Jakie Odmiany Chmielu Pasują do Bière de Garde
Francja czy francuzi niekoniecznie kojarzą się z piwem, prawda? Z winem jak najbardziej. Ewentualnie z szampanem. Może trochę ze ślimakami. Ok, może trochę bardziej niż trochę 😉
Ale piwo? To raczej bardzo odległy plan. Z drugiej strony, francuzi posiadają ponad tysiąc browarów i uprawiają własne odmiany chmielu. Może jednak znają się na rzeczy?
Można się przyczepić, że chmielowo-piwne zagłębie to Alzacja.
Region kraju, który chociaż historycznie bardziej francuski to znajdował się również granicach Rzeszy Niemieckiej. Do tej pory językami urzędowymi są francuski oraz niemiecki w dialekcie alemańskim.
Z tego co się jednak orientuję to Alzatczycy o sobie myślą raczej w kategoriach swojej własnej narodowości. Tak czy inaczej, politykę lepiej zostawić na boku. I Alzację na dobrą sprawę też.
Jest kilka piw godnych uwagi, które wywodzą się z Francji.
Jednym z nich jest zdecydowanie Bière de Garde, prawdziwa chluba i najbardziej znane piwo francuskie. Co jest w nim takiego niezwykłego?
Chociażby to, że w przeciwieństwie do wielu francuskich piw nie pochodzi z Alzacji…
Czym Charakteryzuje się Bière de Garde
Bière de Garde to francuskie piwo górnej fermentacji. Albo dolnej fermentacji. Jest to też piwo niefiltrowane. Albo filtrowane. Generalnie to obie wersje istnieją, co jest nieco zagmatwane.
Jego nazwę tłumaczy się na język polski jako “piwo do przechowywania”. Jak się można domyślić jest to piwo, które ma trochę poleżeć. I tutaj nie ma żadnego haczyka.
I całe szczęście, ale i tak klasyfikacja tego piwa to jakiś koszmar…
Piwo Bière de Garde pochodzi z regionu Nord-Pas-de-Calais, który graniczy z regionem Flamandzkim w Belgii. Stąd delikatne podobieństwo do piw belgijskich, chociaż w żadnym wypadku nie jest to Dubbel.
Mimo, że ogólnie lżejsze to ciągle dosyć ciężkie i ma jednak znacznie bardziej intensywną chmielowość, zarówno w smaku jak i aromacie. A także w wyczuwalnej goryczce. Wyczuwalne powinny być również nuty owocowe.
Podsumowując jest to kawał naprawdę intensywnego piwa. I to z chmielem.
Piwo #BiereDeGarde posiada delikatne podobieństwo do piw belgijskich, chociaż w żadnym wypadku nie jest to Dubbel. Ma znacznie bardziej wyczuwalną chmielowość, zarówno w smaku, aromacie oraz goryczce #francuskiePiwo
Szyszka Chmielu Kliknij, aby Tweetnąć
Jaki Chmiel Nadaje się do Uwarzenia Bière de Garde
Przyznam się bez bicia, że sam nie miałem okazji warzyć piwa Bière de Garde. Niestety, nie znam też nikogo, kto by takie piwo warzył. W związku tym pozostało mi pogrzebać w internetach.
Nie przeciągając powiem prostu z mostu, że najlepiej do tego zadania nadaje się Strisselspalt. Francuski chmiel pochodzący z Alzacji o przyjemnym aromacie kwiatowym, ziołowym, nieco korzennym i owocowym.
W dalszej kolejności nie może pójść źle jeśli użyjesz chmieli szlachetnych.
Tradycyjnie Hallertauer, Tettnanger, Spalt i Żatecki. Dorzuciłbym do tego towarzystwa jeszcze nasz poczciwy, ale bardzo aromatyczny chmiel Lubelski. Trzeba promować swoje 🙂
Polecane odmiany chmielu do Bière de Garde
- Strisselspalt
- Hallertauer
- Tettnanger
- Spalt
- Żatecki
- Lubelski
Damian
Uczący się całe życie pasjonat chmielu i miłośnik stanu skrajnego wyczerpania.
Współzałożyciel strony szyszkachmielu.pl