Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Belgijskiego Quadrupela
Nie tak dawno temu poruszałem już temat piw belgijskich. Było to przy okazji belgijskiego mocnego ale. A dokładnie belgijskiego złotego mocnego ale.
Belgian golden strong ale. I biorąc pod uwagę zawartość alkoholu oraz wyrazistość nie ma w tym najmniejszej przesady. Są to piwa zdecydowanie mocne.
Ale co w takim razie powiedzieć o piwie typu Quadrupel?
Przyznam szczerze, że z początku sama nazwa mnie delikatnie przerażała. Jak się okazuje… słusznie. Piwo to zdecydowanie budzi respekt.
Zarówno jeśli chodzi o doznania smakowo-aromatyczne oraz zawartość alkoholu.
W tym przypadku wyjście na przysłowiowe dwa piwa może skończyć się powrotem do domu delikatnym wężykiem. I to po wypiciu faktycznie dwóch…
Czym Charakteryzuje się Belgijski Quadrupel
Jeśliby przyjąć, że przeciętne piwo posiada około 4% alkoholu to belgijski Quadrupel faktycznie jest prawie poczwórny. Zawartość alkoholu w tym rodzaju piwa może sięgnąć aż 14%!
Jest to wartość wręcz ogromna. Jeśli się nie mylę to tyle przeważnie mają wina.
Którego zresztą posmaki w Quadrupelu mogą być wyczuwalne.
Czy tak duża ilość alkoholu temu piwu przeszkadza? Absolutnie nie, a przynajmniej w tym tkwi cały sekret, żeby alkohol był dobrze zbalansowany innymi smakami zawartymi w piwie.
Czy 14% alkoholu przeszkadza w #Quadrupel? Absolutnie nie, a przynajmniej w tym tkwi cały sekret, żeby alkohol był dobrze zbalansowany innymi smakami zawartymi w piwie. Przeważnie są to owoce takie jak winogrona, daktyle, śliwki, figi oraz rodzynki #piwoBelgijskie
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Przeważnie są to owoce takie jak winogrona, daktyle, śliwki, figi oraz rodzynki.
Aromaty chmielowe mają praktycznie nie występować. Podobnie jest z goryczką, która powinna być bardzo subtelna. Pożądana jest raczej bardziej intensywna słodycz.
W praktyce jednak Belgowie są dosyć liberalni w stosunku do swoich piw.
No dobra, wszystko spoko, ale skąd ta poczwórność?
Istnieje kilka naprawdę ciekawych teorii, ale nie będę ich przytaczał. Polecam zajrzeć tutaj, naprawdę świetnie napisany artykuł nie tylko o Quadrupelu.
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Belgijskiego Quadrupela
Skoro już pokrótce została wyjaśniona kwestia stylu piwnego jakim jest Belgijski Quadrupel, wypada przejść do kwestii najważniejszej. A przynajmniej dla nas, jako chmielarzy.
Otóż tu sprawa jest banalnie prosta.
Chmiel w belgijskim quadrupelu jest praktycznie bez znaczenia. Napisanie tego przyszło mi z wielkim trudem, ale tak niestety jest. Oczywiście, chmiel podczas warzenia tego piwa występuje.
Ale to nie chmiel gra tutaj pierwsze skrzypce. Aromaty chmielowe mają być na niskim poziomie, goryczka na średnio-niskim.
Co oczywiście nie znaczy, że chmielu ma nie być lub ma być beznadziejny.
Najczęściej wykorzystywany to Fuggles i / lub Northern Brewer, dodawane w niewielkich dawkach. Alternatywą może być Hallertau, Styrian Golding, Sterling oraz Żatecki lub Lubelski.
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl