Jaki Chmiel Nadaje się do Belgijskiego Mocnego Ale

Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Belgijskiego Mocnego Ale

Czas czytania: około 2 min

Co do tego, że belgowie umieją warzyć naprawdę świetne piwa chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Tradycyjnych belgijskich rodzajów piwa jest całkiem sporo.

 

Belgowie są bardzo dumni ze swoich piw i w sumie mają ku temu dobry powód.

 

Piwa belgijskie zazwyczaj są dosyć wyraziste w smaku, ale nie przytłaczające. Jest to bardzo trudny efekt do uzyskania, ale jednak belgijskim piwowarom udaje się on po mistrzowsku.

 

Niektóre z tych piw potrafią mieć zawartość alkoholu wahającą się w granicach 9-12%. Często wytrawne i czasami zaskakujące. Belgowie lubią eksperymentować i widać to w ich piwach.

 

Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony tylko jednemu z belgijskich stylów.

 

A mianowicie Belgian Golden Strong Ale. Po naszemu to oczywiście “belgijskie złote mocne ale”, ale dla potrzeb tego wpisu postanowiłem ją skrócić “belgijskie mocne ale”.

 

Kto to widział, żeby piwo miało taką długą nazwę?

 

Czym Charakteryzuje się Belgijskie Mocne Ale

Belgijskie mocne ale jest piwem bardzo charakterystycznym. Cudownie owocowe, złożone i zazwyczaj o dosyć wysokiej zawartości alkoholu. Co jest raczej typowe dla piw belgijskich.

 

Nie jest to jednak wadą, te 7-8, a czasami nawet 10% w żadnym wypadku nie przeszkadza. W połączeniu z lekką lub średnią goryczką wszystko się bardzo ładnie komponuje.

Niektóre belgijskie piwa potrafią mieć zawartość alkoholu wahającą się w granicach 9-12%. #BelgianGoldenStrongAle ma zazwyczaj między 7 a 10% #belgijskiePiwo

 

No właśnie, jak to jest z “chmielowością” belgijskiego ale?

 

Ogólne zalecenia zarówno w stosunku do goryczki oraz aromatów oscylują w okolicach średnich wartości. Jest to określane jako średnio niski do średnio wysokiego.

 

Ogólnie piwa belgijskie, w przeciwieństwie do piw niemieckich, są warzone z różnymi dodatkami. Nie inaczej jest w przypadku opisywanego Golden Strong Ale.

 

Są to najczęściej cukier trzcinowy, zioła i przyprawy.

 

Czasami dodawane są dodatki owocowe dla podbicia aromatów, np.: skórka pomarańczy.

 

Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Belgijskiego Mocnego Ale

Do uwarzenia Belgian Golden Strong Ale najczęściej polecany jest doskonale wszystkim znany chmiel Żatecki. Spokojnie można jednak zastąpić go innymi odmianami.

 

Bardzo sensowną alternatywą może to być Perle, Northern Brewer, któryś z angielskich Goldingów jak Eastwell i East Kent. A także Styrian Golding, a nawet nasz poczciwy Lubelski. 

 

Można również stosować kombinacje powyższych odmian.

 

Pożądane są szlachetne, ziołowe i korzenne aromaty.

 

Polecane odmiany chmielu do Belgijskiego Mocnego Ale

  • Żatecki
  • Styrian Golding
  • Eastwell Golding
  • East Kent Golding
  • Perle
  • Northern Brewer
  • Lubelski
Czym Charakteryzuje się Belgijskie Mocne Ale

Damian

Damian

Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.

Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl

Podaj Dalej