Czym Charakteryzuje się Australian Pale Ale

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Australian Pale Ale

Czas czytania: około 3 min

W dobie kraftowej rewolucji o australijskich chmielach słyszał niemal każdy. Cudownie owocowe Galaxy, Ella czy Vic Secret nikomu nie trzeba jakoś specjalnie przedstawiać.

 

Ale w czasach zdominowanych przez India Pale Ale czy American Pale Ale mało kto pewnie słyszał o Australian Pale Ale. Tak, Australijskie Pale Ale – znane zapewne tylko bear freakom.

 

Z jednej strony to się nie dziwię.

 

Tylko w przypadku India Pale Ale mamy IPA, American IPA, English IPA, New England IPA, West Coast IPA, Double IPA, Imperial IPA, White IPA, Black IPA… 

 

Absolutne szaleństwo. Do tego dochodzą pozostałe Pale Ale, szkockie Ale oraz wspomniana już American Pale Ale. Czy czasami zaliczany do tej samej kategorii angielski Bitter. Jest tego po prostu całe mnóstwo.

 

Z drugiej strony Australian Pale Ale nie zasługuje by być zepchniętym na margines.

 

Jest to naprawdę ciekawe piwo z interesującą historią. Legenda głosi, że gdy James Squire został przyłapany na podkradaniu składników do pierwszego australijskiego piwa sędzia zasądził 150 batów…

 

…oraz dwie beczki gotowego Ale 😉

 

Czym Charakteryzuje się Australian Pale Ale

Zanim przejdę do charakterystyki Australijskiego Pale Ale należy pamiętać, że zostało ono stworzone dla bardzo słonecznego kontynentu. Średnia roczna temperatura to bodajże 25 °C.

 

I z tego właśnie powodu Australian Pale Ale to piwo przede wszystkim lekkie do picia, którego cechą charakterystyczną jest orzeźwiający charakter. W przypadku IPA czy APA nie zawsze jest to takie oczywiste.

 

Jasne, są różne interpretacje, ale niektóre są zbyt ciężkie na upalne letnie dni.

#AustralianPaleAle to piwo przede wszystkim rześkie i lekkie do picia. Niektóre wersje mogą być nieco bardziej nagazowane w porównaniu do tradycyjnych Pale Ale co naprawdę dobrze wpisuje się w krajobraz gorącego lata. W końcu Australijczyk #letnieKlimaty

 

Te intensywniejsze wersje lepiej sprawdzą się wieczorem, gdy jest już nieco chłodniej. Natomiast Australian Pale Ale stanowi realną alternatywę dla bardziej rześkich piw dolnej fermentacji jak poczciwy Lager.

 

Czasami można spotkać je pod określeniem Australian Sparkling Ale. Generalnie jest to piwo górnej fermentacji, ale posiadające walory Lagera właśnie. Najbliżej mu pewnie do Golden Ale.

 

Niektóre wersje mogą być uwarzone z dodatkiem słodu pszenicznego.

 

Inne mogą być nieco bardziej nagazowane w porównaniu do tradycyjnych Pale Ale. Jedno jest pewne – Australian Pale Ale naprawdę dobrze wpisuje się w krajobraz gorącego lata. W końcu Australijczyk.

 

Są to piwa o orzeźwiającym charakterze, łatwe do picia, ale pełne smaków i aromatów pochodzących z australijskich chmieli. Zazwyczaj jest to mango, marakuja czy inne owoce tropikalne.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Australian Pale Ale

Do uwarzenia Australian Pale Ale, tudzież Australian Sparkling Ale, naturalnie najlepsze będą chmiele australijskie. Takie jak już wymienione Galaxy, Ella oraz Vic Secret, ale również Summer, Topaz czy Pride of Ringwood.

 

Myślę, że warto również wypróbować kombinacji z chmielami amerykańskimi i nowozelandzkimi o podobnym profilu. Po głowie chodzi mi głównie Citra, Amarillo czy Cascade, ale także Motueka.

 

Mógłby to być naprawdę ciekawy eksperyment.

 

Polecane odmiany chmielu do Australian Pale Ale

 • Galaxy
 • Vic Secret
 • Ella
 • Topaz
 • Super Pride
 • Pride of Ringwood
 • Amarillo
 • Centennial
 • Cascade
 • Citra
 • Chinook
 • Motueka
 • East Kent Goldings
 • Riwaka
 • Rakau
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Australian Pale Ale

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej