odmianą supergoryczkową, oznacza to dokładnie to co myślisz. Jest to chmiel o wysokiej zawartości alfa-kwasów, który dostarcza intensywną goryczkę.
Z jednej strony potrafi być agresywna, z drugiej niezwykle gładka. Należy jednak uważać z ilością podczas chmielenia, gdyż Admiral potrafi być dominujący. A nawet wręcz przytłaczający.
Posiada także bardzo przyjemny chmielowy, niemal neutralny aromat.
Co prawda, w tej odmianie występują nuty żywiczne i lekko cytrusowe, ale są one raczej subtelne. Całość kompozycji posiada dosyć neutralny charakter.
Pomimo swojej wybitnie goryczkowej charakterystyki Admiral może zostać wykorzystany w single hopach. Chociaż znacznie częściej jest traktowany jako doskonałe uzupełnienie bardziej aromatycznych odmian.
Zwłaszcza tych typowych odmian o klasycznym angielskim charakterze.
Pomimo swojej wybitnie goryczkowej charakterystyki #chmielAdmiral może zostać wykorzystany w single hopach. Chociaż znacznie częściej jest traktowany jako doskonałe uzupełnienie bardziej aromatycznych odmian #chmielAngielski
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Aromaty chmielu Admiral
- Chmielowy
- Neutralny
- Nuty żywiczne
- Nuty cytrusowe
Skład chemiczny chmielu Admiral
- Alfa-kwasy: 13,0% – 16,0%
- Beta-kwasy: 4,0% – 6,0%
- Kohumulon: 37% – 45% alfa-kwasów
- Olejki chmielowe: 1,0 – 1,7 mL / 100g
- Mircen: 45%
- Humulon: 23% – 26%
https://www.britishhops.org.uk/varieties/admiral/
Jakie Piwo Można Uwarzyć z Chmielem Admiral
Z racji tego, że odmiana chmielu Admiral jest chmielem goryczkowym, a dodatkowo nie zakłóca produktu końcowego swoimi aromatami, może być stosowana do uwarzenia całej gamy różnych piw.
Mam tu na myśli wszelkiej maści piwa dolnej oraz górnej fermentacji. Jak chociażby Bitter, Lager, India Pale Ale, Pilsner czy Pszeniczne. Możliwości są naprawdę ogromne.
Myślę, że warto też spróbować jakiegoś SMaSHa, czyli Single Malt and Single Hop.
- Bitter
- Extra Special Bitter
- Lager
- Pilsner
- India Pale Ale
- American IPA
- Belgian IPA
- American Pale Ale
- Golden Ale
- Brown Ale
- Angielskie Czerwone Ale
- Imperial Stout
- Russian Imperial Stout
- Double IPA
- Imperial IPA
- Pszeniczne
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl