Dlaczego Piwo Kraftowe Zyskuje na Popularności
Nie do końca byłem przekonany czy powinienem pisać kolejny artykuł o piwie kraftowym, tudzież rzemieślniczym. W końcu trochę ich już było.
A i stron na ten temat nie brakuje.
Ale po ostatniej rozmowie poczułem się wręcz w obowiązku, by odpowiedzieć na to pytanie. Mam nadzieję, że raz i na zawsze. Dlaczego piwo kraftowe zyskuje na popularności?
Bo najzwyczajniej w świecie jest jakieś i oferują bogactwo smaków i aromatów.
Nie wszystkie piwa kraftowe są smaczne. Chociaż może ujmę to inaczej. Nie każde piwo kraftowe będzie każdemu smakować. I to jest właśnie ich piękno.
Jako ludzie jesteśmy różni i lubimy różne rzeczy. Nie chodzimy przecież wszyscy w takich samych spodniach i nie jeździmy jednym i tym samym samochodem.
Dokładnie to samo dotyczy różnych smaków piwa. Jeden lubi piwa ciemne, drugi jasne, mniej lub bardziej nachmielone.
To co odróżnia piwa kraftowe od tradycyjnych sklepowców jest ogromna różnorodność.
Jednocześnie jest to ich ogromna przewaga. Co więcej, duże browary komercyjne są nastawione przede wszystkim na zysk. Chcą one zarobić jak najwięcej jak najmniejszym kosztem.
I to jest ok, takie browary też są potrzebne.
Zaspokajają one potrzeby innych grup klientów. Jednak w przypadku browarów rzemieślniczych rachunek zysków i strat nie jest najważniejszy.
Wiadomo, nikt nie robi tego charytatywnie i każdy browar chce osiągać zyski.
Niemniej jednak smak i satysfakcja klienta jest na pierwszym miejscu. Piwowarzy czerpią ogromną dumę z dobrze uwarzonego piwa, które odpowiada oczekiwaniom klientów.
Próbują odkrywać na nowo różne style piwne i jak widać jest to doceniane przez konsumentów. Z drugiej strony oferta jest znacznie bardziej rozdrobniona, ale jest to raczej pozytywne zjawisko.
Generalnie można wymienić pięć powodów rosnącej popularności kraftów:
- Większa różnorodność
- Lepszej jakości składniki
- Bardziej wyraziste smaki
- Dobór potraw do piwa
- Patriotyzm gospodarczy
A dlaczego jest drogie? Dokładnie z tych samych powodów. Duże browary koncernowe starają się maksymalizować zyski obniżając koszty. Produkowane piwa mają trafiać do odbiorców masowych.
Dla browarów rzemieślniczych to nie koszty są najważniejsze i chcą one dotrzeć do klienta z bardziej dopasowaną ofertą.
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl